Menu
FANZINE.cz
České komiksy

Další komiks přes crowdfunding. Vydejte si Nikkarinův Čas hvězdoplavců

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 10. 2014

Před pěti lety vyšel první díl série 130. Tehdy si ještě všichni mysleli, že půjde o trilogii. A taky si skoro každý myslel, že se série jmenuje Odysea a číslovka 130 je podnázev dílu. Obojí ruplo. Z trilogie se snad stane tetralogie a fanoušci mají nyní možnost projekt podpořit, aby vyšel třetí díl, Čas mořeplavců. Který pojede už na 130 procent.

uvodni Nikkarin: 130 #3

Když vyšel první díl, málokdo věděl, co se z příběhu vyklube (a my, čtenáři, od toho nejsme zase tak daleko stále). Odysea přinesla spíše jakési fragmenty, střípky, střihy z podivného světa, kde se post-apokalyptické vize snoubí se snovou atmosférou. Osamělý poutník Bo představoval jakéhosi více psychedelického Childe Rolanda.

druhém díle přijde zlom. Z příběhů se stává komplexní vyprávění. Bo a ostatní najednou mnohem více připomínají součásti eposu. Bohužel se epičnost vyprávění dostavuje trochu na úkor snovosti, ale co naplat. Stále se najdou mnohé podivné výjevy plné popkulturních odkazů, od Dalího po fantasy a sci-fi. Ale už se sleduje příběh.

Boova temná věž

Člověk se tak může ptát, kam ho dovede třetí díl. Z autora, který láká i na svou přitahující mladost, se už stává něco jako stálice českého komiksu (byť od druhého dílu 130 mu vyšlo v podstatě jen opravdu vtipné Brutto, sborník Ještě jsme ve válce skoro nestojí za zmínku). Stává se něčím jako jistotou.

Nikkarin: 130 #3

I to je možná jedním z důvodů, proč už na Katalyzátoru vybral přes polovinu cílové částky. Nikkarin svým fanouškům možnost předplatit si třetí díl, podpořit ho velice módním crowdfundingem. Ale naštěstí není typů platby tolik a neotravuje miliony nudných odměn plných blbostí jen proto, aby tu byly. Jde se hezky k věci a přitom si každý vybere.

Jak to dopadne, to se teprve uvidí. Spolu s podporou Katalyzátoru autor konečně rozjíždí své stránky a připravuje se nové, obohacené vydání obou dosud vyšlých dílů. Nu, snad je, na co se těšit. Nezbývá než Nikkarinovi věřit v kvalitě a v tom, že už Malý princ nebude působit tak blbě (a samozřejmě v tom, že komiks vyjde u Labyrintu, aby ladil k předešlým dvěma).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Další komiks přes crowdfunding. Vydejte si Nikkarinův Čas hvězdoplavců

Hide picture