Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

AUDIO: Poslechněte si rozhovor s fanynkami upírské ságy Twilight

Jan Chalupa

Jan Chalupa

13. 8. 2012

Sága Twilight vzbudila za dobu své existence řadu rozporuplných reakcí. Jedni ji odsuzují jako filmový brak, druzí ji chválí jako skvěle zpracovanou romantickou fantasy. Redakce FANZINE.cz přináší exkluzivní rozhovor s fanynkami těchto kontroverzních filmů.

FOTO: Twilight

Hlavní hrdinové ságy Twilight. Zdroj: Bontonfilm

Všechno odstartovaly knížky americké autorky Stephenie Meyerové. Vůbec první díl byl publikován v roce 2005 a velmi brzy si získal obrovskou fanouškovskou popularitu. Filmová adaptace pak na sebe nenechala dlouho čekat. Snímek s názvem Stmívání spatřil světlo stříbrných pláten v roce 2008.

Twilight příběh

Vše se točí kolem hlavní hrdinky ságy Isabelly Swanové (Kristen Stewart). Ta ve filmu po příchodu do nové školy zjišťuje, že její tajemný spolužák Edward Cullen (Robert Pattinson) není tak úplně normální. Neobyčejná síla, obratnost, chladná kůže, vyhýbání se slunci, oči měnící svou barvu, nadpozemská krása… To vše ji utvrzuje v jednom. Edward je upír! Více zde.

Od té doby měli diváci možnost zhlédnout mnohá další pokračování. V roce 2009 to byl Nový měsíc, o rok později Zatmění a v roce 2011 pak Rozbřesk – první část. V listopadu tohoto roku pak fanoušci netrpělivě očekávají druhý díl Rozbřesku.

Nepřehlédněte: TOP 5 filmů s krvelačnými upíry. Sága Twilight jim má co závidět

Komunita fanoušků v České republice je poměrně rozsáhlá. Fanynka s přezdívkou Esme z facebookové stránky Fanoušci Twilight ságy navždy k tomu říká: „Fanoušci Twilight ságy se najdou ve všech věkových kategoriích. Děti na tom lákají především ti upíři. Teenagery a mladé lidi zase spojení upírů a vlkodlaků. A pak ta láska a spojení běžného světa s tím vymyšleným. Některé možná ještě i herci. Staré lidi láká asi ta romantika, jak je to ztvárněno apod.“

Tito fanoušci jsou ale u nás i ve světě mnohdy označováni za naprosté šílence. Je jim vyčítána především až nekritická adorace celé ságy, která ale podle mínění kritiků kvalitní rozhodně není! Filmům vyčítají především slabé herecké výkony, špatné dialogy a celkově otřesný zážitek ze sledování růžového blábolu.

video
play-sharp-fill

Pavlína Nouzová k tomu ve své recenzi první části Rozbřesku dodává: „Nedělám si žádné iluze o předchozích filmových zpracováních Stmívání. Rozbřesk je ale už jen pouhá mašina na peníze, které vytahá z kapes fanynek knížek. Je úplně jedno, jestli je tento díl povedený nebo ne, každý totiž ví, že všechny na něj do kina zajdou. A ne jednou. Kdyby na plátně celé dvě hodiny jen upír Edward seděl a předčítal Medvídka Pú, mělo by to úplně stejný efekt. Stejně by to vydělalo peníze.“

Čtěte také: Jaké je nejlepší hororové monstrum? U našich čtenářů vítězí upíři

Na Festivalu fantazie 2012 měla naše redakce možnost se osobně setkat s několika fanynkami ságy Twilight sdružujícími se kolem webu TWILIGHTCON. Z něj vyplynulo, že i samotné fanynky mají poměrně kritické názory na samotné filmy. Podle nich především velmi chytře vyplnily určitou mezeru na trhu, která existovala v důsledku malého zastoupení romantických fantasy určených primárně pro dívky. Právě v tom vidí příčinu úspěchu těchto filmů.

Samotný rozhovor přinášíme v audio verzi i pro naše čtenáře.

[audio:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/2012/08/Twilight-rozhovor.mp3]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

AUDIO: Poslechněte si rozhovor s fanynkami upírské ságy Twilight

Hide picture