Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Shaun Tan se řídí vlastními Pravidly léta. A díky nim létá

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 10. 2014

Nová kniha Shauna Tana osciluje na pomezí komiksu a normální knížky. A i když ani tohle pojmenování nebude přesné, jde o dětskou obrázkovou knížku. Se slovem dětskou ale opatrně, to, že ji můžete dát dětem, neznamená, že byste si ji neužili i sami. Opravdová kniha pro malé i velké.

uvodni Shaun Tan: Pravidla leta

Pravidla léta neoplývají silným příběhem. Na první pohled a po několika stranách se dokonce může zdát, že nemají příběh vůbec. Po chvíli ale člověk zjišťuje, že sleduje příběh klasického klukovského přátelství v nejryzejší symbolické formě.

Shaun Tan
Malajskému imigrantovi se v Austrálii narodil roku 1974 syn Shaun. Poté, co Shaun vystudoval výtvarné umění, začal ilustrovat cizí knihy. Později přešel na tvorbu vlastních, které i sám doplňoval kresbami. Věhlas a ceny mu však přinesl až komiks Nový svět, který magazín FANZINE.cz zvolil jedním z nejlepších komiksů roku 2012.

Když člověk otevře knihu trochu nezvyklého (avšak velice vhodného) rozměru, vykoukne na něj jeden větný ekvivalent: Pro malé i velké. Tolikrát používané zvolání, prázdné gesto, z nějž je většinou pravdivá jen ta první část (jestli vůbec), je málokdy tak pravdivé jako právě zde. Jedna z mála knih, z níž budou nadšeni opravdu všichni skrze všechny generace.

Děti oslní především nádherné ilustrace. A jsou nádherné až do nebes. Na velkoformátových obrázcích se snoubí realistické vyobrazení situace se surrealisticky snovým viděním světa. Tak se to aspoň píše, ale mnohem více se do obrázků vkrádá dětská imaginace, dětinská fantazie, kdy se nepříjemně dotěrná pozornost dospělých mění v oko dravce, kdy se zašlápnutí šneka mění v svět ničící tragédii, v tornádo, a pokračujte dále.

Děti mají ve zvyku přehánět, dělat z komára velblouda, ponořit se do vlastních výmyslů a žít z přibarvené skutečnosti, především ve vzpomínkách. A přesně tak fungují obrázky Shauna Tana, radost pohledět. A vedle výtečné ideje i působivé zpracování, na stránkách člověk vidí jednotlivé tahy štětcem, zkrátka celou tu ruční práci, působí to velice důkladně a opravdově.

V málokteré knize máte tak krásně graficky zpracované i stránky s textem

Vedle radosti nad obrázky pro děti přinese kniha i pár pravidel, která jistě využijí. Spousta jim zřejmě bude připadat nesmyslná, ale najdou se i takové, jež se jistě ujmou a sem tam je uslyšíme děti vykřikovat, zatímco budou blbnout na sídlišti a schovávat se před rudými králíky.

Co se týče dospělých, ty kniha (samozřejmě také vedle grafické stránky) zaujme svou atmosférou. Čirá Bukovská radost, každý si rád vzpomene, jak jako malý vídal neobvyklé věci, jak plul světem napůl všech a napůl jeho vlastním. Jak se hádal s kamarády, aby si pak pomohli. A s radostí bude hledět na ty malé metafory (takže metafórky?), jež se mu občas hodí i do dospělého života. Zamáčkni slzu v oku.

Shaun Tan: Pravidla leta

Příběh o zlomeném a znovu nalezeném (vlastně o podstatě každého pravého) přátelství plný nostalgické zasněné něhy není vyprávěn jen pravidly nebo jen obrázky. Obojí funguje společně. Jak kniha prezentuje skutečné kamarádství (podle mého spíš bratrství, ale to může být jen osobní zkušeností), tak jsou stejným poutem spřízněny i obě tváře knihy.

A že pravidla v této knize nedávají smysl? Právě naopak! Dávají perfektní smysl.

Je sice ještě stále poněkud brzo, ale Pravidla léta, zábava pro celou rodinu, by rozhodně neměla chybět pod vaším vánočním stromečkem (nepořídíte-li je někomu již dříve). Doporučuje se každému mládenci, který si chce užít léto, a taky každému, kdo v sobě ještě má toho mladého kluka.

Originální název: Rules of summer
Český název: Pravidla léta
Autor: Shaun Tan
Počet stran: 50
Vazba: Vázaná
Vydal: Labyrint, Praha 2014
Doporučená cena: 295 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Shaun Tan se řídí vlastními Pravidly léta. A díky nim létá

Hide picture