×
FANZINE.cz

Nejlepší komiksy roku 2011, část první. Zabodovali superhrdinové i Joe Hill

Rok 2011 končí. A jaký vlastně byl z komiksového hlediska? Které tituly stály opravdu za to? Pro co by měli čtenáři dychtící po kvalitním čtivě okamžitě běžet do obchodů?

Mezi nejlepší komiksy se probojoval také Captain America. Autor: Steve Epting

Rok se již chýlí ke konci, za okny prší a s okenicemi lomcuje nadmíru silný vítr. Perfektní čas si zalézt do pelíšku s jakostním čtivem (pokud tedy vítr nepřerušil elektřinu, jako na Vysočině). Avšak to již v čtenářově hlavě vzkvétá hryzavá myšlenka: Jaký komiks bych si měl vybrat? Co bych tak měl přečíst? Odpověď přináší server FANZINE.cz se svým přehledem nejlepších komiksů letošního roku.

Podivná je podívaná

Možnost vybírat si též vybudovaly filmy. Filmů založených na komiksových předlohách je hojno. Zfilmován byl například Captain America, jehož předloha stojí za to. Civilní náhled do duše člověka, který nepatří do své doby. Na obřím prostoru se rozehrává duševní drama. Nicméně kdo dychtí spíše po akci, nemusí vůbec zoufat. I zde se nějakých těch šarvátek dočkáte.

Přečtěte si také recenzi filmu Captain America

Doprovod na stříbrných plátnech pomohl i sérii Scott Pilgrim. Rok 2011 přinesl díly s pořadovými čísly dva až pět. Příběh hodný nerda se zánětem mozkových blan skvěle padnoucí kresbou doprovázen jest. Ačkoli by bylo nesmyslné nezačít číst od dílu prvého, stejně bychom si měli zvolit nejlepší knihu. Tento post by jednoznačně zabrala část čtvrtá, honosící se podtitulem Na vlastních nohou. Děj, jenž mozek na papír bez urovnávání vytáhl, okořenila notná dávka milostných trablů.

Sněhová pokrývka skrývající oživlé mrtvoly

Přestože se nejedná o film, z podobného soudku piva je i doprovod dalšího titulu. Ze série o tlejících mužích a ženách Živí mrtví vychází televizní seriál. Jak si lépe zpestřit osamělé večery, když ne s knihou, z níž hnilobný zápach jen sálá? A proč si raději nepovšimnout romerovské kritiky společnosti skrze zombie, nežli jen povrchní vnímání příběhu?

[album: https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/komiksy-roku-2011/|width=660]

A když už jsme tu temnější atmosféru nakousli, nelze nepřipomenout výtečný Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu. Scenárista Joe Hill se potatil (jeho otec je hororový guru Stephen King) a vyčaroval mysteriózně ponurý horůrek, jaký prostě k atmosféře svátků patří.

Zběsilost v srdci superherojů

Temnotu v názvu nese i dvoudílný Batman: Temné vítězství, přestože zde se o nějak extrémně pochmurný příběh nejedná. Avšak rozervanost hlavního hrdiny by se temností v jeho srdci nazvat dala. Legendární story o Batmanově spřáhnutí se s Robinem, zázračným chlapcem.

Ze superhrdinského koutku a rovněž tak s lehkým nádechem nálady tmy se potýká Daredevil: Rok jedna. Scénář k tomuto příběhu vám nadělil Frank „Sin Ciy“ Miller a v jeho kreslířském spřežení se objevil John Romita jr. Retro kresba dolaďující zrod invalidního ochránce spravedlnosti.

Vánoční stromeček ověšen střevy jest

Tím jsme se dostali k nakladatelství Marvel. Zmiňme od něho poněkud jiného, nicméně neméně kvalitního, Punishera. Jeho příhoda s názvem Matička Rus tuzemské umy jistě zaujme. Však vztahy k Rusům jsou v podvědomí národa českého zakořeněny velmi hluboko. Ze surového příběhu o maniakovi a mongolovi navíc plyne i ponaučení. Děti, nehrajte si s atomovými zbraněmi.

Lobo: Poslední Czarnian zastupuje komiksy pro fanoušky akčních řezeb

Neméně brutální jsou lapálie Loba zachycené v knize Lobo: Poslední Czarnian. Jízda se rozjíždí, připravte si pod sebe kýbl a hadr, krev totiž bude téct ve vodopádech. Nic pro slabší povahy, když se ale člověk povznese nad morální úpadek a hodí se do radostně kruté sváteční nálady, příběh si užije s plnou parádou. Černouhelný humor a zábava, jak má být.

Tělo posledního z mužů

Podobně patologický styl slibuje název dalšího výtečného komiksu DMZ: Tělo novináře. Nic takového ale uvnitř nenajdete. Mrtvol se sice v komiksu objevuje mnoho, avšak tentokrát to není humorná nadsázka. Druhý díl sociálně kritické série servíruje další příhody člověka uzavřeného na válečném území podvázané antimilitaristickým poselstvím. Pecka.

Komiksový řezník Punisher bude zabíjet i na televizních obrazovkách

Když jsme se tedy dostali k těm rozjetým sériím, vyšly také dva kousky post(půl)apokalyptické série Y: Poslední z mužů. Heslo a V kruhu Ačkoli se ke všemu přistupuje s klasickým mainstreamovým přístupem, vše dobře vychází a díky geniálním dialogům se komiks vyšvihne na úroveň must-have.

Evropský konečník

Články shrnujícími nejlepší počiny roku 2011 se bude internet opět jen hemžit. Jedno TOP 10 sem, druhé tam. Tak co se vykašlat na ubožácké zaběhlé konvence a udělat TOP 11? A protože dobré věci nejsou jen z Ameriky, jmenujme jednoho z nejlepších zástupců evropské tvorby. Thorgal a jeho album Vlčice. Kvalitní atmosférické fantasy (a už se jen těšit na další díl, Albatros prý vydá rovnou první).

Nu, a to by mělo být vše. Z našeho výběrového výběru si vybere každý, i ten, co je ve výboru. Další doporučené komiksy z letoška obstarala talentovaná Tereza Drahoňovská.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..