Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejlepší momenty ze Star Wars. Tohle v nás zanechalo otisk

Matouš Márai

Matouš Márai

25. 1. 2012

Odkazy na Hvězdné války nacházíme všude. Od reklam na auta až po Vaderův hamburger. Podívejte se na výběr nejlepších scén, které Lucase vyzvedly ke hvězdám.

Legendární scéna Zdroj: distributor filmu

Šest filmů a třináct hodin nabitých pravými sci-fi zážitky. To jsou Hvězdné války. Vybrat z této série nejlepší scény je asi stejně lehký úkol, jako rozhodnout o nejkrásnější dívce na světě. Někomu se líbí štíhlá blondýnka z Norska, jinému zase plnější Němka z Oktoberfestu a jsou i tací, kteří vám řeknou, že nejkrásnější dívkou je Mařenka z Dolní Díry světa.

Star Wars ve 3D bude pro úplně novou generaci fanoušků, říká Anakin

Stejná situace je i u scén z Hvězdných válek. Ale podobně jako jsou v soutěži Miss Universe ty nejkrásnější dívky i zde se vám pokusíme vyložit to nejlepší z Hvězdných válek.

5. Poprava (Útok klonů)

Scéna dokonalá od začátku do konce. Anakin a Padmé, vyjíždějící ze stínu tunelu lásky do arény plné jásajících okřídlených fanoušků, vypadají idylicky. Škoda, že se jedná o popravu. Ale i vidina jisté smrti v epické scenérii s kvalitním hudebním pozadím je pěkná. Stejně tak i následný souboj o přežití a dějový zvrat, který se zvrtne v epickou bitvu.

4. Útok na rebelskou základnu Hoth (Impérium vrací úder)

Po zničení Hvězdy smrti je Impérium poněkud mrzuté. Vyžene rebely z domovské základny a pronásledování sklízí úspěch na ledové základně světa Hoth. Masivní imperiální útok má zpečetit osudy rebelů a ukončit odpor proti totalitnímu Impériu.

S nasazením mechanických slonů AT-AT a několika hvězdných křižníku si Darth Vader slibuje ukončení rebelie a získání mladého Luka Skywalkera na svou stranu.

3. Souboj hrdinů (Pomsta Sithů)

Anakinova zrada byl zlomový okamžik, který si Imperátor maloval asi stejně dlouho, jako malé holčičky svého vysněného prince. Konečně nastal moment, kdy se osud naplní. Malou nadějí a zároveň nelehkým úkolem Obi-Wanovým je zabít Anakina a navrátit síle rovnováhu.

Epický souboj hrdinů na lávové planetě Mustafar má kromě vizuální pastvy pro oči i hudbu, kterou musí ocenit mladý divák, jeho babička a dokonce i domácí zvěř. Po nástupu Darth Vadera a sebejmenování Darth Sidiuse Imperátorem už rychle hledáte DVD (nebo už raději Blue-ray) s Novou nadějí.

2. Já jsem Tvůj otec! (Impérium vrací úder)

Pokud patříte do mladší generace, která dříve viděla nově natočenou trilogii, přišli jste o hodně. V roce 1980, kdy přišel do kin pátý díl, byli diváci u vytržení. V městě Cloud City beznadějně visí raněný Luke s useknutou rukou, když se dozvídá strašlivou pravdu. Lukovým otcem není nikdo jiný než jeho nemesis Darth Vader. Tisíckrát parodovaná scéna má počátek právě na tomto místě.

1. Celá série

V soutěži Miss Universe vítěze našli. My máme seznam kandidátů, které jsou spíše o individuálním vkusu nežli o objektivním hodnocení. U nás vyhrává celá série. Zejména pak závěr celé série. Jistě mohli bychom vytknout pár nedostatků, ale celkový dojem ze série je úchvatný.

Mezi nejlepší scény se také nevešla oblíbená hláška admirála Ackbara „It´s a trap“, jež byla také mnohokrát parodována, například v Teorii velkého třesku. Mohli bychom jmenovat i další, ale raději nám napište do komentářů, které scény považujete za nejlepší.

Tohle  v nás otisk nezanechalo

V jinak dokonalém díle si tvůrci mohli přeci jen pár věcí odpustit. Asi to nejzásadnější je postava Jar Jara. Nasadit do série Star Wars Jar Jar Binkse je asi stejně skvělý nápad, jako dát do Čety postavu Mickey Mouse. Podobnou výtku bychom mohli vznést k vykradenému hračkářství aneb medvídkům na Endoru.

George Lucas natočil první díl v osmdesátých letech, kdy povědomí o vesmíru nebylo natolik rozšířené, jako dnes. Lucas si proto trochu přizpůsobil fyzikální zákony, jako je šíření zvuku a plamenů ve vesmíru. Dalším často vyčítaným aspektem, nejen této série, je neustálá snaha Lucase a také Spielberga dílo předělávat. Snad bychom i pochopili digitalizaci efektů, ale proč předělávat některé hlášky či scény?

Přesto jsou Hvězdné války na žebříčku nejlepších sci-fi všech dob hodně vysoko a my se těšíme na novou 3D verzi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší momenty ze Star Wars. Tohle v nás zanechalo otisk

Hide picture