Neil Gaiman a Al Sarrantonio pro vášnivé čtenáře připravili rozsáhlou sbírku žánrově různých povídek s příměsí tajemna a možná i něčeho navíc. Na celé knize se podílelo sedmadvacet autorů a každý přispěl svou povídkou z trošku jiného soudku. V závěru jde o podivuhodný mišmaš; jestli ale dokáže zaujmout, to už je jiný příběh.

Mezi sedmadvaceti spisovateli se ve Velké knize příběhů pro 21. století setkáme například s Chuckem Palahniukem, Joem Hillem, Jeffereym Deaverem nebo samotným Gaimanem. Každý z nich přichází s povídkou, která se žánrově těžko zařazuje – od zvláštního urban fantasy přes horor, kde je vlastně všechno hororové úplně normální, po dobrodružnou cestu za pokladem, a ani ta není úplně tím, čím se zdá. Potkáme muže, který má prostě jen neskutečnou chuť na krev. Poznáme život bohů v New Yorku, vypravíme se na cestu za pokladem na mizící ostrov.
Známí autoři nezaručují vždy kvalitu
Bohužel velká jména s sebou nenesou jen velké příběhy a známku kvality. Například právě Palahniuk nebo Deaver. Jejich dílka zklamou asi nejvíc.
Neil Gaiman ve své přemluvě hovoří o narativních způsobech, o žánrech a o tom, jak to všechno svazuje současné spisovatele plné těch nejnadějnějších vyprávění. Ve čtenáři tato slova určitě vzbudí velkou naději. Ta je ovšem již po chvíli doslova bodnuta do zad povídkami v knize. Povídkám – a to bohužel valné většině z nich – chybí to, co dokáže čtenáře vtáhnout do hlubin děje, nějaká předtucha, která by slíbila skvělý příběh, nápaditý děj a bezchybnou pointu. To bude ovšem možná tím, že to jsou právě věci, které povídky postrádají.
Jak se tak autoři zběsile snaží vyhnout jakémukoliv žánrovému ohraničení, ztrácí se i to, co činí příběh zajímavým. Povídky působí rozbředle, táhnou se jako turecký med a pak prostě skončí. Bez pointy, bez vítězství dobra nad zlem (nebo naopak), bez rozřešení a víceméně prostě jen tak. Gaiman tvrdí, že chce vidět příběhy, které čtenáře nutí ptát se: A co bylo dál? Pokud se ale někdo na něco vůbec bude chtít zeptat, bude to spíš: A to je všechno?
Čtěte také: Sbírka povídek Prokletý maturiťák. Přispěla i Stephenie Meyer
Co se dá říct o knize dobrého? Povídky jsou napsány s kvalitou vlastní jejich autorům, každý je zcela jiný – styl ani příběh nejsou (téměř) nikdy neoriginální a mají potenciál, který by se dal využít v mnohem delších příbězích. A právě o to je to zklamání z jejich konce horší.
Už po pár přečtených povídkách přestanou jejich konce čtenáře překvapovat, a co hůř, i zajímat. Příběhy jsou vesměs temné a názvem a prvními pár větami nalákají člověka na vidinu skvělého zážitku, který se ovšem nedostaví a zanechá jen pocit prázdna a promarněného času. Pokud ale čtenář hledá odpočinek a ne fantastické, šokující nebo neuvěřitelné příběhy s překvapivými konci, pak právě zde najde svůj ráj.
Název originálu: STORIES All-New Tales
Český název: Velká kniha příběhů pro XXI. století
Autorka: Neil Gaiman, Al Sarrantonio
Překlad: Vít Bezdíček, Jitka Cardová, Mirka Kopicová, Richard Podaný, Ivan Ryčovský, Hana Zahradníková
Obálka: Daniel Špaček
Počet stran: 448
Vazba: vázaná
Rozměry: 165x245mm
Vydal: Albatros, Praha 2012
Doporučená cena: 399 KčHodnocení: *** (50%)
Napište komentář