Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Superman zjistí, že nejspíš není Posledním synem Kryptonu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 8. 2013

Adam Kubert: Superman:Poslední synJe Supermanův rok a tak se konečně i v česky vydávaných komiksech mapuje jedna z největších ikon superhrdinských komiksů. Po různých počátcích a týmovkách přichází pravá akční jízda od Geoffa Johnse. Zadaří se, nebo to Johns zmrší jako obvykle?

Superman vždy věřil, že posledním synem Kryptonu je on jediný. Pak se objevila Supergirl, jeho sestřenice. Trochu rána, ale tak je to holka, pořád se může pyšnit titulem posledního syna. Co když ale na Zemi, do centra Metropolis dopadne vesmírná loď ukrývající kryptonského chlapce?

Geoff Johns
Americký komiksový spisovatel a také šéfdesignér u DC Comics. Z jeho komiksů u nás vyšel například Flash, dvě knihy Supermana, tři knihy Green Lanterna a Avengers. Dostal se ale i k televizi, napsal scénář k televiznímu seriálu Smallville, který pojednává o Supermanových mladých létech.

Dva roky zpátky představoval Geoff Johns pro české čtenáře velkou neznámou. I když si v Americe získal velké jméno, u nás nic. A pak rup, najednou se začal valit DC vesmír především od Johnse. Ale možná bohužel, protože to většinou moc slavně nedopadlo.

O to více čtenáře potěší, že tentokrát k žádné tragédii nedošlo. Unikátně se kolo štěstěny, ta ruleta zastavila na barvě a čísle, na které si scénárista vsadil, a vyflusla opravdu dobře čitelný komiks. Ne že by šlo o nějaké opravdu skvělé čtení, ale na čtenáře čeká dobře jedoucí mainstream.

Nejspíše kvalitám pomohla spolupráce s Richardem Donnerem, režisérem prvního Supermanova filmu, toho s Reevem. Také se tu Christopheru Reevovi vysmekne obrovská poklona, když po něm pojmenují mladého Kryptoňana.

obalka Adam Kubert: Superman - Posledni syn

V komiksu se objevuje vše, co by měl nenáročný mainstreamový komiks mít. Přímočarý děj jedoucí na předem vytyčenou branku, velkolepé souboje, opravdu akční akce (včetně pár těch potřebných hustých momentů jako krvácející Superman), hlášky a vtipy a rychlé tempo. Nic z toho tu nechybí.

Že tohle má spousta i jiných superhrdinských komiksů, které za moc nestojí? To je pravda, ale jde o ambice. Tenhle Superman se nesnaží o psychologický portrét nebo o něco hlubokého, ne, opravdu jen prostoduchá a přímočará akční řežba.

Jistě, čtenáře nijak vnitřně neobohatí a nepřinese nic nového nebo úžasného, ale na pouhou zábavu není lepší možnosti u čeho vypnout. Příběh jede a vy se bavíte.

Správně bezduchý a zábavný superhrdina

Kvalitám také přidává kresba Adama Kuberta. Ten člověk zvládne vytvořit úžasně dynamickou a krásně plující čistou kresbu. Přesto pak v některých momentech jen ku prospěchu věci dovede změnit styl na mnohem působivější, ale člověk musí uznat, že ten křiklavý a barevný sedí více, a Kubert ví, co dělá.

A že by se té velkoleposti a pompy zdálo příliš, když zhruba polovinu knihy tvoří dvojstránkovky? Vždyť to k tomu patří!

Superman: Poslední syn nepředstavuje nic extra. Žádné filozofické, hluboké, přesahové, psychologické nebo jen propracované dílo. Ale přináší ryzí akci a zábavu, přesně takovou, jaká se na rychlé odreagování hodí.

Název originálu: Superman: Last Son
Český název: Superman: Poslední syn
Scénář: Geoff Johns, Richard Donner
Kresba: Adam Kubert
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Adam Kubert
Počet stran: 160
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Superman zjistí, že nejspíš není Posledním synem Kryptonu

Hide picture