Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Druhý díl mangy Naruto: Nezbedný žák se horší

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 10. 2011

Naruto je hitovka. Nejen anime, i manga skončí stejně. Bude to tím, že postupně klesá, až se stane podprůměrným čtivem opravdu jen pro desetileté? Nebo to bylo jen malé zaškobrtnutí dvojky?

Ilustrace na obálce prvního dílu Autor: Masaši Kišimoto

První díl byl nadprůměrným čtivem. Nic extra, ale oproti absolutní dětskosti, jež z populární série čiší, působil nadprůměrně. A také se jakékoli zápory daly svalovat na pořadník knihy. Druhý díl však už takovéto výsady nemá, a malinkaté zhoršení oproti jedničce je očividné. Pořád nic podprůměrného, nicméně se nejedná o žádnou nadějnou vyhlídku do budoucnosti.

Vysvětlovaný vtip přestává být dobrým

Stejně jako za první knihou, i za druhou (ostatně jako za všemi) stojí Masaši Kišimoto. Tentokráte se však styl vyprávění lehce mění, ubývá na vtipnosti příběhu a přitvrzuje se. V komiksu je mnohem více akce a téměř celou druhou polovinu knihy vyplňuje jeden jediný souboj.

Přečtěte si: V jedenácti žeru mangu Maximum Ride. Ve dvaceti mě už nebere

No jo, souboj. Ty malicherné několikastránkové jsou v pořádku, nicméně ten velký… Ten už zaostává. Díky své rozsáhlosti se stává nepřehledným, člověk se ztrácí ve spoustě momentů a nevypočitatelné měnění poloh postav tomu vůbec nenapomáhá. Autor si ale zřejmě nepřehlednost uvědomuje, po chvíli tak každá postava vede monolog, v němž své předchozí počínání vysvětlí.

Na jednu stranu to tím lehce napravuje (a možná zamýšlí nás, nevědomé čtenáře, poučit), na stranu druhou to působí velice uboze.

Zběsilost v srdci

Ne že by kresba čistotě zápasů napomáhala. Občasné porušování anatomie bije do očí a přílišná detailnost akčních scén nutí čtenáře luštit, co se na obrázku děje. Samozřejmě někomu to může vyhovovat, alespoň to vystihuje opravdovou zběsilost rvaček. Ostatní si musejí zvyknout.

Detailnější vyobrazení přidává na kvalitě přinejmenším u ostatních obrázků. Oproti minulému dílu se Kišimoto lehce vykreslil a nejedná se o úplně klasickou manga kresbu, tentokrát je autorova linka trochu rozpoznatelná. Bohudík. Stejný styl stále dokola po nějakém čase začne nudit.

Oproti minulému dílu nastalo zanedbatelné zhoršení. Ovšem zhoršení jen pro dospělejší čtenáře, mládež bude naopak nadmíra akce ještě více rozjařovat. Náročnější čtenář si svého moc nenajde, příběh je dětsky naivní a přímočarý. Alespoň nějaké ty vtípky, které čas od času i fungují, zůstaly. Začíná se nám tak rodit čtení pro mladší patnácti let. No co, své čtenáře si najde určitě.

Název originálu: Naruto #2
Český název: Naruto #2: Nejhorší klient
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 208
Vazba: paperback
Rozměry: 113 x 175 mm
Vydal: Crew, Brno 2011
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: ****/*** (70 % mladší/50 % starší)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Druhý díl mangy Naruto: Nezbedný žák se horší

Hide picture