Menu
FANZINE.cz
Literatura

5 významných detailů z knihy Divergence. Co by nemělo chybět ve filmu

Olga Buriánková

Olga Buriánková

22. 4. 2014

 

FOTO: Divergence - Shailene Woodley a Theo James - BontonfilmMilovníci filmové fantastiky se jistě nemohou dočkat premiéry filmu Divergence. Již 1. května se tuzemští diváci budou moci přesvědčit, jak se filmovým tvůrcům podařilo převést román Divergence na plátna kin. Víte, co by se mělo zachovat i do filmu? 

FOTO: Divergence - Shailene Woodley a Theo James - Bontonfilm

Hrdinové akčních sci-fi si také zaslouží lovestory: Zdroj: Bontonfilm.

Poslední dobou je knižní i filmový průmysl stále bohatší na fantastická témata. Nejenže se diváci mohou kochat pohledem na rozrůstající se zástup komiksových hrdinů (Spider-man, Super-man, Captain America) nebo si užívat remake nespočtu již klasických filmů (Souboj titánů).

Obálka knihy.

Obálka knihy.

Zfilmování se dočkala i mnohá literární díla nebo série, jež zatím zůstávaly stranou zájmu mágů stříbrného plátna. Po nesporném hitu posledních let, jímž jsou Hladové hry (Hunger Games) nebo Percy Jackson, se dočkal i první díl románové trilogie pro mládež s názvem Divergence (Divergent).

Vzhledem k obsahu článku musíme upozornit, že v následujících odstavcích jsou obsaženy knižní spoilery.

Ne každý zůstane ve své rodné frakci. Zdroj: distributor.

Ne každý zůstane ve své rodné frakci. Zdroj: distributor.

 Základem životního příběhu Beatrice Priorové, jež do svých šestnácti let vyrůstala s rodinou, je skutečnost, že celá tamní společnost se rozdělila do pěti skupin – frakcí. Ve chvíli, kdy se má rozhodnout, zda zůstane s rodiči a bratrem v Odevzdanosti nebo si pro svou budoucnost zvolí jiné místo, se začíná odvíjet děj románu Divergence.

 1. Rozdělení společnosti do frakcí

Pět frakcí a jen jedna je ta pravá? Zdroj: distributor.

Pět frakcí a jen jedna je ta pravá? Zdroj: distributor.

Každá z frakcí, v nichž velká většina obyvatel žije, klade důraz na některou z vlastností, jíž se snaží podřídit úplně všechno. Na první pohled se od sebe liší barvou oblečení – Odevzdaní (šedivá), Neohrožení (černá), Sečtělí (modrá), Upřímní (bílá) a Mírumilovní (červená, žlutá). Vizuálně se tento detail dá jistě velmi vděčně ztvárnit na mnoha shromážděních nebo obřadech, jež hrdiny čekají. Zbytek obyvatel žije v roli Odpadlíků na okraji společnosti bez respektu a v nedostatečných sociálních podmínkách.

Na druhý pohled se každý z obyvatel tohoto Chicaga budoucnosti dá lehce odlišit i bez charakteristických barev. Všichni se musejí chovat podle zažitých pravidel, jež jsou jim vštěpována buď od narození, nebo od přestupu z jiné skupiny. Proto se lehce dají rozeznat umírnění, nesobečtí Odevzdaní od divokých, riskujících Neohrožených a stejně jasně i v dalších případech.

 2. Divergence je v simulaci magií

Divergence je někdy výhoda. Zdroj: distributor.

Divergence je někdy výhoda. Zdroj: distributor.

Další, co čtenář ve filmovém zpracování jistě bude hledat, je okamžik, kdy Beatrice přijde v rozřazovací simulaci na svou odlišnost. Jako divergentní si může nejen přizpůsobit průběh přestupové zkoušky, ale bez problémů se zařadit hned do několika skupin. Divergence je však nejen fascinující schopnost, ale také smrtelné nebezpečí. Divergentní jedince hledají a podrobují tajným testům, protože jejich schopnosti přinášejí i nevídanou imunitu jejich organismu. Proto je nebezpečné o své příslušnosti byť jen promluvit.

 3. Neohroženost a její nástrahy

Neohroženost si cení odvahy i palných zbraní. Zdroj: distributor.

Neohroženost si cení odvahy i palných zbraní. Zdroj: distributor.

 Frakce, kterou si nakonec hlavní hrdinka vybere a v níž si své jméno zkrátí na Tris, je nejnebezpečnější a zároveň nejzajímavější ze zmiňovaných společenství. Možná by někomu přišlo zajímavé sledovat šprtající Sečtělé při některých chemických či biologických pokusech. Snad by diváky fascinovala umírněnost a „sluníčková“ dobrota Mírumilovných. Co je však jisté, skákání z věžáků, jedoucích vlaků nebo sebeobrana a lukostřelba jsou výcviky při přestupu nepoměrně divácky vděčnější.

4. Přátelé i nepřátelé – co tě nezabije, to snad pomůže     

Výcvik by se bez přátel dal jen těžko zvládnout. Zdroj: distributor.

Výcvik by se bez přátel dal jen těžko zvládnout. Zdroj: distributor.

Nezanedbatelnou kapitolou Trisina vyprávění je ztráta rodiny, jíž musí někdo jiný zastoupit. V knize se dívčinými nejbližšími stávají její noví přátelé, Christina, Al a Will i další. Protiváhu jejich přátelství tvoří nenávist, kterou jí dává na každém kroku najevo Peter, Molly a Drew. Ve vztahu k hlavní hrdince jsou oba tyhle protipóly na stránkách knihy zastoupené celkem uvěřitelnými postavami.

Na druhou stranu někdy působí trochu schematicky a stálo by za to je trochu oživit. Je otázka, jak by to skutečně fungovalo ve společenství tolik ovládaném výkonem a soutěživostí (prvním i druhým kolem projde jen omezený počet kandidátů).

5. Klíčící láska Tris a Tobiase (Čtyřky)

FOTO: Divergence - Shailene Woodley a Theo James - Bontonfilm

Hrdinové akčních sci-fi si také zaslouží lovestory: Zdroj: Bontonfilm.

Zatímco například v Hunger Games nebyl milostný vztah hlavních hrdinů (Katniss a Peety) příliš rozpracován, mohla by Divergence příjemně překvapit. Obě hrdinky jsou sice podobně cílevědomé, schopné a odvážné, ale Tobias má před svým kolegou obrovský náskok. Protože se stal Trisiným o dva roky starším instruktorem, je silnější, schopnější, rychlejší, než ona.

K tomu je třeba připočítat i fakt, že Čtyřka je nadmíru přitažlivým idolem nejedné budoucí i současné Neohrožené. Navíc Tris nestahuje z nebeských výšin první lásky žádný nepohodlný bývalý přítel. Pokud by se film držel předlohy, mohl by se dočkat nějaké té nepřístupnosti.

A to je všechno?

Ne, jistě by si i mnoho dalších věcí zmiňovaných a obsažených v knize zasloužilo své ztvárnění na filmovém plátně. Například velké finále, které všechny čeká a prověří stará i nová přátelství, prohlídku u Sečtělých, k nimž přešel Trisin bratr a mnohé další.

Pokud by ctitelé románových předloh chtěli být při čekání na premiéru klidnější, mohli by shlédnout ukázku k filmu Divergence. Pravděpodobně by zjistili, že velká většina klíčových momentů v ní nechybí. Je tedy dost pravděpodobné, že filmové zpracování bude literární předloze poměrně věrné.

Četli jste Divergenci? Viděli jste trailer a těšíte se na film? 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 významných detailů z knihy Divergence. Co by nemělo chybět ve filmu

Hide picture