Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Další manga Crying Freeman je tu. Drak zapláče potřetí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 7. 2012

Manga série Crying Freeman – Plačící drak pokračuje třetím dílem. Oproti předchozím částem ubývá akce a přibývá romantiky/erotična. Ale mafiánský Superman stále pokračuje v zajetých kolejích.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/manga-crying-freeman-3/|width=660]

Předchozí díl skončil v polovině rozjeté akce. Tudíž čtenář nemá ani chvilku na oddech a rovnou ho autoři vrhnou doprostřed činné části. O to rychlejším tempem kniha začíná. Mafiánské vraždy, drsná usmíření a sexuální scény. Vše, co člověk k životu potřebuje, najde i ve třetím pokračování.

Kazuo Koike
Japonský manga scenárista narozený roku 1936 se stal opravdovou legendou. Svými drsnými komiksy, sahajícími od pulpu až k samurajům, ovlivnil spoustu tvůrců (i Quentina Tarantina). To on napsal klasiky jako Crying Freeman, Lady Snowblood či Lone Wolf and Cub.

Oproti předchozím knihám se ovšem objevuje něco nového, a to lehčí dávka nadpřirozena. Bohužel. Čínská gangsterka funguje přece jen lépe bez prokletého meče, ten trochu celou kostru strhává do přílišné fikce. Ne že by téměř létající hrdinové a obří macho namakanci působili uvěřitelně, ale stále se jedná o něco, co člověk překousne (ale štve ho to občas dost). Jistě, může jít jen o povídačku, ale všichni jí tak věří, že spíš ne.

Jinak se v podstatě v obsahu vyskytuje stále to samé. Kazuo Koike umí příběh vystavět velice zručně, včetně pro mangu tak typické zdlouhavosti. Ta zde ale není na obtíž, naopak autentickou atmosféru mnohdy podtrhává. A scénáři tentokrát navíc přidá jedna z částí, v nichž Koike věnuje pozornost více Tygří orchideji, a tudíž čtenáři pomáhá od jednotvárnosti (a také konečně Crying Freeman nezvládne vše tak dokonale jako MacGyver, občas se mu i nedaří).

Přečtěte si též recenze Terezy Drahoňovské
Crying Freeman – Plačící drak #1
Crying Freeman – Plačící drak #2

Na poli mangy se tyčí výtvarník Rjóiči Ikegami. Jeho kresba představuje něco netypického. Zbavil ji všech pitomostí jako velkých očí či přihlouplých emotikonových obličejíčků. Naopak vše vykresluje realisticky a s ohromným smyslem pro detailnost. Osobitý styl, na který když se člověk zaměří, opravdu mu nezávidí čas, jenž nad tím musel strávit. Ale ten se vyplatil a přináší tak pro naše oči potěchu. Něco, na co se nejen dobře dívá, ale co nádavkem sedí k příběhu.

Zatímco druhý díl přinášel především supermanovské pokračování daného schématu, tentokrát se zvolňuje. Chvílemi sice děj už nudí, autoři to však vzápětí napravují, nebo alespoň vyvažují skvělou atmosférou. Kdo koupí, neprohloupí… Jen se komiks nedá doporučit mladým (ovšem pro starší představují tyto momenty palec nahoru, ještě že tam jsou).

Originální název: Crying Freeman #3
Český název: Crying Freeman – Plačící drak #3
Scénář: Kazuo Koike
Kresba: Rjóiči Ikegami
Překlad: Ľudovít „Turlogh“ Plata
Obálka: Rjóiči Ikegami
Počet stran: 410
Vazba: Paperback
Rozměry: 130 x 180 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 389 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Další manga Crying Freeman je tu. Drak zapláče potřetí

Hide picture