Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Prožijte Hvězdné války skrze knihy a hry. Skutečně to stojí za to

Matouš Márai

Matouš Márai

10. 2. 2012

Hvězdné války neznamenají pouze šest filmů a poněkud infantilní Klonové války. Hvězdné války jsou svět, kultura. Nezůstávejte proto u filmů. Rozšiřte si obzory v literatuře a hrách.

Pohoda, Zdroj: distributor filmu

Věděli jste například, že osmiminutová parodie s názvem George Lucas in Love předčila první týden prodejnost i DVD Star Wars: Epizoda I – Skrytá horzba? George Lucas byl sám velkým fanouškem, který nemohl najít studio, který by mu Hvězdné války natočilo. Zůstal proto věrný svým fanouškům a nechal jim volnou ruku při tvorbě.

Star Wars Epizoda I: Skrytá hrozba: Vysněné dítě i kritizovaný paskvil

Nakonec však musel entuziastické nadšence přece jen usměrnit a vydal pod tlakem vydavatelů oficiálních produktů určitá omezení tvorby. Přesto knihy zaznamenaly velký úspěch a dodnes jsou psány další.

Hvězdné války ve hrách

Počítačové hry zaznamenaly poněkud odlišný vývoj. Amatérská tvorba zde téměř neexistuje a do popředí se dostávají díla velkých vývojářských společností. Některé získaly oficiální licenci na filmové příběhy. Například herní verze první epizody.

Jestli je však něco horšího než filmové předělávky her, pak jsou to až na výjimky herní předělávky filmů. Tyhle hry jsou zkrátka krátkým výkřikem do tmy pro prodloužení filmového zážitku. Úspěšné tituly, které nemusely spěchat s vydáním, se spíše proslavily vlastními příběhy.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Vlastním příběhem disponuje i legenda herních hvězdných válek Star Wars: Knights of the Old Republic a jeho kolega Star Wars: Jedi Knight. V obou případech se jedná o akční RPG, kde se stáváte rytířem Jedi od píky.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=Wvf2LkZ5Jao&feature=fvst[/youtube_660]

Příběh vás v polovině hry nechá vybrat, zda chcete následovat cestu světla nebo temnou stranu síly. Ačkoliv se jedná o poněkud starší hry, originalita a skvělý herní zážitek se jim upřít nedá.

Star Wars: Battlefront

Jinou cestu zvolila série Star Wars: Battlefront. Také jste toužili zažít epické bitvy na orbitě Coruscantu nebo monumentální pozemní bitvu na planetě Geonosis? Nyní máte možnost.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=VKdvLpBxbeo[/youtube_660]

Vyzkoušejte si roli řadového vojáka a ovládněte mechanického robota AT-AT nebo stíhačku X-Wing. Najdete zde válečné stroje ze všech šesti epizod. Navíc v druhém díle můžete běhat po bojišti jako Anakin Skywalker nebo mistr Yoda. Rozhodně se máte na co těšit.

Star Wars: The Old Republic

Ambiciózním projektem je nedávno vydaná hra Star Wars: The Old Republic. Jedná se o MMORPG typu World of Warcraft, které má ambice porazit i zmíněného krále  masivně hraných online RPG her. Za projektem stojí studio Bioware, které do vývoje dalo přes 200 miliónů amerických dolarů. Oproti dříve jmenovaným můžete skutečně proniknout dovnitř a nechat se pohltit světem Hvězdných válek na stovky a stovky hodin s dalšími nadšenci.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=z0RuR3FREFw[/youtube_660]

Omrzela vás přítelkyně? V práci nebo ve škole už vás to nebaví? Máte pocit, že v hospodě je to nudné, protože tam neběhají Jediové? Zde je řešení všech vašich problémů.

Hvězdné války v knize

Knihy ze světa Star Wars je důležité dobře vybírat. Autorů je opravdu mnoho, od těch, kteří mají spisovatelský talent, až po ty, kteří mají problém zvládnout abecedu. Naštěstí se na pulty obchodů dostávají většinou knihy, u kterých se předpokládá úspěch. Nicméně druhým kamenem úrazu mohou být překlady knih, které dovedou zážitek znepříjemnit. Zde je výběr několika knih, na které se nemusíte tvářit jako na postavu Jar-Jar Binkse.

Trilogie o Hanu Solovi

Ann C. Crispin, autorka trilogie, je známou spisovatelkou sci-fi.  Mimo jiné napsala i několik knih ze světa Star Trek, které se dostaly i k nám. V roce 1997 se pustila do díla, mapujícího život Hana Sola. Od jeho dětství v tyranii Garrise Shrieka, jeho tehdejšího opatrovatele. Mladý Han je hnán touhou stát se nejlepším pilotem Impéria. Na cestě k prvnímu filmu (tzn. Nové naději) se čtenář dozví, jak Han přišel ke Žvejkalovi a k nejrychlejší lodi v celé galaxii. Příběh o zmařených plánech a nalezení nového cíle lze doporučit zejména fanouškům původní trilogie.

Thrawnova trilogie

Impérium padlo, ale vlastně ne tak docela. Císař zemřel, Hvězda smrti byla zničena a Darth Vader také odešel do věčných lovišť. Co se však stalo se zbylou armádou impéria? Timothy Zahn nám nabízí příběh, který by vydal minimálně na další tři díly. Zbytek impéria povstává pod vedením admirála Thrawna. Kromě silné armády má k dispozici klonovací stroj a temného Jediho C´Baotha, který má spadeno na Luka Skywalkera.

Star Wars: Darth Vader – Temný lord

James Luceno je jedním z nejprodávanějších autorů novel ze světa Star Wars. Reportér New York Times sepsal několik knih včetně obrazové slovníku Hvězdných válek. Temný lord mapuje období, dělící obě filmové trilogie. Vzestup Darth Vadera provází nenasytný chtíč zničit veškerý odpor proti jeho novému Impériu. Pokud patříte mezi ty, kteří se nespokojili s pár odstavci textu na začátku prvního filmu, a přejete si prožít vzestup Darth Vadera na vlastní kůži, neváhejte.

Stovky knih o Hvězdných válkách jest – jak by řekl mistr Yoda. Desítky z nich stojí za přečtení, pokud jste četli nějaké kvalitní dílo, neváhejte a podělte se s ostatními čtenáři v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prožijte Hvězdné války skrze knihy a hry. Skutečně to stojí za to

Hide picture