Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vstupte s Theou a Papouščím mužem do komiksu podle Lynche

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 1. 2015

Duo Džian Baban a Vojtěch Mašek, stojící za sloní trilogií Monstrkabaretu Freda Brunolda, se opět vrací do světa plného zvrácených spojitostí a rozpadu souvislostí. Zajímá vás, jak by vypadal nějaký komiks, který by napsal David Lynch? Zkuste novinku Thea a Papouščí muž.

uvodni Olga Smidova: Thea a Papousci muz

Jasně, Pandemonium. A hlavně Chyba byla super. Ale teď by se víc hodilo mluvit o tom nejzásadnějším, co dosud duo Džian Baban a Vojtěch Mašek udělalo. Totiž o trilogii Monstrkabaret Freda Brunolda. Právě ji totiž nejvíc připomíná nový počin nazvaný tajemně (ehm, on ten název ve výsledku zas tak tajemný není) Thea a Papouščí muž.

Vojtěch Mašek
Komiksový scenárista a kreslíř Vojtěch Mašek představuje na českém poli už stálici. Ale stálici, která stále přináší něco nového. Člověk od něj může vidět masověji oblíbené Hovory z rezidence Schlechtfreund, mayovku Ve stínu šumavských hvozdů, jeden díl Čechů, ale stejně ho překvapí experimentálními postupy v Chybě, Monstrkabaretu Freda Brunolda nebo Pandemoniu.

Jasně, David Lynch má na svědomí taky jeden komiks, stripy Angriest dog, ale tady o to nejde. Jde o atmosféru a nádech jeho klasických filmů. Přesně to totiž najdete v Thee. Vznášející se mysteriózno, špetku absurdity, výmysly, mystifikace. Jenom s tím rozdílem, že Thea vše přináší srozumitelně.

Thea a Papouščí muž rozehrává zajímavý příběh. Děj působí napínavě, poutavě, člověka na mnohých místech zaujme. Náladu autoři vystihují na jedničku.

Olga Smidova: Thea a Papousci muz
Problém je, že komiks tvoří spíše jen úvod do plánované trilogie. I když se něco odehraje, něco poodhalí a na povrch prosáknou záhady, příběh není natolik rozjetý, aby člověka přímo nutil ho sledovat. Jo, pěkné, hezké, to jsem zvědav, ale že bych se pídil po druhém dílu, to ne.

Ale komiks dává tušení, že s druhým číslem se vše teprve rozjede a čekání na trojku bude zase nesnesitelné.

O výtvarnou stránku se tentokrát stará Olga Šmídová. Její kresby a šrafury občas tvoří dojem perokreseb, především ale všudypřítomný modrý nádech podtrhuje tajemné ovzduší komiksu. Co se týče této vlastnosti, náramně doplňuje příběh.

Nová sloní trilogie, tentokrát s papouchy

Problémem je občasné měnění tváří. Jistě, Šmídová vše vystihla realisticky, ale sem tam se někomu zkrátka deformuje obličej, sem tam se zase mezi scénami třeba titulní Thee nepřirozeně mění a kyne účes. Ale třeba se Šmídová postupně vykreslí a tento neduh postupně zmizí.

Thea a Papouščí muž tvoří opět něco, co je potřeba do českého komiksu fláknout. Úvodní díl rýsuje velice zajímavý konspirační kousek, záleží na tom, jestli dovedou další díly rozvinout předestřený potenciál. Komiks v příjemné sešitové vazbě a pěkném zpracování, jen škoda malého počtu stránek.

Název: Thea a Papouščí muž
Scénář: Džian Baban, Vojtěch Mašek
Kresba: Olga Šmídová
Počet stran: 48
Vazba: Sešit
Vydal: Lipnik, Praha 2014
Doporučená cena: 149 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vstupte s Theou a Papouščím mužem do komiksu podle Lynche

Hide picture