Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Iron Sky zamíří po Berlinale i do Čech. Na Festival fantazie na Vysočinu

Martin Peška

Martin Peška

22. 5. 2012

FOTO: Iron SkyPo světové premiéře na německém Berlinale zamíří filmová sci-fi komedie o nacistech z Měsíce s názvem Iron Sky i na český festival. Objeví se na Festivalu fantazie v Chotěboři na Vysočině.

video
play-sharp-fill

Jak jsme již na FANZINE.cz informovali, sci-fi komedie Iron Sky finského režiséra Tima Vuorensola se do oficiální kinodistribuce v České republice dostane 12. července. Před tímto datem by měl být film představen i návštěvníkům chotěbořského Festivalu fantazie. Podle slov ředitele Festivalu fantazie by se měl film na 100 % objevit v programu druhé poloviny desetidenní kulturní akce na Vysočině.

O Festivalu fantazie
Info: největší festival fantastiky v ČR, součástí akce je i putovní herní festival GameFFest s hernami konzolí a počítačů, hudebních, deskových, figurkových a karetních her
Datum: od pátku 29. června do neděle 8. července
Místo: KD Junior, Sokolovna a Sportovní hala v Tyršově ulici, Chotěboř
Vstupné: od 200 do 2 150 korun
Sledujte také: speciál FANZINE.cz k příležitosti Festivalu fantazie 2012.

Film severských tvůrců vypráví příběh z blízké budoucnosti, je o nacistech z odvrácené strany přirozené družice planety Země, kam se dostali v roce 1945 vesmírnými loděmi z tajné základny na Antarktidě. Mezi tím na Měsíci vybudovali vojenskou základnu Schwarze Sonne (Černé Slunce) a chystají se za pomoci silného vesmírného loďstva s nacistickými potomky dobýt v roce 2018 Zemi.

Čtěte také: Festival fantazie navštíví herečka Natalia Tena ze seriálu Hra o trůny

V hlavních rolích je k vidění třicetiletá francouzská herečka Julia Dietze, kterou mohli čeští diváci vidět například ve snímku Robert Zimmermann žasne nad láskou (2008), dále Američan žijící v Austrálii Christopher Kirby (Matrix Reloaded, Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů) a němečtí rodáci Götz OttoUdo Kier, který je známý z filmů režiséra Larse von Triera, včetně jeho snímku Melancholia.

FOTO: Iron Sky

Na scénáři k filmu spolupracoval Kanaďan Michael Kalesniko s finskou spisovatelkou Johannou Sinisalo. Čeští čtenáři mohou znát její román Ne před slunce západem (v originále Ennen päivänlaskua ei saa), který se v její domovině stal bestsellerem, získal autorce cenu Finlandia a v roce 2003 vyšel i v Česku. Za své fantasy a sci-fi povídky, vycházející často z finských témat, už sedmkrát obdržela nejstarší finskou sci-fi cenu Atorox, kterou uděluje Turku Science Fiction Society podle hlasování tamního fandomu. V roce 2009 byla dokonce nominována na prestižní ocenění Nebula, každoročně udělované organizací Science Fiction & Fantasy Writers of America.

Iron Sky má pozitivní ohlasy od fanoušků

Film se těší velké přízni, do této chvíle na něj zašlo do kina přes půl milionu diváků a na světové filmové databázi IMDb.com činí průměrné hodnocení od 7 400 lidí 7.4 bodů z 10.

Nepřehlédněte: Tvůrci Iron Sky dali první 4 minuty zdarma on-line

Tvůrci filmu nejsou oceňováni pouze za jeho natočení, ale také za zcela originální propagaci a zapojení fanoušků už během vzniku myšlenky na snímek. Příznivci Iron Sky se tak k tomuto filmu po tisících  hlásili nejen na sociálních sítích, ale také ho z velké části zafinancovali, buď finančními dary nebo nákupem triček a jiných reklamních předmětů.

Čtěte také: Kdyby Hitler viděl náš film, asi bychom nebyli přátelé, říká režisér Iron Sky

Před finskou premiérou se autoři filmu rozhodli k odvážnému kroku a na internetu uveřejnili celé 4 minuty z úvodu filmu. Kromě filmu vznikl o vesmírných nacistech také komiks či hry na mobilní telefony.

Iron Sky

Akční / Komedie / Sci-Fi
Finsko / Německo / Austrálie, 2012
Režie: Timo Vuorensola
Hrají: Julia Dietze, Götz Otto, Christopher Kirby, Tilo Prückner, Udo Kier, Stephanie Paul

Premiéra v ČR: 12. července 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Iron Sky zamíří po Berlinale i do Čech. Na Festival fantazie na Vysočinu

Hide picture