Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 důvodů proč se těšit na nové Hunger Games: Jennifer Lawrence ve víru antiutopie

Redakce

Redakce

18. 11. 2014

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část je v pořadí třetím filmem, v němž se setkáme s mladou hrdinkou Katniss, bojující o život svůj, o život svých blízkých a o budoucnost Panemu, ovládaného tyranským režimem prezidenta Snowa.

Život je boj. Tak by se dala charakterizovat životní pouť Katniss Everdeenová. Po té, co přežila dvoje Hladové hry, čeká ji role nová: být symbolem revoluce. Taková věc není snadná pro nikoho, o to méně pro osmnáctiletou dívku, která o revoluci neusilovala.

Osud to však chtěl, že svým odhodláním, statečností a láskou k bližním zažehla plamen povstání, jež si klade za cíl svrhnout tyranský režim Kapitolu a vlivného prezidenta Snowa (to není ten ze Hry o trůny).

Katniss potkáváme ve třetím filmu tam, kde jsme ji v předchozím snímku opustili. Ve své moci ji má stínová prezidentka Coinová, čelní představitelka revoluce. Je to právě ona, která potřebuje využít svého Reprodrozda, jak se Katniss přezdívá (v originále Mockingjay, který je také podtitulem snímku), aby vyburcovala podrobené obyvatele zbylých krajů. A kde jinde ukázat statečnost svého živého symbolu revoluce, než na bitevním poli?

Prezidentka Coinová. Zdroj: Lionsgate

Prezidentka Coinová. Zdroj: Lionsgate

Sotva se tedy Katniss vyhrabala ze smrtelné arény Hladových her, vydává se do nitra válečné vřavy, s televizním štábem za zády. A můžete si být jisti, že se bude na co těšit. Níže nabízíme výčet těch nejdůležitějších důvodů, proč byste si snímek Hunger Games: Síla vzdoru 1. část neměli nechat ujít. Premiéra snímku se odehraje 20. listopadu.

Jennifer Lawrence

Představitelka hlavní postavy Katniss Everdeenové budí mezi filmovými fanoušky rozporuplné emoce. Zatímco jedni ji odsuzují, druzí ji oslavují a obdivují (po úniku intimních fotek možná více, než by bylo zdrávo). Jedno se jí však nedá upřít: Jennifer Lawrence je 24 let a už je držitelkou Oscara (za snímek Terapie láskou). Vedle toho získala dva Zlaté glóby (za Terapii láskou a Špinavý trik) a cenu BAFTA (také za Špinavý trik).

Takovou bilanci jí může závidět nejedna herecká kolegyně a řada pozlacených sošek v jejím obýváku dokazuje, že hrát umí. Role rebelující Katniss Everdeenové jí navíc sedí náramně, což dokazují mj. kladná hodnocení předešlých dílů (především Vražedné pomsty). Můžeme se těšit, že i v Síle vzdoru předvede herecký koncert a vtáhne nás do světa antiutopické budoucnosti.

hunger-games-mockingajay-3

Dystopická budoucnost

Je to právě svět v ruinách, ovládaný despotickým režimem, který je pro diváky (potažmo čtenáře) tolik přitažlivý. Úspěch zaznamenal George Orwell se svým románem a poté filmem 1984, na přelomu tisíciletí se kultovního statusu dostalo trilogii Matrix a je otázka času, nakolik na ně naváže knižní a filmová sága Hunger Games.

Ačkoli ji některé hlasy spíše označují za pokračovatele teen-fiction (kráčející ve stopách Stmívání a vytvářející cestičku pro Divergenci), je zásluhou především režiséra Francise Lawrence, že je snímek stravitelný i pro náročnější publikum.

Mockinjay jako symbol vzdoru. Zdroj: http://fc07.deviantart.net/

Mockinjay jako symbol vzdoru. Zdroj: http://fc07.deviantart.net/

Francis Lawrence

Režisér snímku sice sdílí s hlavní hvězdou svého filmu příjmení, ne však rodinou příbuznost. Francis Lawrence se chopil režie až u druhého dílu s podtitulem Vražedná pomsta, který ale okamžitě v celosvětovém hodnocení předčil svého předchůdce. Značná dávka antiutopické bezmoci, pohled do zákulisí zkažené společnosti, snížení počtu romantických klišé na minimum a náznak boje za vyšší ideály dodaly filmu tu pravou atmosféru.

Můžeme jen doufat, že režisér, který má za sebou takové snímky jako Constantine, Já, legenda a Voda pro slony, předvede svou depresivní vizi otrocké budoucnosti i v novém snímku.

Francis Lawrence (napravo) při natáčení. Zdroj: Lionsgate

Francis Lawrence (napravo) při natáčení. Zdroj: Lionsgate

Příslib dějových zvratů

V minulém díle jsme se dozvěděli, že tvůrce Hladových her Plutarch Heavensbee, kterého ztvárnil zesnulý Philip Seymour Hoffman, je blízkým spolupracovníkem prezidentky Coinové a jeho hlavním cílem je dostat Katniss Everdeenovou z arény živou a zdravou.

K tomu se zavázalo i několik dalších splátců, přičemž někteří z nich za to zaplatili svými životy. Jedním z nich by měl být i Peeta, blízký přítel Katniss a splátce z 12. kraje. Jak se však již v traileru dozvídáme, Peeta nejen, že je naživu, ale navíc je hlasem Kapitolu stejně tak, jako je Katniss hlasem revoluce. A to není zdaleka jediné překvapení.

Nejen herci přispívají svou tvorbou

Jak už je zvykem, soundtrack, neboli hudební doprovod filmu bude rozdělen na dvě části. Zatímco o scénickou hudbu se postará James Newton Howard. který vytvářel hudební doprovod například ke snímkům Já, legenda, Voda pro slony (oba režie F. Lawrence) King Kong nebo Šestý smysl, druhá část bude složená z příspěvků několika různých interpretů.

Tato část se neobjeví přímo ve filmu, ale samozřejmě bude v distribuci společně se snímkem, některé tóny se mohou objevit v trailerech a klipech a několik z písní bude pravděpodobně doprovázet závěrečné titulky. Hlavní slovo v sestavování této druhé části by měla mít mladá a talentovaná zpěvačka Lorde, která již zveřejnila první píseň nazvanou Yellow Flicker Beat (níže).

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 důvodů proč se těšit na nové Hunger Games: Jennifer Lawrence ve víru antiutopie

Hide picture