Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V jedenácti žeru mangu Maximum Ride. Ve dvaceti mě už nebere

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 10. 2011

Manga Maximum Ride je jednou z mála mang vydávaných vydavatelstvím BBart. Bohužel. Je to příběh, který téměř nemá šanci dospělejšího čtenáře oslovit. Ale co, pokud vám je méně než třináct, zřejmě na vás zabere.

Ukázka z mangy Maximum Ride Autor: Narae Lee

S mangami se teď protrhl pytel. Začínají je vydávat i vydavatelství, která si jich dříve příliš nevšímala. Crew se svým Crying Freemanem, Narutem a Death Notem, BBart s Gossip Girl a Maximum Ride. No, Crew vybírala své tituly lépe. BBart se orientoval spíše na lidská mláďata a dívky.

Mladiství delikventi… nebo spíš jen ti mladiství

O scénář se postaral James Patterson. Ne že by se nějak předvedl. Za celou knihu se téměř nic nedovíme (samozřejmě vyjma šoku ke konci knihy) a ani lyrická stránka děje za moc nestojí. V podstatě se jen parta dětí poflakuje po New Yorku naprosto nezáživným způsobem. Do toho se samozřejmě nezapomenou zastavit v kadeřnictví, aby si všichni pořídili cool manga účesy. Bez podivně držících emo sestřihů se přece žádný dobrý komiks neobejde, není-liž pravda?

Přečtěte si: Manga Death Note radí: zkuste masové vraždění, možná zachráníte svět

Přestože je v scénáři očividná snaha stavět po celou dobu knihy nervy drásající napětí, autorovi um protéká mezi prsty. Místo toho vše působí omšele a klišovitě. Děj je velice jednoduchý, prostý příběh na vypuštění myšlení. Chvílemi bohužel až otravný.

Pár světlejších momentů se objeví ve formě popkulturních odkazů. Ty jsou však většinou servírovány jak pro imbecily, tudíž není nijak těžké rozpoznat je. Na druhou stranu je takovýto nenáročný scénář něco, co děti zřejmě ocení.

Obličeje a lepenkové krabice jdou ruku v ruce

Výtvarno si vzala na starost NaRae Lee. Není to nic extra, ale oproti scénáři se vyzdvihnout jistě dá. Takový lehčí nadprůměr, co se mainstreamové mangy pro mládež týče. Není nijak přeplněná detaily, takže jen plyne a neodpoutává pozornost od děje.

Přibylo karikaturních obrázků. Ačkoli jsou občas v mangách až na obtíž, k takto infantilní manze se hodí. Působí jako pěkné odlehčení. Dokonce jsou postavy i rozpoznatelné, což u takovýchto béčkových mang nebývá zrovna zvykem.

Hůře obstojí při zabírání scény z větší dálky. Postavy poté ztrácejí obličeje. Což působí dosti podivně, především pokud se jim ponechají ústa a zbytek je jen prázdná plocha. No, možná by ještě domy nemusely vypadat jako lepenkové krabice, jinak však kresba k příběhu opravdu pasuje.

Manga Maximum Ride se v prvním díle jevila jako něco, co se rozjede až příště. Není tomu tak. Ale alespoň se však nezhoršila a druhý díl jede v zajetých kolejích. Ve stylu příběhu pro děti či uctívačky Stmívání. Čtenáře hledajícího něco hlubšího, oduševnělejšího nebo zábavnějšího však zřejmě neosloví.

Název originálu: Maximum Ride: The Manga, vol. 2
Český název: Maximum Ride: Manga 2
Scénář: James Patterson
Kresba: NaRae Le
Překlad: Milan Žáček
Obálka: NaRae Lee
Počet stran: 254
Vazba: paperback
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: BBart, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V jedenácti žeru mangu Maximum Ride. Ve dvaceti mě už nebere

Hide picture