Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Pátý komiks Scott Pilgrim stojí Proti celému (svému) vesmíru

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 11. 2011

Bláznivě zábavná série Scott Pilgrim už u nás čítá pět dílů, přičemž všechny díly tvoří téměř stejný kvalitativní horizont. I u pátého dílu se tak náramně pobavíte a zároveň prožijete emocionální dobrodružství z (ne)normálního života.

Ukázka z komiksu Scott Pilgrim 5 Autor: Bryan Lee O'Malley

Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, od českého vydání prvního dílu Scotta Pilgrima uběhl pouze jeden rok. No dobře, tak jeden rok a jeden měsíc. A co že je na tom neuvěřitelné? Především to, že se za ten rok (a jeden měsíc) stihlo vydat celých pět dílů! A to znamená, že nám byl naservírován už předposlední díl. A to znamená, že 11. ledna vyjde poslední díl (mimochodem, bude to první komiksová publikace BBartu v příštím roce). Ale jaká že je ta pětka?

Videohry s romantickou šíleností

Ani tentokrát Bryan Lee O’Malley nevynechává žádný z typických znaků svého vyprávění. Lehkost se snoubí s vážností. Geniálně negeniální dialogy s milostnými trably. A to vše říznuto správnou dávkou odvázané akce.

Čtěte také: Druhý díl mangy Naruto: Nezbedný žák se horší

Ovšem, po předchozí čtyřce, která byla opravdu téměř dokonalá, působí tento díl trochu sušeji. Je na tom stejně jako díly jedna až tři, jenže po tom čtvrtém čekali čtenáři něco víc. Ubírá se na ujetosti, přidávají se milenecké problémy. Ne že by právě ty netáhly minulý díl o tolik výš, tentokrát ale tak sympaticky prokreslené nejsou. Druhá polovina knihy tyto otázky vytahuje opět na stejnou výši, ta první však jaksi kolísá.

Ranní káva vizuálních hrátek

Co také lehce kolísá, je kresba. Ačkoli se to po prvním prolistování nezdá, po několika stránkách čtenář opravdu získá pocit, že je o něco ošizen. A nebude to jen pocit. Výtvarná stránka vypadá jaksi jednodušeji. Energie a podobné potřebné věci tam stále jsou, jenže pořád to není to pravé ořechové.

O’Malley říká, že tohle je první kniha, kterou stihl v termínu. Že by právě tohle byl kámen úrazu? Že by si nedal autor tolik záležet? Nebo že by za to mohl nápis Bryan Lee O’Malley s Keithem Woodem v kolonce kresba? Bůhví.

Co se dá vizuálnímu pojetí také vytknout, je nedostatečná hravost. Oproti předchozím dílům se zde objevuje v nepatrné míře. Téměř žádné pixelové obrázečky, jen čas od času nějaký nápis. Nic proti, ale fanoušci Scotta Pilgrima jsou zvyklí na trošku jinou kávu.

Tedy, možná se po těchto odstavcích může zdát, že jde o špatný díl. Tak to rozhodně není. Stále je to vysoce nadprůměrné čtivo, u nějž se královsky pobavíte, a dokonce se mu ve vás možná povede vzbudit smutek. Jen po té úžasné čtyřce působí trochu nemastně neslaně… Ale kdo by se netěšil na šestku, ten není normální.

Název originálu: Scott Pilgrim #5: Proti celému vesmíru
Český název: Scott Pilgrim #5: Scott Pilgrim vs. the Universe
Scénář a kresba: Bryan Lee O‘Malley
Překlad: Jitka Jeníková
Obálka: Bryan Lee O‘Malley
Počet stran: 184
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: BBart, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pátý komiks Scott Pilgrim stojí Proti celému (svému) vesmíru

Hide picture