Menu
FANZINE.cz
Literatura

Na Festival fantazie 2013 dorazí dva hosté ze světa J. R. R. Tolkiena

Marek Hofman

Marek Hofman

16. 5. 2013

Alex LevisPořadatelé letošního Festivalu fantazie v Chotěboři oznámili jména dvou dalších hostů, kteří v létě do České republiky zavítají. Jde o Alexe Lewise a Ruth Lacon. Oba jsou svou prací spjati s dílem spisovatele J. R. R. Tolkiena.

FOTO: Alex Levis

Alex Levis. Zdroj: Festival fantazie

Největší tuzemské setkání fanoušků fantastiky Festival fantazie už přinesl jména několika zahraničních hostů, kteří jej navštíví. Patří mezi ně například spisovatel fantasy a sci-fi Michael Stackpole nebo dva oblíbení herci, a to David Nykl, představitel charismatického Dr. Radka Zelenky ze Stargate Atlantis, a Tony Amendola, který ztvárnil bojovníka Bra’taca v seriálu Hvězdná brána.

Nepřehlédněte další články o Festivalu fantazie

Zatím posledními oznámenými jsou manželé Alex Lewis a Ruth Lacon. Oba se díky své práci zapsali do světa Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Oxfordský rodák Alex Lewis sice studoval přírodní vědy, posledních čtyřicet let se ale věnuje zkoumání Tolkienova života a knih. Jeho zájem o spisovatelovo dílo je nedozírný. V osmdesátých letech působil jako předseda Tolkienova klubu. Věnuje se také skládání písní inspirovaných příběhy ze Silmarillionu. Se svou ženou Ruth napsali tři knihy o Tolkienově díle.

Na dalších dvou v současnosti pracují. První z nich – autorova biografie – by měla v zahraničí vyjít příští rok. Ve druhé se zaměřují na vliv artušovských legend v Tolkienových příbězích.

Ruth Lacon se navíc věnuje i výtvarnému umění. Řada jejích ilustrací je inspirována právě Středozemí. Původně studovala zoologii. Díky tomu prý snadno dokázala kreslit draky.

Jaký byl loňský Festival fantazie? Dočtete se to v reportáži

Fanoušky nejen literární fantasy jistě potěší i další body ve festivalovém programu. Organizátoři připravují mimo jiné linii Fantasy & History. V ní se například zaměří na svět Percyho Jacksona. Ten je v USA považován za fenomén. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, proč u nás tato urban fantasy čerpající z antické mytologie tolik neboduje.

Mluvit se bude také o dracích. A to nejen fantaskních, ale i těch, kteří skutečně existují. Kreativní jedinci mohou zavítat do Dílničky u Hobita a odnést si tak z festivalu vlastní originální suvenýr.

Historická část jmenované linie pojedná především o Lucemburcích na českém trůně. Nebude však jen chválit. Na denní světlo přednášející vytáhnou opilství, nevěry nebo pohoršujícího Karla IV. v pubertálním věku.

Kromě Fantasy & History se první víkend uskuteční i program věnovaný Hře o trůny. Dále proběhne několikadenní program o Harrym Potterovi a NightCon spojující témata jako Stmívání, Hunger Games, Buffy a Angel, True Blood a jiné.

Promítat se budou i aktuální filmy. Organizátoři slibují snímky Hobit, Mocný vládce Oz, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, Nádherné bytosti nebo Twilight: Rozbřesk část 2.

Chotěbořský Festival fantazie 2013 proběhne v termínu od 28. června do 7. července.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Festival fantazie 2013 dorazí dva hosté ze světa J. R. R. Tolkiena

Hide picture