Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

6 přehlížených hororů 2014. Co všechno Anabelle neprávem zastínila?

Letošní rok se pomalu chýlí ke konci a je čas na rekapitulaci toho, co nám kinosály a festivaly v uplynulých měsících nabídly. Tentokrát se ovšem zaměříme na filmové kousky, které vedle více propagovaných snímků zůstaly zapomenuty.

FOTO: anabelle-warner-bros-cz

Annabelle byla jedním z nejočekávanějších snímků. Diváky ale zklamal. Zdroj: Warner Bros. CZ

Nabídka hororových snímků je stále bohatší, a tak si na své přišli i milovníci psychologických hrátek, tryskající krve a zvuku křupajících kostí. Háček je ale v tom, že jim v záplavě reklam na „zaručené trháky“ utekly mnohdy i větší klenoty – a to jen proto, že byl rozpočet na jejich propagaci o pár nul menší, nebo se nedostaly dál, než na filmové festivaly.

Přinášíme vám pár tipů na letošní snímky, které možná neměly tolik plakátů jako Anabelle nebo další z milionů dílů Paranormal Activity, ale ve výsledku sklidily mezi diváky úspěch a na diskuzních fórech i lepší hodnocení.

1. Chraň nás od zlého (Deliver us from evil)

FOTO: Chraň nás od zlého - Falcon

Hele, šéfe, tady vedu další. Jen nevím, jestli je opilá nebo posedlá. Zdroj: Falcon

Jeden ze snímků, který mezi ostatními hollywoodskými bombami trochu zapadl. Podle diváků je to ale škoda, protože byl jedním z těch nejpodařenějších, které jsme letos mohli vidět. Eric Bana v roli policisty vyšetřuje sérii nevysvětlitelných zločinů, a protože se v hororech pokaždé okolo potlouká nějaký ten duchovní, utvoří netradiční dvojici s knězem v podání Edgara Ramiréze (který nakonec vypadá víc neohroženě než samotný policista).

Společně se pak snaží své město očistit od všech hrůz, které jsou následkem démonických vtělení do obyčejných lidí. Hrozivou atmosféru celého snímku ještě podtrhuje fakt, že se režisér Scott Derrickson (V moci ďábla, Sinister) nechal inspirovat knižní předlohou sepsanou podle skutečných zážitků jednoho newyorského policisty.

2. The Den

Možná si vás získá už jen tím, že v roli hlavního ajťáka není obrýlený šprt, ale sympatická Elizabeth. Ta má v rámci svého grantového výzkumu sledovat komunikaci v kyberprostoru pomocí aplikace, která vás náhodně dokáže připojit ke komukoli na světě. Poté, co je svědkem několika záhadných zmizení a vražd, rozhodne se za pomocí této sítě pátrat po viníkovi. Brzy ale zjistí, že tou hlavní obětí je ona. A především to, že s internetem opravdu není radno si zahrávat.

3. Babadook

FOTO: Babadook - Wild Bunch Distribution

Některým dětem prostě bubáky pod postelí nevymluvíte. Zdroj: Wild Bunch Distribution

Australský horor vypadá zpočátku jako klasický příběh ze života. Svobodná matka a čerstvá vdova se snaží vyrovnat se smrtí svého manžela a upíná se na svého syna, to jediné, co jí ještě zbylo. Malý Samuel ale trpí poruchou chování, a tak není divu, že místo úlevy své matce akorát přidělává starosti. Všechno vrcholí ve chvíli, kdy se jí snaží vysvětlit, že se v jeho pokoji utábořila postava z hrůzu nahánějící knihy – strašlivý Babadook. Amelia si zpočátku nic takového nepřipouští, brzy si ale i přes svou přepracovanost začíná uvědomovat, že všechno není v úplném pořádku.

Od Babadooka rozhodně nečekejte pohádku nebo rodinný film, který by skončil svatbou na zámku. Pohádkový název totiž mnohdy skrývá to nejtemnější tajemství. Konec konců, horory s dětmi v hlavní roli bývají obvykle ty nejvíc děsivé.

4. 13 hříchů (13 sins)

Protože sedm je málo a třináctka k hororům zkrátka neodmyslitelně patří. Hlavní hrdina Elliot se ocitá v nelehké situaci, kdy se musí postarat o svého mentálně nemocného bratra, ale přijde o svou práci. Pomalu se začíná vyrovnávat s tím, že bude muset bratra odložit do ústavu a místo něj si domů nastěhovat otce, se kterým se nemohou snést. Na poslední chvíli mu ale zazvoní telefon a na druhém konci se objeví záchranné lano. Pokud bude Elliot chtít, může si vydělat balík, když se mu podaří během 36 hodin splnit 13 úkolů.

Že se ale nebude jednat o donesení tří vlasů Děda Vševěda, je jasné hned na začátku. Z jindy mírumilovného muže se Elliot mění v nezastavitelnou zrůdu toužící nejen po penězích, ale brzy i po lidské krvi. Podaří se mu odškrtnout všechny položky v psychopatickém seznamu? A jak daleko je vůbec člověk ochoten zajít jen kvůli vidině tučné odměny?

5. Líbánky (The Honeymoon)

Jestli si z něčeho máte odnést poučení pro budoucí manželství, budou to zaručeně Líbánky. Na ty byste totiž měli jezdit do přeplněných letovisek, kde je hlava na hlavě, rozhodně si nevybírejte rodinnou chaloupku někde mimo civilizaci. Tak se totiž rozhodli novomanželé Bea a Paul a jejich dny plné zamilovanosti skončí Beiným zmizením.

Když ji Paul konečně najde v lesích, zmatenou a nahou, už to není jeho manželka. Je to jen prázdná skořápka člověka, co sice vypadá jako ona, ale neznámá hrůza, která se na ní podepsala, z ní udělala někoho úplně jiného. Podaří se Paulovi zjistit, co za drastickou proměnou stojí?

6. Střihač (The Editor)

Snímek z kanadské dílny tak trochu balancuje na hraně hororu a ironické komedie. Střihač, který má shodou okolností jen jednu ruku (doufejme, že za ztrátu té první nemohly obří nůžky), momentálně pracuje na nízkorozpočtovém hororu. Jindy by hromadě mrtvol nevěnoval příliš velkou pozornost, pokud by o všem brzy nezjistil, že ne všechny jsou jen dílem šikovných maskérů a rekvizitářů.

Střihač v sobě mísí všechno od ponurých scén, přes absurdní situace, až po opakovanou nahotu. Už jen tato nevyvážená směs si rozhodně nezaslouží být přehlížena – až na ty, kterým dosud nebylo osmnáct.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 přehlížených hororů 2014. Co všechno Anabelle neprávem zastínila?

Hide picture