Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

REPORTÁŽ: Festival fantazie 2012 čelil invazi návštěvníků i zahraničních hostů

Jan Nohovec

Jan Nohovec

10. 7. 2012

FOTO: Festival fantazie 2012Sedmnáctý ročník Festivalu fantazie, největšího českého setkání fanoušků filmů, her a knih nejen s tematikou fantasy a sci-fi, přitáhl od 29. června do 8. července tisícovky účastníků. Bylo to epické.

Každý rok se na deset dní v městečku Chotěboř na Vysočině koná Festival fantazie. Není divu, že místní z toho mají spíš vítr, než že by byli rádi – jejich jinak poklidné bydliště se na dva víkendy a jeden pracovní týden změní v terč invaze okostýmovaných bláznů, kteří běhají kolem Sokolovny, kina a Kulturního domu se světelnými meči, kouzelnickými hůlkami a jinými nepochopitelnými předměty. Doba, kdy fantasy a sci-fi patřily jen jim, už jsou ale dávno pryč. A tak eFeFko 2012 zažilo i nájezd normálních lidí.

Přijeli atraktivní hosté z kultovních filmů a seriálů

Vždycky, když člověk na konci června balí bágly na těch nejpohodovějších deset dní celého roku, říká si, co na něj organizátoři letos zase připravili za novinky. Festival fantazie totiž každým rokem mohutní – má více účastníků, bohatší program a kvalitnější zázemí. Letošní ročník se navzdory svým mnoha přednostem nejvíce blýsknul invazí zahraničních hostů.

Čtěte také: Natalia Tena by chtěla mít vlasy jako postavy z My Little Pony

Tím neoficiálně nejvýznamnějším se jednoznačně stala energická herečka Natalia Tena, kterou mohou fanoušci znát jako Tonksovou z filmů o Harrym Potterovi nebo Oshu ze seriálu Hra o trůny, která přivezla na koncert i svou kapelu Molotov Jukebox. Kromě ní ovšem dorazil i charismatický Garry Chalk (plukovník Chekov z Hvězdné brány), který návštěvníkům festivalu dokonce zazpíval (čtete více), americko-chorvatská herečka Mira Furlan (Ztraceni, Babylon 5) a Jeremy Bulloch (Boba Fett ze Star Wars).

FOTO: Jan NeumanOčima Jana Neumana

I přes úmorné vedro se na Festivalu fantazie udržovala dobrá nálada. Od loňského roku přibyla i točená zmrzlina a ledová tříšť, která pomáhala účastníky alespoň trošku ochladit. Komu nestačila zmrzlina, mohl se jít vykoupat na nedalekou přehradu, případně se zchladit ve venkovní sprše za Sokolovnou. Program byl letos opravdu vynikající, jedny z nejlepších pořadů byly adaptace známé Partičky na téma nejrůznějších seriálů a knih. Bodovalo i veřejné hraní miniatur strategické hry Warhammer 40 000, která letos slavila 25 let svého vzniku. A samozřejmě se neopomnělo ani rituálně obětovat ananas, což potěšilo nejen jeho fanoušky, ale i všechny, kterým chutná.

Ačkoli hosté z řad filmových fenoménů samozřejmě přitáhli nejvíce fanoušků (Natalia Tena vyprodala téměř celé kino), na své si přišli i fanoušci knih se sci-fi a fantasy tematikou. Festival fantazie 2012 totiž navštívil David Weber, autor série o Honor Harringtonové, jež má u nás početnou čtenářskou základnu. Zajímavé bylo i setkání s polskými spisovateli Jarosławem Grzędowiczem a M. L. Kossakowskou, kteří Česko nenavštívili poprvé. Kromě toho festival hostil i řadu domácích spisovatelů, nezřídka pravidelných hostů už od počátků akce.

Na rozsáhlý program zaútočil Minecraft

Základní motto všech festivalů, které pořádá organizátorský tým Václava Pravdy, zní, že si na nich každý najde to své. To se letos opět ukázalo, když se ve čtvrtek rozjel nový program pro fanoušky kultovní hry Minecraft, který z Chotěboře udělal cíl vpádu stovek náctiletých. Po krátkém váhání organizátoři nečekaný nával zvládli. Co je ovšem důležitější, kluci a holky s sebou v mnoha případech vzali i své rodiče, jež sami objevili kouzlo šílenství se zkratkou FF.

Festival fantazie se totiž na rozdíl od zahraničních conů liší tím, že probíhá na bázi od fanoušků pro fanoušky, a tak není nezvyklé, že na něm naráz probíhá kolem patnácti programových linií, naplněných přednáškami, soutěžemi, promítáním a lecčím jiným. Během jednoho večera tudíž lze nadávat na Diablo III, vyslechnout přednášku o Hře o trůny, jazycích Středozemě nebo Mayských kodexech, uspokojit hříšnou mysl povídáním o dětském seriálu My Little Pony jako lesbické romanci, sborově si zazpívat na jukeboxu písně z Glee, zatančit na Půlnočních tanečních, shlédnout fenomenální Avengers v kině za pouhých 30 korun nebo si sbírat čelist ze země na divadle o Partii Reformované Demokracie Evropského Lidu (!).

Hraju, hraješ, hrajeme

Ať je osm ráno nebo jedenáct večer, může člověk kdykoli zajít na jakýkoli pořad, ale na programu se koneckonců nedá dřepět pořád. Když totiž člověk nespí, nejí (redakce doporučuje legendární festivalové tousty a KraFFburger) nebo nepopíjí v družném rozhovoru s podobně švihlými lidmi, nejsnazší cestu jak se zabavit nabízí obě festivalové herny. Ta první letos nabídla kolem padesáti počítačů a padesáti konzolí se všemi druhy her, nevyjímaje ani ty pohybové jako DDR nebo hudební jako Guitar Hero.

[vimeo]http://vimeo.com/38951394[/vimeo]

Ta druhá herna sedne každému, i když není klasický pařan – festival totiž nabízí k vyzkoušení zdarma velké množství deskových i karetních her, u nichž si je možné nechat vysvětlit pravidla, zahrát a v případě zájmu zakoupit. Najdou se hry od legendárních kousků jako Activity až po novinky jako Takenoko nebo Záchranáři; od Černých historek, které vyplní pár přebytečných minut, po Civilizaci a Agricolu, které zaberou nejméně půl dne. Právě kvůli tomu se i hodí, že herny mají otevřeno od časného dopoledne až do časného rána.

Prázdniny pro zapáleného fanouška

Je těžké tomu v takto zprostředkované verzi uvěřit. Když člověk přijíždí na con (z anglického convention – setkání) poprvé, nikdy vlastně neví, co čekat. Pak najednou skutečně stojí před KáDéčkem, na sobě triko se stylizovaným FF, na batohu tunu placek se svými oblíbenými fenomény, a valí oči, že ono to všechno skutečně existuje.

FOTO: Jan ChalupaOčima Jana Chalupy

V průběhu festivalu jsem měl možnost poznat řadu zajímavých lidí. Zdaleka největší překvapení mne čekalo při setkání s fanynkami série filmů Twilight. Nejednalo se o žádné hloupé holky s hodně ujetým náhledem na svět (jak si je představují jejich odpůrci), ale o inteligentní mladé slečny s poměrně kritickým náhledem i na samotné filmy (náš magazín s nimi přinese v brzké době exkluzivní audio rozhovor – poznámka redakce). Návštěva festivalu tak nebyla v žádném případě promarněným časem ve společnosti šílených bláznů. Právě naopak.

Na prostoru čtyř programových budov, stojících v těsném sousedství, se deset dní pohybuje dva a půl tisíce fanoušků fantastiky a her ve všech jejich podobách. Opravdu je tak strašné vedro a dusno, opravdu tu pobíhají lidé v kostýmech Rainbow Dash, Krytona a Boba Fetta.

Chotěboř se jednou za rok stává cílem invaze jiného světa, který vypouští ve vysoké koncentraci pohodovou a přátelskou atmosféru fanů, kteří všichni smýšlejí stejně. Fantasticky. A letos to bylo zase větší a velkolepější a zase se to povedlo o úroveň lépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

REPORTÁŽ: Festival fantazie 2012 čelil invazi návštěvníků i zahraničních hostů

Hide picture