Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jaký byl Život v Číně Za časů otcových, za časů Maových?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 12. 2012

První díl trilogie Život v Číně mapuje především šedesátá léta, diktát božského a nedotknutelného Mao Ce-Tunga, s přesahy do let padesátých i sedmdesátých. Velice sugestivně vylíčený příběh, který přes politická témata nabaluje civilní a citlivý plášť.

Silně autobiografický příběh předkládají autoři čtenářům v prvním dílu komiksu Život v Číně. Pod všudypřítomným dohledem pevného a nepřístupného Mao Ce-Tunga vyrůstá chlapec Siao Li od naprostého batolete po čerstvě dospělého, jen aby se mu vše, co do té doby znal, zhroutilo spolu s Maovou smrtí.

Li Kchun-Wu
Přestože Život v Číně kreslí, scénář byl vybudován na základě vzpomínek tohoto dosavadního člena Komunistické strany Číny. Za svůj život si vybudoval kariéru jednoho z nejznámějších čínských komiksových autorů, který se od zemské propagandy vyšvihl ke komiksům s nuancí vlastní politiky.

Albatros pokračuje ve svém mapování totalitních režimů a hledáček tentokrát padl na Čínu. Základní kameny ale zůstávají stejné. Hlavní hrdina se pohybuje především v dětském věku a daným režimem spíše nevědomě proplouvá.

Philippe Ôttie zpracoval vzpomínky Li Kchun-Wua do scénáře velice odlehčenou formou. Nesnaží se hodnotit danou situaci, prostředník v podobě hlavního hrdiny se o vše postará. Kvůli jeho věku a nezkušenosti nedopadne vše dobře, ale tak už to chodí. Takový přístup k pravdivosti patří.

Už si nevzpomínám, je to nebezpečný

Nejedná se tak o těžkou politickou masáž, ale opravdu spíše o životopis v nechvalných podmínkách. Civilní a osobní, opravdový a skutečný, nezkreslený a emotivní. Hlavní hrdina je jen obětí režimu a jeho manipulace, ve vzpomínkách na přítomnost se za své činy samozřejmě stydí, jenže tehdy se vše zdálo tak správné…

Místo stokrát omílaného útlaku soustředí autoři pozornost především na chování obyčejných lidí. Na chudé, kteří se jen ze všeho nejvíc snaží přežít, na nevzdělané, ale i na myslící dospělce. Komiks představuje báječnou sondu do mysli utlačovaných a potlačovaných lidí, ne politický traktát (avšak účinek má stejný).

Vše prosycuje bída a beznaděj, zbožná a bezchybná úcta k vůdci se zdá jediným východiskem, ona jediná jest už vražednicí utrpení. Z ničeho jiného se již nelze těšit. Před bezbranností se schovejme pod křídla toho, jehož chyby vidíme na každém rohu, ale nedovedeme si je připustit. A co když nás ona nekonečná bytost opustí? Zhroutí se s námi celý svět, má život ještě smysl?

Co se kresby týče, působí už o trochu rozporuplněji. Li Kchun-Wu nezapře svůj čínský rukopis a vizuál dodává dílu krásně čínského ducha. Vše vyvolává dojem tahů štětce smočeného tuší, nejeden obrázek touto technikou dost možná i vytvořen byl, tak příznačných právě pro Čínu. Atmosféra dálného východu naplnila každou stránku.

Mao, Mao, co se s tebou stalo…

Na druhé straně pak tone vizuál sám v sobě. Podléhá neduhu nepřehlednosti a neschopnosti dostatečně odlišit spoustu postav, člověku trvá mnoho stran, než se naučí odlišovat je od sebe (naštěstí alespoň u těch nejhlavnějších tento problém není). Ačkoli občas tato spletitost podtrhuje chaotičnost situace, nejedná se o záměr.

Z totalitární trilogie Albatrosu Marzi, Dítě s hvězdičkou a Život v Číně funguje právě poslední jmenovaný nejlépe. Dovede si udržet bezútěšnou atmosféru, dýchnout na člověka a nadto nadevše se u něho člověk lecco o čínské kultuře a historii také přiučí. Zajímavý a poutavý komiks, přesně takový, jak by měl komiks s tímto tématem vypadat.

Originální název: Une vie chinoise 1.: Le temps du pére
Přeložený název: Život v Číně 1.: Za časů otcových
Scénář: Li Kchun-Wu, Philippe Ôttie
Kresba: Li Kchun-Wu
Překlad: Hana Zahradníčková
Obálka: Li Kchun-Wu
Počet stran: 256
Vazba: Paperback
Rozměry: 165 x 240 mm
Vydal: Albatros – Plus, Praha 2012
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jaký byl Život v Číně Za časů otcových, za časů Maových?

Hide picture