Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Kniha Upírské příběhy. Arthur Conan Doyle tak trochu nezvykle

Redakce

Redakce

18. 3. 2012

Nejvděčnější literární téma posledních let není zdaleka novinkou současnosti. Zálibě v tajemnu a nadpřirozených bytostech se nebránil ani klasik z nejklasičtějších, vcelku nenápadně tak spatřila světlo světa originální tvorba legendárního autora detektivních povídek.

Jak si poradí Holmesova chladná logika s upíry? Zdroj: distributor filmu

Arthur Conan Doyle se do historie zapsal postavou Sherlocka Holmese, přísně racionálního muže geniální mysli, bystrého úsudku a chladné logiky. Tuto ve svých příbězích rád vystavoval zdánlivě nadpřirozeným jevům či událostem, vždy však zcela vysvětlitelným. Jak se poprat s těžkým úkolem, dokázat existenci neexistujících upírů, ukázal hned v několika povídkách.

Arthur Conan Doyle

Narozen 22. května 1859 ve Skotsku, zemřel 7.července 1930. Britský spisovatel, jeden z nejznámějších autorů detektivních příběhů a tvůrce legendárních literárních postav. Je autorem nespočtu povídek a románů, mimo jiné ale také divadelních her či poezie.

Více v autorově profilu

Knihou Upírské příběhy si dala dvojice Robert Eighteen-Bisang a Martin H. Greenberg, sběratelé příběhů z říše nadpřirozena, za cíl představit méně známá díla oblíbeného spisovatele. Svým způsobem unikátní publikace přináší celkem osm povídek. Za sedmi z nich najdeme um a spisovatelskou bravuru Doylovu, osmou pak složil tomuto muži a jeho literárním postavám poctu Bill Crider.

První polovina knihy, čtyři povídky, nenabídnou setkání s detektivem a jeho věrným přítelem Watsonem. Odehrávají se v nich příběhy nepříliš detektivní, „vraha“ není těžké vydedukovat svépomocí již na samém začátku, to však jen proto, aby mohl čtenář nerušeně hltat poutavé vyprávění o osudech zúčastněných postav. Jde o povídky v českém jazyce dosud nevydané, což jim dodává na zajímavosti. Druhá část knihy již tolik nepřekvapí, Holmes se jednoduše opět, zas a znovu, pouští v zájmu svých klientů do výzev hodných detektiva.

Ne každý upír kouše

Doyle se zavedené zvyklosti, ostrým zubům, strachu z česneku a marnému koukání do zrcadla zdaleka vyhýbá. Jeho upíři nečíhají na své oběti v temných koutech ani nehledají úkryt před spalujícím žárem denního světla. Svou odlišnost dávají najevo nezvykle silnou vůlí, schopnou ovlivnit a nebezpečně spoutat prosté, mnohdy nic netušící lidi. Postavy zde svádí s upíry boje povětšinou psychické, a to s různým, často nečekaným výsledkem.

Čtěte: Je Velká kniha příběhů pro 21. století jenom velké zklamání?

První povídka, Američanův příběh, dává prostor vyprávění svérázného muže, jehož slovům je bedlivě nasloucháno jistou stolní společností. Za nezvyklých událostí, zprostředkovaných touto výřečnou postavou, výjimečně poteče krev. Těžko však někoho soudit za její prolití.

V povídce John Barrington Cowles vypráví o osudech svého spolubydlícího z univerzity mladý lékař. Do života jeho přítele vstoupí zčista jasna velmi atraktivní a především podmanivá dáma, ke které vypravěč od prvních chvil pocítí pozoruhodnou nedůvěru. Nakolik jsou jeho varovné pocity správné, ukáže čas.

V podobné situaci se ocitá slečna z povídky Vítězný výstřel. Do klidu a radostí venkovského sídla, kde tráví volné dny se svým snoubencem a jeho rodinou, vstoupí neznámý, záhadný cizinec. Prazvláštní muž, jehož příchod může znamenat pro zamilovanou dvojici zcela netušený osud. Bude výstřel skutečně vítězný?

Čtvrtá povídka nese název Parazit. Vědec, skeptik a materialista pozná podivuhodnou starší dámu, která dokáže víc než jen zaujmout. Vtažen do víru nezvyklého vztahu prožije napínavou etapu života s koncem hrozícím značnou nevyzpytatelností.

Spolu s detektivem přichází na scénu příběhy známější. Povídka Vznešený klient přivádí Holmese k netradičnímu úkolu. Namísto pátrání po vrahovi je mu uloženo rozmluvit sňatek velmi zarputilé dámě. Její nastávající, baron Gruner, je sice velmi charismatický a přesvědčivý, naneštěstí se ovšem zároveň honosí titulem známého, nebezpečného zločince. Snaha otevřít slečně oči je tak na místě, nebyla by první obětí muže výjimečných schopností.

Přečtěte si: Nejznámější knihy Arthura Conana Doyla. Co přečíst kromě Sherlocka?

Upír v Sussexu, jedna ze známějších povídek, konečně ztvárňuje klasičtější pojetí kousavých bytostí. Holmes se na základě žádosti zoufalého muže vydává zjistit, proč přistihl svou manželku se rty od krve nad kolébkou vlastního dítěte. Případ nabere rychlý spád bleskovou dedukcí detektiva.

Poslední uvedenou povídkou z pera Atrhura Conana Doyla je Dům „U Tří štítů“. Zde je detektiv povolán majitelkou zdánlivě obyčejného domu. Po nedávné smrti vnuka zažila paní Maberleyová několik podivných událostí. Její dům byl znenadání nebývale oceněn, a když kvůli podezřelým podmínkám kupní smlouvy upustila od plánovaného prodeje, ocitla se pod nepříjemným dozorem nepříjemných lidí. Co, nebo kdo za vším stojí, je pravou detektivní otázkou.

Případ zmizelého upíra, počin Billa Cridera a poslední povídka v knize, seznamuje Holmese s autorem slavného Draculy a jeho společníkem, jistým panem Van Helsingem. Když muži těchto jmen ohlásí, že se jim ztratil upír, je třeba bít na poplach. Nebo má Sherlock na celou věc úplně jiný náhled?

Netradiční dílo v klasickém kabátě

Ač se Doyle v mnoha povídkách nevěnuje ději čistě detektivnímu, za každých okolností neochvějně zachovává svůj styl. Příběh vždy přináší vypravěč, přímý účastník děje, a to povětšinou jedna z hlavních postav. Čas od času zastává roli poněkud vedlejší, pokaždé však velmi důležitou.

Díky tomu vtiskl svým dílům, i bez detektivní dvojice, obvyklou a dobře známou atmosféru. Čtivost i touha po rozuzlení zůstaly netknuty a drobná odlišnost námětů působí jako velice příjemná změna. Bill Crider se pak ve stylu slavného spisovatele dokonale zhlédl.

Čtěte také: Příběhy Sherlocka Holmese: Na Baker Street řádí duchové a Cthulhu

Upírské příběhy tvoří jednoduše malou sbírku povídek, pečlivě vybraných na patřičné téma. Z poloviny je počinem originálním, přinášejícím dosud nevydaná díla, a tedy jedinečnou příležitost doplnit znalost oblíbeného autora. Z poloviny pak nesmrtelnou klasikou, coby tematickým doplňkem, jež by bylo hříchem neuvést a nepřipomenout. Příjemné zpestření přináší také osmou povídkou. Mimo to bylo dílo pojato lehce encyklopedicky. Ke každé z uvedených povídek existuje drobný dovětek, mapující historii díla, data prvních vydání a nejrůznější informace s příběhem související. Poslední zajímavostí je seznam a přehled současných děl, pojednávajících o nejroztodivnějších setkáních známých Doylových postav se světem upírské nadpřirozenosti.

Povídky z této knihy nad ostatní tvorbou Arthura Conana Doyla nijak nevynikají ani jejich kvalita neklesá, což se dá v případě tohoto autora označit za dokonalý stav. Doyle je jednoduše klasicky svůj, osobitost nijak nemění, jen jí poskytuje mnohem více prostoru.

Název originálu: Vampire Stories
Český název: Upírské příběhy
Autor: Arthur Conan Doyle, Bill Crider
Překlad: Eva Kondrysová, Stanislav Pavlíček
Obálka: Martin Zhouf
Počet stran: 216
Vazba: pevná
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: Brána, 2012
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Upírské příběhy. Arthur Conan Doyle tak trochu nezvykle

Hide picture