Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Goliáš bravurně uzavírá trilogii o trochu jiné první světové

Jan Nohovec

Jan Nohovec

30. 7. 2012

Scott Westerfeld: Goliáš (perex)Vytvořit příběh pro mladší čtenáře v kulisách první světové války, to chce talent. Americký spisovatel Scott Westerfeld ho bezpochyby má, protože vytvořil zápletku, která funguje, a alternativní historii, která zaujme. Goliáš, třetí kniha série o Alekovi a Deryn, uzavírá celou trilogii na výbornou.

Příběh Alexe a Derryn se uzavírá. Autor: Keith Thompson

Scott Westerfeld, americký spisovatel fantasy a sci-fi knih pro mladé, se pokusil zpřístupnit své oblíbené cílové skupině prostředí první světové války skrz obroučky steampunkového žánru. A podařilo se mu to přímo fenomenálně.

Čtěte také: Zemětřas. Cherie Priestová představuje originální americký steampunk

Ačkoli Leviatan, úvodní kniha stejnojmenné série, byl z příběhového hlediska trochu nedopečený, představil více než zajímavý svět, kde Trojdohodu představují země, které sledovaly odkaz Charlese Darwina a začaly experimentovat s DNA různých živočichů, zatímco mocnosti Trojspolku zůstaly u promazávání soukolí svých složitých mašin napěchovaných ozubenými kolečky.

Druhá kniha série, Behemót, nabídla již mnohem propracovanější příběh obou hlavních hrdinů z prostředí Istanbulu, hlavního města Osmanské říše, která se potácí na hranicích obou kultur a váhá, na kterou stranu velké války se přiklonit.

Scott Westerfeld

Americký spisovatel, narozený v roce 1963, žije nyní střídavě v New Yorku a v australském Sydney a píše především science fiction a fantasy určené pro mladší čtenáře. Dosud publikoval kolem dvaceti knih, z nichž v Česku známe kromě trilogie Leviatan autorovu vůbec nejznámější sérii Oškliví, jejíž motto zní: „Co se stane, když dokonalost nestačí.“ Hlavní hrdinové se totiž pohybují ve sci-fi světě, kde je fyzická krása tím největším ideálem.

Goliáš startuje svůj příběh opět těsně po skončení toho předchozího. Istanbul ovšem obrovská oživlá vzducholoď Britské letecké služby nechává za sebou a letí vstříc ruské Sibiři, kde má vyzvednout novou, důležitou a charismatickou figuru třetího dílu – slavného vynálezce Nikolu Teslu, který ve své pološílené mysli skrývá nejedno tajemství. Goliáš je na rozdíl od předchozích dvou knih příběhem o putování po celém světě, okořeněným o krátké ochutnávky exotických kultur, jež se s technologiemi znesvářených darwinovců a industriálů vyrovnávají po svém – Rusko, Japonsko, Mexiko nebo Spojené státy.

Perfektní zakončení série

Scott Westerfeld do Goliáše jeden po druhém zapracoval drobky, které roztrousil po prvních dvou knihách, rozpletl zádrhele a předvedl finále, které se možná dá od počátku čekat, ale přesto nezklame. Kromě snahy o ukončení velké války je ústředním bodem příběhu samozřejmě milostná linka mezi Alekem a Dylanem/Deryn, v níž se čtenáři taktéž dočkají zodpovězení všech otázek bez jakýchkoli pochybností.

K velkému konci a závěrečné bitvě ovšem hrdinové i čtenáři od opuštění Istanbulu musí uletět ještě dlouhou cestu. Je třeba získat mnoho informací, prožít několik dechberoucích dobrodružství a párkrát zachránit život tomu druhému, i když to občas znamená, že člověk musí lhát. Charaktery obou hlavních i mnoha vedlejších postav jsou uvěřitelné a dá se do nich pohotově vcítit, přesně tak, jak by to u knih pro mladší čtenáře mělo být.

Scott Westerfeld: Goliáš (obálka)

Stejně jako předcházející Behemót i Goliáš je kniha dlouhá (necelé čtyři a půl stovky stran), nicméně člověk se při otáčení stránek nenudí, protože Westerfeldovy příběhy jsou čtivé a tenhle nabízí i mnoho vypjatých akčních pasáží. Taková scéna na hřbetu Leviatana v bouři, kdy se Alek a Deryn poprvé políbí… Závěr trilogie navíc stejně jako první díly doplňují překrásné ilustrace Keitha Thompsona, jež dále rozvíjejí barvitý svět darwinovců a industriálů.

Pro děti i dospělé

Trilogie Leviatan od Scotta Westerfelda možná nezačala jako úplně hvězdná série, ale svůj velký potenciál postavený na klasické zápletce dívky převlečené za kluka proměnila v originálním prostředí a nepříliš otřepaném žánru ve spisovatelské zlato. Goliáš je kniha, která trilogii výborným způsobem uzavírá, neponechává nic náhodě a zanechává čtenáře uspokojeného, přemýšlejícího, jak by se vlastně alternativní dějiny Westerfeldova světa mohly vyvíjet po skončení dějové linky. Nejen proto mohou příběhy Aleka a Deryn, ostatně jako každou skutečně dobrou knihu pro mladší čtenáře, číst všechny věkové kategorie bez rozdílu.

Název originálu: Goliath
Český název: Goliáš
Autor: Scott Westerfeld
Překlad: Lumír Mikulka
Ilustrace a obálka: Keith Thompson
Počet stran: 448
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 235 mm
Vydal: Euromedia Group – Knižní klub, Praha 2012
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Goliáš bravurně uzavírá trilogii o trochu jiné první světové

Hide picture