Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Batman má v zádech Temné děsy

paul jenkins: temne desyStejně jako nedávno Superman, i Batman se dočkal restartu. Jako součást nové řady NEW 52 vyšla úvodní kniha jeho prvních devíti dobrodružství pod názvem Temné děsy. Nemusíte se však bát, tak temné to zase není.

Restart u DC Comics postihl už předtím dvě Batmanovy knihy: Detective comics (které vydalo BB/art stejně jako Temné děsy) a Batman (Crew). Temné děsy obsahují přepsané a upravené sešity z originální řady Dark Knights, ovšem na rozdíl od Supermana (třeba jako u knihy Utajený počátek nebo Lidé z oceli) nezačínají od úplného začátku.

Čtenář je vhozen do rozjetého světa a samotného zrození Batmana se nedočká. Naopak všechny postavy (které ale již z Batmanovské mytologie dobře známe) se objevují a mizí, aniž by je kdokoli musel uvést.

Bruce Wayne v tomto svazku řeší hned několik problémů. Asi největší z nich je útěk chovanců z Arkhamu, a jakoby to nestačilo, ještě jim v žilách koluje neznámá látka, která je dělá silnějšími a šílenějšími. Po komisaři Gordnovi jde otravný agent FBI, který samozřejmě zbrojí i proti Batmanovi. A do toho všeho přidejte ještě trable s holkami a je vymalováno.

obalka paul jenkins:temne desy

Dočkáte se mnoha známých padouchů (za všechny uveďme třeba Scarecrowa, Banea, Two-Face nebo Clayface) a na druhé straně i správňáků (především Batmanovi kámoši z JLA, velká role tentokrát padne na Supermana a Flashe), aby to bylo pěkně vyvážené.

Batman dostal nový kabát, kresba je akčnější, jaksi modernější. Ne že by to komiksu neslušelo, ale hlavně postava bílého králíka, která se příběhem tajuplně táhne, je hodně vtipná. Akce a temnota už dnes evidentně nestačí, bez nahotinek to zkrátka není ono.

Příběh ničím nevyniká a autoři brali vcelku ohled na ostatní Batmanovy sešity. O tom svědčí například příběh Noc sov, který odkazuje na nedávno vydaný Soví tribunál. Scénář ale není tolik promyšlený, vlastně nepřináší ani nic nového. Pouze nám přibližuje věc z druhé strany, konkrétně očima jednoho z Pařátů – zabijáků Sovího tribunálu.

paul jenkins:temne desy

Pod scénáři příběhů je sice uveden kolektiv autorů, ale většinu z nich mají na svědomí především Paul Jenkins a David Finch, který se zároveň podílel na kresbě. Tvoří vcelku dobrý tým, ale problém je, že nejsou nijak závratně dobří.

Paul Jenkins
V roce 1994 začal psát pro Vertigo sérii Hellblazer, později přešel k Marvelu, kde psal například scénáře k Wolverinovi či Neuvěřitelnému Hulkovi. Píše také scénáře k videohrám, třeba God of War a v současnosti pracuje na vlastní sérii Sidekick.

Celý komiks funguje, dává smysl, ale zároveň v něm něco chybí – je to asi stigma celé řady NEW 52, kdy vlastně nevíte, jestli máte v rukou pouze obnovenou řadu nebo jestli se dozvíte něco nového, všechno se to míchá… těžko říci, jestli DC svým restartem nezpůsobila ještě větší zmatek.

Komiks Temné děsy nabízí dostatečně akce, aby to uspokojilo čtenáře, kteří dobrodružství a pořádné bitky primárně hledají. Samotný příběh však zaostává a je spíše podprůměrný. Pokud se chcete pobavit a odpočinout si, jsou Temné děsy správná volba. Ale jestli máte raději náročnějšího Batmana – detektiva, počkejte si na další díl Sovího tribunálu, který by měla Crew vydat ke konci roku.

Název v originálu: Batman – The Dark Knight, Volume I. – Knight Terrors
Český název: Batman Temný rytíř: Temné děsy
Scénář: Paul Jenkins, David Finch, Judd Winick, Joe Harris
Kresba: David Finch, Ed Benes
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: David Finch
Počet stran: 208
Vazba: paperback/vázaná
Rozměry: 168×258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399/599 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Batman má v zádech Temné děsy

Hide picture