Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Hlavní chod třetího menu plní speciální příběhy Želv Ninja

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 11. 2015

Přichází třetí menu Želv Ninja. S novým názvem (originální Teenage Mutant Ninja Turtles) a se zřetelným vývojem obou autorů nám přináší jen jeden sešit klasické série, doplněný ale třemi speciály. Ve třetí knize tak máme zaostřeno na Michelangela, Donatella a Leonarda.

uvodni Peter Laird: Ninja zelvy

Blíží se Vánoce a to se odráží i v našich želvích povídkách. V jednohubkových příbězích zachráníme náklaďák s hračkami pro sirotčinec, pomůžeme přežití japonské samurajské linie, zabojujeme si při stavbě vánočního stromečku a mrkneme na kouzelné kresby Jacka Kirbyho.

Kevin Brooks Eastman
V roce 1984 vydal začínající sběratel komiksů Kevin Eastman se svým kamarádem Peterem Lairdem první číslo tehdy nezávislého komixu Ninja želvy. Další čísla pokračovala a po chvíli byl ze série (a inspirovaného seriálu) celosvětový hit. Vedle toho od devadesátých let vede Eastman magazín Heavy Metal, který představuje prostor pro rodící se progresivní legendy.

V prvním menu byly představeny Želvy tak, jak jsme je možná neznali. V menu třetím už se ale nápadně podobají těm veselým seriálovým tvorečkům, které jsme si v mládí možná oblíbili.

První příběh je infantilní až hanba. Michelangelo se stane svědkem krádeže hraček před Vánoci. Co by to pak v tom sirotčinci bylo za Vánoce? V jednoduchém příběhu tak zachrání ducha Vánoc, toulavou kočičku, vše s neutuchajícím úsměvem a radostí.

V podobně dětinském duchu se veze druhá část. Zde sice překvapí (a potěší) zřejmá pocta Jacku Kirbymu, ale podobná dějová linie už tu byla milionkrát. A milionkrát lepší. Nedá se komiksům upřít pěkná hravost, ale nejde přehlédnout neuvěřitelná naivita, pošetilost a sentiment.

Peter Laird: Zelvy Ninja #3Třetí příběh už představuje zase takové želvy, které jsme měli v prvních dvou svazcích. Jednoduchá a silně přímočará, předvídatelná linie nás vede k zelenému samurajskému držkobití. Nenáročná prostá zábava, kterou od Želv Ninja očekáváme.

Pak přijde Leonardova řež. Kompozičně, naračně i tempem nejlepší část celé knihy. Možná jeden z nejlepších želvích příběhů vůbec. Stránky rychle odsýpají, mají osobité zpracování a mlácení se skvěle kloubí s pomalejšími a veselejšími předvánočními scénkami. Velice dynamická část, která na konec spraví chuť a dokonce i naláká na další číslo. Být všechno v tomhle stylu, jistě by to nefungovalo, ale jako jednorázový shot perfektní.

Mistr je zde Leonardo

Jakkoli se zdá, že scénář trpí jakousi vývojovou regresí (kdo tvrdil, že je evoluce ireverzibilní?), kresba se skutečně dostává dál.

Mnohem hladší linky naznačují vývoj k dětštějšímu stylu, ale v kombinaci se stále roztřepanými kulisami působí výborně a živě. A ve velkoformátovějších ilustracích člověka jednoznačně přesvědčí, že tohle už je přesně ten styl, který se k takovému vyprávění hodí. Výtvarná stránka dospěla přesně do té fáze vyzrálosti, které bylo potřeba.

Jakkoli je konec roku letos u Comics Centra velice silným obdobím (nové vydání výtečné Krajiny půlnočních stínů, senzační díl Ú.P.V.O.), nové Želvy Ninja do něho nepatří. Nebýt poslední části (a obrázku na hřbetě), doporučovalo by se třetí svazek přeskočit.

Název originálu: Teenage Mutant Ninja Turtles: The Works, vol. 3
Český název: Želvy Ninja: Menu číslo 3
Scénář: Kevin Eastman
Kresba: Peter Laird, Michael Dooney, Steve Bissette
Překlad:
Václav Dort
Počet stran: 160
Vazba: Paperback
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 249 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hlavní chod třetího menu plní speciální příběhy Želv Ninja

Hide picture