Menu
FANZINE.cz
Komiks

Zničehonic na český trh ve velkém zaútočili Marco Turini a RandO

Redakce

Redakce

21. 6. 2013

Marco Turini: E.V.A.Původem italský komiksový autor Marco Turini se přes fanzinovou tvorbu dostal k předním komiksovým megakorporacím jakou jsou Marvel, DC Comics nebo Top Cow. A jeho tvorba jako čajový sáček začala fúzi s českým trhem.

uvodni Marco Turini: E.V.A.

Před půl rokem Marka Turiniho v Čechách neznal téměř jinde. Přestože žil nedaleko Prahy, přestože kreslil i velmi úspěšné americké komiksy, u nás mu prostě nic nevyšlo. Proč? Bůhví, možná jeho tvorba není pro všechny. Každopádně nyní to vypadá, že do toho jde ve velkém.

V letošním roce vzniklo vydavatelství RandO. Na Crweconu představilo svůj první titul, komiks E.V.A.: Kroniky z podsvětí od Marka Turiniho. Ten přišel na samotný křest a sympaticky se všem, kteří o to stáli, podepisoval. A když jste zatlačili a byli jste pěkná dívka (ahoj, Káťo), tak jste mohli vyžebrat i nějaký rychlý obrázek.

Turiniho obsese pěknými děvčaty se odráží i v právě zmiňovaném komiksu E.V.A. Jde o sci-fi příběh popisující cestu jedné dámy do vyšších úrovní, protože povrch Země je (prý) už neobyvatelný. Kniha zaujme především svým vizuálem (povedený, kreslený na zadní stranu tapety), s příběhem už je to trochu rozporuplné. Najdou se odpůrci i přívrženci. Je jen na vás, jak si ne zrovna klasicky podanou story přeberete.

Tour po festivalech

Vedle návštěvy Crweconu se chystá Turini přednášet i na červencovém Festivalu Fantazie a na podzim na Komiksfest! Takže pokud vám Crwecon utekl, není důvod zoufat, komiks můžete sehnat i na těchto akcích (nebo přes stránky vydavatelství, zatím totiž není v běžné distribuci).

Největší sympatie si ale RandO získalo svým přístupem. Zaprvé nejde o vyděračský projekt, cena se pohybuje opravdu v nízkých hladinách a dokonce peníze získané na Crweconu darovali na oběti povodní.

A zadruhé, ne nějaké namyšlené my jsme prodejci, vy zákazníci, tak držte huby, ale nechávají své čtenáře ozvat se. Rozjíždí tak ankety o tom, jaký titul by měl být další. Rozhodnou jen fanouškové. Také na facebooku s fanoušky komunikují a jen pro ně internetově publikuje stripy.

obalka Marco Turini: E.V.A.

Dokonce chtějí začít vydávat sešitovou řadu a opět čtenáři rozhodnou, co v ní bude vycházet. Tak snad na tom nepohoří, nebo aspoň ne tak, jak dřívější pokusy jiných.

Dalším možným projektem je erotický komiks. Nejdříve by samozřejmě šlo o práce Turiniho (ale podle ukázek to vypadá zajímavě), každopádně třeba by v budoucnu došlo i na něco od Manary nebo Serpieriho Druunu.

Ať tak či tak, čeká nás snad od RandO spousta zajímavých projektů. Zatím si vychutnávejte pro mnohovrstevnost či nenáviďte pro špatně vyprávěný příběh jejich jediný počin E.V.A. a přijďte si ho nechat podepsat na Festival Fantazie. Přednáška bude jistě zábavná a dojde i na Markovu oblíbenou českou věc: PIVO.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zničehonic na český trh ve velkém zaútočili Marco Turini a RandO

Hide picture