Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nalezne Rahan v novém komiksu Rozpolcenou horu?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 10. 2012

Prehistorický lovec Rahan, okouzlující nejednu generaci, se po letech pauzy vrátil v plné parádě a nyní vychází již druhý díl jeho příběhů. Bude Rahanovo putování k Rozpolcené hoře úspěšné? A jaké odpovědi tam na čtenáře čekají? A vyplatí se koupě? (ano)

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/andre-cheret-rahan-2/]

Kdo z těch, kteří se před lety s Rahanem setkali, nechtěl být jako on? Mirek Dušín i ostatní se mohli jít zahrabat, když na scénu vstoupil árijský lovec. Děti si vyráběly náhrdelníky s drápy (které nesly Dušínovo poselství také, ovšem v mnohem přívětivější a honosnější formě) a hrály si na ochránce z pravěku. A ačkoli vydavatelé celou jednu českou generaci o Rahana připravili, současný čtenář má vše na stříbrném podnosu.

Roger Lécureux
Francouzský komiksový scenárista a autor tak pověstných postav jako Rahan či Capitaine Apache se narodil roku 1925 (a zemřel 1999). Patřil mezi základní přispěvatele časopisů Valliant a Pif a některé z jeho prací se v našich periodikách objevily už za totality!

Alba, která nám CooBoo přináší, nejsou jen tak ledajaká. Scénárista Roger Lécureux v nich Rahana nutí řešit velice zásadní otázky. Nechybí tak napětí, akce, ani zvraty. A zvraty především, a to i takové, které dovedou Rahanovým dosavadním životem pohnout k nepoznání a změnit jej od základů.

Rozdíl oproti starým a starším příhodám tkví také v tom, že nynější album s názvem Rahan a Rozpolcená hora na Rahana a Sluneční doupě přímo navazuje. A nejiný postup slibuje i třetí, připravované pokračování.

Rahan má tu výhodu, že oslovuje čtenáře napříč generacemi. Ačkoli Leonarda či Gastona si také dovedou dospělí užít, rozhodně se nezbaví pocitu naivity či občasné dětinskosti. U Rahana může čtenář tyto dojmy svést buď na nostalgii, nebo (pokud bude brát pravěk  jako normální prostředí, ne jako nějaké žůžo dobrodrůžo) jako klasické fantasy. Heroické a akční.

Výživně též působí kresba Andrého Chéreta. Také nic dětského. Minimalizace na obtahové čáry, zjednodušení a karikaturizace? Ne. Vše se má vykreslit pěkně detailně a s citem pro realismus. Pravdaže, občas některé postavy vypadají jako mongoloidi a Rahan vytváří často dojem plastové svalnaté panenky, nicméně za ten celkový dojem to stojí. Obecně, na každém díle můžeme najít pár neduhů.

Chéret má smysl pro pohyb i akci, zároveň i pro miniaturní detaily na pozadí džungle. Pohyb hrdinů stále působí akčně, i když pozadí se skládá z mnohých textur. U spousty autorů se pak takovéto scény tlučou, deformují a rozpadají, u Chéreta ne.

Mělká je dobrá (pokud se netváří jako hluboká)

Rahan je opravdová legenda. A má k tomu i důvod, poněvadž opravdu stojí za to. Samozřejmě se na trhu objevuje spousta lepších komiksů, ale pokud člověk nehledá něco, v čem se objevuje filozofické poselství přesahující pohled na hluboké dekolty vyvinutého ženství, rozhodně by Rahana měl zkusit. Skvělá oddechovka. A navíc se hodí i pro děti.

Název originálu: La montagne fendue
Český název: Rahan a Rozpolcená hora
Scénář: Roger Lécureux
Kresba: André Chéret
Překlad: Richard Podaný
Obálka: André Chéret
Počet stran: 64
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 297 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 159 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nalezne Rahan v novém komiksu Rozpolcenou horu?

Hide picture