Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Festival fantazie 2013 našima očima. Pojďme šipovat, pít a bavit se

Jan Nohovec

Jan Nohovec

9. 7. 2013

Festival Fantazie 2013 Anketa 4Hra o trůny. Sci-fi. Minecraft. Deskovky. Poníci. Britské seriály. Fantasy. Lesbičky. Tanec, bojová umění i žonglování. Filmy v kině. A znovu poníci. Takový byl Festival fantazie v Chotěboři, s hvězdným datem 2013.

David Nykl

Redakce Fanzine.cz s česko-kanadským hercem Davidem Nyklem (uprostřed) Foto: Martin Peška, Fanzine.cz

Chotěboř ve čtyři ráno. Pořadatelé už dávno zavřeli všechny festivalové budovy, utichl Guitar Hero i DDRko, usnuly konzole a počítače, vytratil se hovor a smích hráčů nad deskovkami. Zvuky z nočního hororu v kině už také dozněly. Z kinokafé Velký Voči se trousí poslední fanoušci sci-fi, fantasy, seriálů, komiksů i her všeho druhu, kteří se to dnes rozhodli táhnout až do svítání.

A není jich vůbec málo. Někteří míří do spacáků na základní školu ve Smetanově ulici, důvěrně přezdívanou Smeska díky hercům z divadelního představení Planeta Chotěboř, řada dalších se ale rozhoduje, že noc je stále ještě mladá. Část míří do non-stopu, aby pokračovala v pití, část se sesedne na studenou zem a tvoří Rohcon či Ulicecon. A přitom se stále baví a smějí, tu a tam z nich vypadnou hlášky jako „Ti dva nejdou nešipovat, to je moje OTP!“ Tak vypadá klasická festivalová noc.

„Na FF jsou nejlepší fanoušci a všichni ti známí,“ říká o akci na Vysočině dlouholetý účastník Doctor. „Nestalo se mi, že bych se někdy nudil. Když jsem zrovna nebyl na programu, vždycky jsem našel někoho, s kým jsem se mohl bavit.“

Fanoušci, jaké normálně nepotkáte

Je před devátou. Uběhlo jen pár hodin, na ranní Chotěboř svítí slunce a už teď pláckem mezi kinem a Sokolovnou táhnou davy, které chtějí posnídat festivalové tousty a stihnout tu zajímavou přednášku od devíti, ať už jim jde o Minecraft, Hru o trůny, My Little Pony nebo Doctora Who.

Letošní Festival fantazie, masivní tuzemský popkulturní festival byl v jistém smyslu přelomový. Řadu známých tváří z fandomu, které na cony jezdí už řadu let, doplnily zástupy zcela nových lidí, kteří se sem přijeli dozvědět něco zajímavého, přijít o iluze a hlavně se bavit. Vzrostla účast na přednáškách, Chotěboř usínala jen na pár časně ranních hodin a bouřila energií, která se štěpila, když se noví fandové mísili s těmi starými a navazovali nová introvertní přátelství.

„Na FFku se vždycky nejvíc těším na lidi a ti mě letos opět nezklamali,“ říká Hildegarda z Prahy. I Martin Stručovský má nejraději atmosféru letní Chotěboře: „Na letošním festivalu se mi nejvíc líbilo FFko jako celek. Opět panovala skvělá atmosféra a mohl jsem zase poklábosit s kamarády.“

[youtube_660]RTLIejGfkyI[/youtube_660]

Nejlepším příkladem toho, jak to na největším českém conu funguje, jsou členové fandomu dnes již kultovního seriálu My Little Pony: Friendship is Magic, kteří se po festivalových prostorách procházeli ve stovce variant na své oblíbené hrdinky z kresleného seriálu pro malé holčičky. Ačkoli představa dospělého muže oblečeného do růžovoučké teplákové soupravy budila v mnoha návštěvnících smíšené pocity až odpor, nikdy členy tohoto fandomu neutiskovali. A takovou přátelskou a otevřenou atmosférou, kam může každý člověk zapadnout, i když má na sobě jakýkoli kostým, jsou Festivaly fantazie pověstné.

„Zpětně jsem zřejmě nejnadšenější z pestrosti nových kostýmů, které se letos na FF objevily. Jako výtvarníka mě conová koncentrace kreativity neskutečně povzbudí na měsíc dopředu,“ říká Applejack a naráží tím nejen na kostýmy z My Little Pony, ale i na řadu cosplayerů z Doctora Who, obra Atlase nebo Sweeneyho Todda, kteří zaplavili ulice Chotěboře už poosmnácté.

Přijeli hosté z Kanady, Spojených států i Velké Británie

Jako obvykle byli největším tahákem na návštěvníky zahraniční hosté, mezi nimiž tentokrát figuroval Tony Amendola, který je známý svou rolí Mastera Bra‘taca ze Stargate SG-1 či postavou loutkáře Gepetta ze seriálu Once Upon a Time. Besedě s ním vládla uvolněná atmosféra a herec na ní i vtipkoval: „Líbil by se mi kostým Bra‘taca, kterým bych si mohl zkusit okořenit sexuální život.“

Publikum se bavilo i na besedě s dalším hercem z Hvězdné brány, Davidem Nyklem alias doktorem Zelenkou, kterého proslavila hláška I am trying, do prdele!

Druhou polovinu festivalu zase ozvláštnil svou přítomností spisovatel knih ze světa Hvězdných válek Michael A. Stackpole, který na besedě prohlásil i to, že prodej Star Wars Disneymu je to nejlepší, co se tomuhle fenoménu mohlo stát. V neposlední řadě dorazil i italský komiksový výtvarník Marco Turini a britští odborníci na J. R. R. Tolkiena Ruth Lancon a Alex Lewis.

Program pro každého

Kromě toho ale Festival fantazie nabídl pestrou paletu dalšího programu. Literatuře a komiksu se věnovaly linie Fantasy & History, ComicsCon nebo Avalcon, kam si organizátoři pozvali hvězdy české fantasy a sci-fi literatury jako Petru Neomillnerovou, Pavla Renčína či redakci Pevnosti. Zajímavá byla i dvouhodinová beseda Ondřeje Jireše a pozvaných hostů na téma domácích sci-fi a fantasy antologií.

Vedle literatury vedla účast tradičně v programu zaměřeném na filmy a seriály. Masivní popularitu si získala jak Hra o trůny, tak například dvoudenní program o britských seriálech. V kině se navíc promítalo pět filmů denně, nemluvě o mnoha dalších v menších sálech. Svou vlastní linii představil i server VideaČesky.cz, který přinesl řadu zajímavých pořadů spojených s videy na internetu i s překládáním takových počinů.

Festival Fantazie 2013

Cosplay Pinky Pie ze seriálu My Little Pony: Friendship is Magic. Foto: Jan Neuman, Fanzine.cz

„Co jsem si na FFku nejvíce užil? Pohodovou atmosféru, poznávání nových lidí, program (který jsem spíš tvořil, než sledoval), kafekáru, společné tančení s Gleeky (bývalí fanoušci seriálu Glee – poznámka redakce), vymýšlení nových přednášek na příští roky a samozřejmě Večer fantazie, na kterém jsme vystupovali,“ vypočítává Porty, který do Chotěboře jezdí už roky. „Nejvíc se mi líbili kluci při scénickém předčítání Fifty Shades of Grey. To jejich nasazení,“ dodává k tomu další Gleek s přezdívkou Rainbow Dash, která odkazuje opět na seriál My Little Pony.

Další lidé jako Martin Stručovský si pochvalují Infantilní diskotéku, kterou vyvrcholil program celého festivalu v sobotu 6. července, jiným se líbil bohatý program Moveconu, který nabízel po mnoho dní možnost naučit se rozličná bojová umění, taneční styly nebo druhy žonglování. A někteří návštěvníci zase nepokrytě přiznávají, že největší zábavou bylo hrát festivalové bingo. Při něm vyhrajete, když se sešipujete s příslušnými skupinami fanoušků tak, abyste na hracím schématu dali dohromady sloupec, řadu nebo diagonálu. Paní Pravdová to prý schvaluje.

Festival fantazie opět dokázal, že je to nezapomenutelná akce, která pro řadu návštěvníků představuje tu nejlepší část celého roku. A ti, kteří tam přijeli poprvé, nebudou v řadě případů váhat vyrazit tam znovu. Václav Pravda a jeho tým jednoduše umí. „Tak se totiž dělá con,“ dodává k tomu Porty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival fantazie 2013 našima očima. Pojďme šipovat, pít a bavit se

Hide picture