Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Inkubovy sny ukáže Anitin sexuální život z jiného úhlu

Olga Buriánková

Olga Buriánková

16. 11. 2013

Laurell K. Hamiltonova: Anita Blakeova 12 - Inkubovy snyAnita je sexy brunetka, co se skvěle ohání zbraněmi i magií a kazí jen svůj milostný život. Její ex Richard na ni stále myslí, dlaci si dělají nároky a nový triumvirát ji nutí k sexu s cizími. A pod tesáky zdivočelých upírů umírají striptérky. 

Další díl paranormální romance se zaměří na sexuální apetit hlavní hrdinky. Zdroj: Marvel

Další díl paranormální romance se zaměří na sexuální apetit hlavní hrdinky. Zdroj: Marvel

Na scénu se opět vrací přitažlivá oživovatelka zombií, popravčí zlých upírů a vlkodlaků, vůdkyně leopardodlaků, čarodějka a v neposlední řadě žena. Jen Laurell K. Hamiltonová ví, kým ještě se Anita v téhle peprné paranormální romanci stane. Již dvanáctý díl autorčiny debutové série si v knize Incubovy sny pro hlavní hrdiny přichystal zejména problémy v záležitostech srdce a sexu.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se v únoru roku 1963 ve státě Arkansas v USA. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová užila v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – nakonec se jí stala hrdinská fantasy Nightseer (1992). Rok poté byl poprvé publikován první díl z dnes dvacetidílné série o Anitě Blakeové – Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat.

Více v profilu autorky

Sexuální revoluce má mnoho podob

Nekromantka Anita je bývalka šéfa vlkodlaků Richarda, nynější milenka upířího vládce Jean-Claudea i jeho přítele Ashera a k tomu též partnerka vůdce leopardích dlaků Micaha. Stala se členkou dalšího triumvirátu a musí nyní sytit touhu po krvi či sexu mnohem častěji. Při zvládání ardeur je tedy nucena využít kteréhokoli přístupného muže. To její postoj k sexu výrazně mění. A nejen ten. Musí pořešit vztahy s těmi muži jejího života, kteří již nechtějí být jen přáteli či rozkol ve vztahu s nejlepší kamarádkou. Po tomhle pak další sériový vrah příliš velký dojem neudělá. I když to vypadá na neznámého upíra.

Magie pro každý den a pro každého

Ve světě Laurell K. Hamiltonové, který je téměř jako náš, se běžně potkávají obyčejní lidé, zombie, všemožní dlaci, upíři nebo třeba čarodějové. Vzhledem k tomu si v něm, vedle právníků, bankéřů či pokladních, vydělávají na živobytí i oživovatelé zombií, popravčí upírů či lovci magických desperátů. Pokud zde chce samostatná holka bez úhony přežít, musí být lepší, než ostatní. Což Blakeová skutečně je.

Anita má ostré lokty, zbraně i jazyk a vše používá pro dobro své i svých blízkých. Nedělá rozdíl mezi lidmi a magickými bytostmi, což velmi zvyšuje počet těch, o které se musí postarat. Navrch se musí potýkat se stále komplikovanějšími vztahy milostnými, ale i přátelskými, partnerskými či profesionálními.

Těžko říci, kdo v téhle rodině nosí kalhoty

Protože se stala součástí již druhého triumvirátu, nemůže se vyhnout vzájemnému ovlivňování jejich členů a ještě výrazněji se mění nejen její pohled na magické bytosti, ale i na vtahy s nimi či samotný sex. Zpočátku katolická puritánka je stále tolerantnější. Kdo by se k sérii dostal s Inkubovými sny poprvé, možná by došel k závěru, že je milá nekromantka k mužům příliš milá.

FOTO: obálka knihy Inkubovy sny od Laurell K. Hamiltonové

To by však Anitě křivdil. Její psychická proměna je nezbytností, díky níž může přijmout nemilé životní zvraty. Přála si manžela, děti a domek s plaňkovým plotem. Namísto toho má několik sexuálních partnerů, další muže na krmení ardeur a dům plný dlačích přátel.

Není ale jediná, kdo se smiřuje se svou přirozeností a místem v životě. Vlkodlak Richard začíná přehodnocovat vlastní pohnutky i činy a zdá se, že přestává nenávidět sám sebe i Anitu. Také dosud submisivní dlak Nathaniel chce více, než bezpohlavní kamarádství a spolu s oživovatelčiným kamarádem Jasonem se vůči ní překvapivě vymezuje.

Sex je prostředkem i řešením

Na rozdíl od předcházejícího dílu pojmenovaného Blankytné hříchy, kde se rozebíraly vztahy upíří, ve dvanáctém románu Laurell K. Hamiltonové se rozebírá koexistence všech zúčastněných. Samozřejmě s Anitou na prvním místě hlavně v souvislosti s ardeur , kožoměnci a triumviráty. Opět není vhodné číst tento svazek bez předchozí znalosti postav a prostředí, pokud nechce být čtenář zmatený.

Sexuálních scén, kterých bylo v předchozí knize taktéž požehnaně, je zde ještě mnohem více. Jsou popisovány nadmíru názorně a podrobně, takže je zjevné, že série opravdu není pro děti a mládež. Nové čtenáře by uvolněnost mravů asi dost překvapila, ale Anitini fanoušci, či spíše fanynky, jsou již z dřívějších příběhů na leccos zvyklí. Koneckonců v současných paranormálních romancích si sex dopřává každý (například série Sukuba nebo Merry Gentry).

Ještě jasněji je vidět, že autorka psát umí. Kniha je čtivá, přestože i tentokrát působí trochu jako vycpávka, v níž je třeba vysvětlovat kdo, s kým, proč a jak. Příliš dějových zvratů se v něm nenajde, přesto vyprávění není nudné. Opět se čtenářům tají dech, a i když se kniha se svými téměř sedmi sty stránek zdá na první pohled nekonečná, není takový problém ji zdolat.

Leckomu asi bude nejvíce chybět pořádné detektivní pátrání, které si milovníci horkokrevné Anity zamilovali. Pár mrtvol se zde sice najde, ale s romány z počátku cyklu, se to nedá srovnávat. Z několika důvodů působí tato linie děje poněkud nedokončeně, což se snad vyřeší v příštím dílu nazvaném Micah.

Název originálu: Incubus Dreams. Český název: Inkubovy sny. Autor: Laurell K. Hamiltonová. Nakladatel: Epocha – edice Fantastická Epocha, 2013. Počet stran: 696. Doporučená cena: 499, e-shop Epocha 399 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Inkubovy sny ukáže Anitin sexuální život z jiného úhlu

Hide picture