Menu
FANZINE.cz
Komiks

Nejlepší komiksy roku 2012. K mání jsou poetická, brutální i superhrdinská díla

Redakce

Redakce

3. 1. 2013

Redakce FANZINE.cz se ohlédla po komiksech, které jejich čtenářům přinesl rok 2012 a vybrala 10 nejlepších, pro něž je vhodné běžet do knihkupectví, dokud jsou ještě čerstvé.

Špetka komiksové poetiky

Sépiově laděný komiks Nový svět od Shauna Tana přináší alegorický příběh o emigrantství a odcizení ve společnosti. Anotace praví, že příběh osloví čtenáře od 10 do 100 let, ale kvalitu komiksu docení především příznivci myšlenek Frankfurtské školy, milovníci dlouhých a pošmourných večerů, kteří mají chuť zakoušet uchvacující svět plný surreálních a steampunkových výjevů… a neposlední v řadě vlastně všichni čtenáři kvalitních komiksů.

Poetický komiksový požitek skýtá také dlouho očekávané opus magnum Habíbí od talentovaného Craiga Thompsona, kterého čeští čtenáři znají díky jeho (autobio)grafickému románu Pod dekou. Trpělivé čekání na Habíbí se vyplatilo. Takové lyrické výjevy v pohádkové atmosféře a arabské stylizaci najdete snad jen v Pohádkách Tisíce a jedné noci.

Vrcholící brutalita

Mezi řekněme méně poetické komiksy vydané v předchozím roce patří v prvé řadě Bažináč: Hejno vran, který potvrzuje, že Alan Moore je zřejmě nejnadanější a – v dobrém slova smyslu – nejdivnější komiksový scenárista všech dob. Čtvrtý díl Bažináče je mistrně zvládnutým propojením všech dosavadních knih série. Kdo chce v komiksu sex, drogy a rock ‘n‘ roll – všechno v hororovém podání –, chce Bažináče.

Vyvrcholení se dočkala i série o Kazateli v devátém dílu nazvaném Preacher: Alamo. Autoři Garth Eniss a Steve Dillon ani ve finále nezabředli do klišé a s uspokojivou dávkou sarkasmu a nadsázky se rozloučili s chytře brutální sérií, která byla vždy bohatá na sex, násilí a neslušné výrazy.

Temná strana vábí

Smrtelníci, Věční a komiksoví fanoušci truchlí. Sandman, jeden z nejoblíbenějších moderních hrdinů, je mrtvý. V prozatím posledním komiksu série, Tryzna, se koná pohřeb Pána snů a Neil Gaiman připravil řádný obřad. Všem příznivcům snové ságy se dostalo gaimanovsky kvalitního a příjemně nostalgického rozloučení. Odpočívej v pokoji.

Druhá strana se pokoušela také o Hellboye. V post-cavendishovském dílu nazvaném Temnota vábí nechal Mike Mignola odvát nejslavnějšího paranormálního detektiva do matičky Rusi, kde se musí pekelný chlapík – pěstně i slovně – vypořádat s Kostějem Nesmrtelným a odolávat přitom vábení svého temného původu. Osmý svazek je výjimečný i proto, že za výtvarným zpracováním stojí Duncan Fegredo, coby kvalitní zástupce Mignolovy unikátní kresby.

Superhrdinské retro

Fanoušci filmového Batmana se v předešlém roce mohli těšit ze závěrečného dílu Nolanovy trilogie. Ovšem ten by nemohl vzniknout nebýt slavného Franka Millera a jeho autorského komiksu Návrat Temného rytíře, který byl ve své době tak temný, že zúčtoval s mládežnicky naivním světem superhrdinů a navždy změnil celý komiksový svět.

Co by následovalo, kdyby kosmická loď se super-nemluvnětem nepřistála ve Spojených Státech, ale v Sovětském svazu a později se ze Supermana stala ikona komunistického impéria? S touto zdánlivě lehkovážnou a vtipnou myšlenkou si pohrál uznávaný tvůrce Mark Millar v komiksu Superman: Rudá hvězda. Kdo rád levici, studenou válku, alternativní historii nebo jednoduše Supermana, neměl by si nechat ujít tento nadšeně přijímaný komiks.

Evropská klasa

V edici Mistrovská díla evropského komiksu vychází jeden sci-fi klenot za druhým. Čtvrtý svazek přinesl autorský počin Arzach od jedné z největších ikon evropského komiksu – Jeana Girauda alias Moebia. Jedná se o přelomové legendární dílo, které ovlivnilo Felliniho, Miyazakiho, Scotta nebo Marvana a dodnes inspiruje komiksové i nekomiksové tvůrce po celém světě.

Poslední v řadě je další evropský počin od spoluautorské dvojice Guibert – Lefévre (Guibertův komiks podle Lefévrova vyprávění). Jejich Fotograf balancující mezi biografií a cestopisem i mezi kresleným komiksem a fotokomiksem si zaslouží pozornost všech. Pro svůj působivý obsah a netradiční formu zaujme i mnohem širší publikum než jen notorické komiksové čtenáře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší komiksy roku 2012. K mání jsou poetická, brutální i superhrdinská díla

Hide picture