Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Divergence může teenagerům přinést lásku, štěstí i záhubu

Olga Buriánková

Olga Buriánková

11. 5. 2014

divergence_perexBeatrice žije ve frakci jménem Odevzdanost. Nyní si však bude muset vybrat vlastní. Překvapivě nezůstane s rodiči a zvolí Neohroženost. Místo v ní však není lehké vybojovat. Snad jí pomůže odtažitý, přitažlivý instruktor Čtyřka a její noví přátelé. 

Beatrice čeká v Neohroženosti nejedno překvapení. Zdroj: distributor filmu.

Beatrice čeká v Neohroženosti nejedno překvapení. Zdroj: distributor filmu.

Mladá americká autorka Veronica Roth mile překvapila dospívající fanoušky dystopické science-fiction svou trilogií Divergence, která je další románovou sérií z blíže neurčené budoucnosti. Obyvatelé Chicaga jsou po ničivé válce rozdělení do frakcí nazvaných Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Upřímnost a Mírumilovnost.

Každá z nich klade důraz na jednu hlavní vlastnost, jíž se její členové zcela podřizují. Málokdo však ví, že v uvedeném výčtu jedna chybí. Nazývá se Divergence a ti, kdo do ní patří, jsou ve smrtelném nebezpečí. Jen oni však možná zachrání svět a to díky i navzdory Odpadlíkům.

Veronica Roth

Narodila se v srpnu 1988 v New Yorku jako nejmladší ze tří dětí. Po absolvování Barrington High School nejprve zkoušela studium na Carleton College, jež vyměnila za tvůrčí psaní na Northwestern University. Je autorkou románů i krátkých povídek a zviditelnila se dystopickou knihou Divergence (2011), jež se zařadila mezi New York Bestselling debuty. Filmové zpracování mělo premiéru začátkem roku 2014. První díl trilogie v roce 2012 vystřídalo pokračování Rezistence, roku 2013 Aliance

Dospívání v budoucnosti není žádná legrace

Beatrice vyrůstá s rodinou v Odevzdanosti, ale necítí se příliš nesobecky. Pochybuje, že by dokázala myslet jen na ostatní. Ve svých šestnácti si zvolí téměř zrádný přechod do Neohroženosti. Její bratr odchází do Sečtělosti. Dívka záhy zjišťuje, že těžká volba byla jen první z mnoha. Vybírá si nové jméno Tris, stylové tetování, přátele i soky. Zjišťuje, že výcvik v Neohroženosti je tvrdý a nebezpečný. Záhy přináší první oběti a sílící zoufalství, ale také první sladká vítězství i rozvíjející se city. Jenže nováčci se musejí poprat nejen s vyčerpávajícími zkouškami, ale i plánovanou zradou jejich představených. To nejhorší však hrozí divergentům. Smrt bez slitování a bez odvolání.

Stará známá dystopická budoucnost

Zdroj: obálka knihy.

Zdroj: obálka knihy.

Autorka zvolila pro svou románovou trilogii osvědčené kulisy našeho světa rozvráceného neznámou katastrofou. Stejně jako například její jmenovkyně Veronica Rossi v sérii Nebe, také Rothová zasadila svůj příběh do ruin naší civilizace. Lidská společnost se v její realitě dělí do pevně daných skupin. Členové každé z nich mají za úkol specificky se podílet na společném díle.

Jedni se starají o bezpečnost, druzí o státní správu, třetí o zásobování, čtvrtí o spravedlnost a pátí zase o vzdělání. Všichni jsou pečlivě a dokonale zařazení, nikdo s tím nemá problém. Jen občas se stane, že někdo vypadne z promazaného soukolí a stane se Odpadlíkem. Zdá se, že vše je pod kontrolou, ale pod povrchem společnosti to vře.

Existují i lidé, kteří se brání zůstat zaškatulkovaní slepou poslušností. Tito Divergenti jsou hrozbou pro systém, který chrání zbytky lidstva, ať se mu to líbí nebo ne. K ospravedlnění všeho stačí jen pohlédnout na trosky velkoměst z minulosti a vzpomenout si na válku. Jenže co se na první pohled zdá být ideálním řešením postupně podléhá stále intenzivnějšímu působení negativních lidských emocí a vlastností.

Politická ani vojenská diktatura nevydrží věčně

Trilogie Rothové, která je určená spíše mládeži, by se dala přirovnat k některým dystopiím pro dospělé. Ve světě Divergence se řadoví občané také musejí podřídit systému a vzdát se jakékoli osobitosti – někteří více než jiní. Namísto Velkého bratra dohlíží na pořádek a zaškatulkované občany zejména představená Sečtělosti. Ona se snaží udržet vše jak je a označuje společného nepřítele, jehož je třeba zlikvidovat.

Samotný příběh začíná ve chvíli, kdy se do systému má zařadit i hlavní hrdinka, která je pro svou starou frakci příliš svéhlavá, neohrožená a touží po volnosti. Nové společenství ji donutí najít a vyčerpat všechny psychické i fyzické rezervy. Přesto, že je v Neohroženosti spokojená, jediná frakce Tris příliš omezuje. Ke všemu musí zasáhnout do krize celé tamní společnosti.

Je nucena postavit se nepřátelům, hrozbě odhalení, zklamání i mnohým překvapením, jež jí přichystá její rodina. Navíc ještě začíná k mladému lektorovi jménem Čtyřka cítit více, než profesionální obdiv. Naproti tomu musí krotit nadšení jednoho svého přítele a nováčka.

Divergence vypráví příběh ze světa budoucnosti plný napětí, nebezpečí, lásky, nenávisti i slz, což je ten pravý chutný koktejl pro náctileté čtenáře, kteří si chtějí užít volno se zábavnou knihou.

Název: Divergent. Český název: Divergence. Autor: Veronica Roth. Překlad: Radka Kolebáčová. Nakladatel: CooBoo – Albatros Media, 2012. Počet stran: 342. Doporučená cena: 299 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divergence může teenagerům přinést lásku, štěstí i záhubu

Hide picture