Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Festival fantazie 2013 z pěti pohledů. Od Bra´taca po kávu od Žida

Martin Peška

Martin Peška

11. 7. 2013

FOTO: Festival fantazie 2013V neděli 7. července skončil v Chotěboři na Vysočině Festival fantazie 2013. Jaký byl? Na co stojí za to vzpomínat? Přečtěte si dojmy z této akce z pohledu pěti redaktorů.
Přes 300 fotografií z Festivalu fantazie 2013 si můžete prohlédnout na našem Facebooku.

Pohledem Jana Nohovce:

jan-nohovecFestival fantazie je už pátý rok moje srdcová záležitost a už popáté mám pocit, že to bylo zase lepší než vloni. Vyzkoušel jsem tuny deskovek, vyhrál Ultimátní poznávačku seriálových znělek a poslechl si přednášky britských tolkienistů. A ačkoli se o mně ani v nejmenším nedá říct, že bych byl zarytý fanoušek Star Wars, velmi mne bavila vtipná beseda s charismatickým spisovatelem Michaelem A. Stackpolem, který píše knihy právě z tohoto universa.

Letos jsem navíc poprvé i přednášel, takže se mi povedlo rozšířit mezi fany pár svých oblíbených fenoménů jako britské seriály Mongrels či Mighty Boosh, rozličné knižní fantasy série nebo své oblíbené YouTube kanály. I když mi přednášet dělalo trochu problém, protože jsem přišel o hlas na Glee Party, kde jsme s gleeky předvedli secvičenou choreografii na pecky z Glee a z filmu Pitch Perfect. Zašel jsem i na skvělé divadlo Planeta Chotěboř. Jen zaskákat si DDR jsem nestihl, protože tolik času, aby člověk na Festivalu fantazie stíhal úplně všechno, prostě není.

Pohledem Martina Pešky:

FOTO: Martin Peška

Největší tuzemské setkání fanoušků fantastiky, Festival fantazie, letos oslavilo svou pomyslnou plnoletost. I osmnáctý ročník se konal v městečku Chotěboř na Vysočině, které celé akci dodává patřičné kouzlo a jedinečnost.

Právě díky tomu na tento, podle svých slov „gruntovní, poctivě na koleně dělaný“ festival, už potřetí zavítal třeba kanadský herec s českými kořeny David Nykl (fanouškům známý především díky roli vědce Dr. Zelenky v seriálu Stargate: Atlantis). Čtěte více z jeho besedy.

I druhý zahraniční host nebyl na obdobném českém conu poprvé, což může o něčem vypovídat. Po FanCity v roce 2011 v Praze navštívil tentokrát odlehlejší kout republiky a i zde si pochvaloval jedinečnou atmosféru, která se s běžnými zahraničními akcemi podobného zaměření nedá srovnávat.

„Znáte snad nějaký jiný con, kde program zahajuje smyčcové kvarteto, které hraje známé skladby z filmů a seriálů?“ pronesl Tony Amendola (představitel jaffského mistra Bra´taca ze Stargate) krátce po té, co pozdravil fanoušky z pódia v kině. Psali jsme i o jeho besedě s fanoušky.

Oproti hudebním či filmovým festivalům konaným v Česku zde návštěvníky nikdo nepumpuje o peníze ani na jídle či pití a návštěvníkům je poskytnut full servis. Filmy v kině za 30 korun, výborná točená zmrzka a místní pivko za dvacku, ani kafe od Žida není tak drahé, jak by se podle názvu mohlo zdát.

Osmnáctému ročníku Festivalu fantazie nechyběl nadhled, ironie a do jisté míry snad i návrat ke kořenům. Však bez samotných fanoušků, kteří pro sebe navzájem připravují stovky hodin programu, by nebyla tato akce tím, čím dnes je. No uznejte, v kterém jiném městě se vám na ulici stane, že vás sličné dívky verbují do mančaftu na skřetball?

Pohledem Jana Neumana:

FOTO: Jan Neuman

Jako každý rok se město Chotěboř na Vysočině proměnilo v ráj všech fantastů, sci-fistů a geeků. Každý měl možnost si vybrat z toho, co jej bavilo. Povedený program měla hlavně linie věnovaná seriálu Hra o trůny, ale vysokou kvalitu ukázaly i ostatní linie a další program.

Organizátoři byli připraveni téměř na všechno a patří jim velký dík nejen za program, ale i za dobře vybavenou lékárnu, kterou díky bláznivému počasí ocenil nejeden návštěvník. Skvělá byla i možnost ochladit se v teplých dnech zmrzlinou a v těch studených měli návštěvníci možnost vybrat si nepřeberné množství druhů kávy z přistavené kafe-káry.

Pohledem Marka Jedináka:

FOTO: Marek Jedinák

Letošní FFko na mě po dvouleté absenci mojí osoby silně zapůsobilo. Už od chvíle, kdy jsem zbystřil známé tváře, začal jsem býti poněkud neklidným. Celou situaci umocnila živá hudba interpretovaná smyčcovým kvartetem. Tóny jejich nástrojů pozvedly moji duši do stádia vyšší mentální nirvány. Blaho ještě o stupeň vyšší pak mojí duši přinesla lahodná jahodová zmrzlina prodávaná legračním stánkařem. Luxusní bylo také kafe z kafe-káry.

Snad největším překvapením byla přítomnost studentů Matfyzu, o jejichž existenci jsem slyšel zatím jen z doslechu. Překvapilo mě, že jsou to fakt v pohodě lidi. Jejich úkolem bylo předvádět nejrůznější fyzikální tríčky, z nichž některé téměř hraničily s kouzly. Potěšující novinou byl fakt, že zde vznikají také slušně vypadající počítačové hry.

Letos jsem se po několikaletém snažení dostal na přednášky s vojenskou tématikou, konkrétně šlo o izraelské letectvo. Utvrdil jsem se v tom, že je vážně hustý.

Třešničkou na dortu byl samozřejmě ženský cosplay, letos v podání několika slečen velice povedený. Celou dobu jsem se cítil jako v nějaké fantastické dimenzi. A přesně tak to má na conech být. Ten pocit, kdy se při lidové zábavě můžete beztrestně bavit na cizí účet, si musí vyzkoušet každý.

Pohledem Karla Kolmanna:

portretFestival fantazie tento rok předčil všechna moje očekávání. Program byl opravdu různorodý a neustále bylo co dělat. Společně s hodinami nad deskovkami jsem největší pozornost věnoval hernímu programu, který nabídl spoustu zajímavých a vtipných přednášek. Vrcholem pak bylo šílené divadelní představení z prostředí hry Skyrim Jak je důležité míti Dovahkiina.

Navzdory svému hernímu zaměření se letos stal mým favoritem historicky první ThroneCon, který představil jak knižní, tak seriálový svět Hry o trůny a připravil návštěvníkům jeden z nejzábavnějších a nejpropracovanějších programů vůbec. Další festivalovou premiérou byla samostatná přednášková linie o válečných hrách Warhammer, která měla co nabídnout i začínajícím hráčům. Zmínit také musím úterní večer, který se nesl ve znamení cosplaye. Účastníci CoFFplay na pódiu předvedli spoustu kreativních a povedených kostýmů a zejména poněkud netradiční a mužnou Laru Croft nejde jentak zapomenout.

Každý, kdo první červencový týden nestrávil v Chotěboři, jistě lituje a pro nás, co jsme se zúčastnili, přichází krutý návrat do reality, a jak říkají festivaloví veteráni, rok dlouhý DepCon.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival fantazie 2013 z pěti pohledů. Od Bra´taca po kávu od Žida

Hide picture