Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Masky smrti si nasazují Harryho nepřátelé, aby jej zničili

Olga Buriánková

Olga Buriánková

21. 6. 2014

Jediný praktikující chicagský čaroděj Dresden má problém. Vlastně je jich víc. Živnost se mu docela rozjíždí, jenže se ho někdo pokouší zabít. Navíc si již minule zadělal na souboj s upírem. V tom mu však nepomůže bývalka Suzan ani přítel krvesaj. 

Ilustrační obrázek k páté knize série Harry Dresden. Zdroj: obálka knihy.

Ilustrační obrázek k páté knize série Harry Dresden. Zdroj: obálka knihy.

Literární cyklus se svérázným detektivem a čarodějem Harry Dresdenem coby hlavním hrdinou, získal i v tuzemsku pátého románového sourozence nazvaného Masky smrti. Ostřílený drsňák s kouzelnou holí, kloboukem a dlouhým koženým pláštěm, z pera Jima Butchera, potěší všechny milovníky pěkně temné urban fantasy.

Hubený dlouhán Harry jako vystřižený ze staré noir školy si získal sympatie i srdce mnohého milovníka fantastiky. Přes zřejmou nepřízeň osudu si totiž stojí za svými zásadami. I kdyby jej to mělo stát život. Při řešení kriminálních případů s příměsí nadpřirozena si totiž často vykoleduje nejednu ránu. Protože se však snaží nezklamat svou parťačku s odznakem detektiva, využívá magických i ostatních schopností do poslední kapky.

Jim Butcher

S první částí této série prorazil již před dvanácti lety (u nás vyšla v roce 2007 pod názvem Bouřková fronta) a následovaly další (u nás Bláznivý úplněk, Temná hrozba, Letní rytíř, Masky smrti, Oko zla, V posledním tažení, Vinen) – zatím by jich mělo být téměř patnáct, plánovaných dvacet čtyři. Na motivy příběhů byl odvysílán dvanáctidílný seriál, vznikl komiks a RPG hra. V roce 2004 se úspěšně vrátil ke klasické fantasy tvorby trilogií Kodex Alera (Živly Calderonu, Akademův živel, Kurzorův živel), která se brzy rozrostla o další tři díly. Profesionálně se autor dnes věnuje již jen psaní. Žije v Missouri s manželkou Shanon, autorkou romancí. Kromě literární činnosti se věnuje bojovým uměním a jízdě na koni.

Při hledání vraha si čaroděj Dresden střihne souboj na hůlky

V nedávné době se toho pro Harryho Dresdena změnilo celkem dost. V podnikání se mu začalo celkem dařit. Jeho obvyklá parťačka detektiv Murphyová si ho začíná skutečně vážit. Navíc se od něho čeká vyšetření nového případu krádeže. A to by z pozitiv tak asi bylo všechno. Případ ztraceného Turínského plátna se smrtelně komplikuje. Obětí přibývá a Harrymu jde vážně o krk. A nejen jemu a ne naposledy. Kromě nebezpečného vyšetřování jej Lord Rudého upířího dvora vyzývá na souboj. Mohl by ukončit rozjíždějící se válku mezi krvesaji a čaroději, ale nemá šanci přežít. Jako poslední hřebíček do bytelné rakve se vrací i jeho milovaná napůl upíří Susan s doprovodem. Kdo ví, zda by nebylo jednodušší prostě to vzdát.

Zdroj: obálka knihy.

Zdroj: obálka knihy.

Kurs městská fantasy vede do přístavu spokojenost

Vedle dámských sérií urban fantasy či dokonce paranormálních romancí, například od Laurell K. Hamiltonové, Ilony Andrews nebo Kim Harrisonové, existují jejich stejně populární mužské a mužné protějšky. Kromě v tuzemsku populárního Simona R. Greena si čtenáři oblíbili i Jima Butchera s Harry Dresdenem, pátrajícím v ulicích temného Chicaga.

Zatímco ženské autorky tvoří povětšinou silné a emancipované hlavní hrdinky, pánové spisovatelé obvykle nechávají vést příběh jejich mužskými protějšky. Kromě některých rozdílů ale tyhle hlavní postavy obou pohlaví mají společných hned několik věcí. Nemívají příliš uspořádané soukromí a rodinné vztahy, což obvykle souvisí s faktem, že oni sami, nebo jejich příbuzní, jsou nadpřirozenými bytostmi či oplývají některými paranormálními schopnostmi.

V případě Harryho Dresdena se jedná o magické nadání, které mu umožňuje pátrat po zmizelých předmětech či lidech, radit klientům a policii s nadpřirozenými problémy nebo v paranormálním vyšetřování. Kromě působení v soukromé detektivní kanceláři to svéráznému čaroději také usnadňuje jednání s elfím příbuzenstvem, jehož by se nejraději zřekl.

Mezi nadpřirozenými bytostmi má i mnoho přátel a známých i nepřátel. Proto je častokrát zapleten do soubojů paranormálních bytostí, komunit a mnohdy musí zachraňovat celý svět. Jenomže zasahování do paranormálních záležitostí mu přináší nejen zlámané kosti, namožené svaly a jiná zranění, ale také ohrožení života i duše.

Nejhlubší temnota na straně dobraharry-dresden-5

Vytáhlá nahrbená postava Harryho Dresdena, pohybující se hlavně ve stínech, se do velké míry podobá hrdinům klasika detektivního žánru, R. Chandlera. Mnohými oblíbený styl crime noir Jimu Butcherovi očividně sedí. Jeho hrdina nemá na růžích ustláno, nic nedostane zadarmo a musí spolknout mnoho ran i trpkých zklamání.

Přes všechnu nepřízeň osudu však nikdy nezradí sebe a tým, za který kope a ani za cenu života se nevzdá svých hodnot a zásad. Je typicky kladným hrdinou, který na to však ani vzdáleně nevypadá. Přesto má tenhle morous srdce na pravém místě, což jej často stojí i to nejdražší. Tenhle fakt je ale tou nejlepší zprávou pro čtenáře, kteří milují akci, nabitý děj, napětí a odsýpající příběh.

Protože právě talent namočit se až po krk do průšvihu je zárukou skvělé zábavy, takže čtenáři nebudou ani popáté zklamaní. Všechno, co si na sérii oblíbili, v ní najdou i tentokrát. A to včetně propracovaných charakterů, sympatických hlášek a oblíbeného spojení paranormálna s detektivkou i troškou toho milostného vzplanutí.

Český název: Masky smrti. Název originálu: Death Masks. Autor: Jim Butcher. Překlad: Zdeněk Uherčík. Obálka: Chris McGrath. Nakladatel: Stanislav Juhaňák – Triton, 2013. Počet stran: 440. Doporučená cena: 299, zlevněno e-shop – od 209 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Masky smrti si nasazují Harryho nepřátelé, aby jej zničili

Hide picture