Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Při komiksu Rudo buď zrudnete, nebo se zrůdně nasmějete

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 3. 2015

Daniel Majling se představuje se svým debutem. Velká komiksová sbírka Rudo láká na tragického asociála, který není schopen najít si holku, vycházet s přáteli, není schopen ničeho. Snad kromě posmívání se ostatním. Černohumorné povídky zahřejí u srdce každého s kouskem škodolibosti v duši.

uvodni Daniel Majling: Rudo

Co se týče děje příběhů, pohybujeme se od civilních ironií až po čiré bizarnosti. Člověk tak může potkat Johna Lennona (který je bůhvíproč v nebi), lidi, kteří neznají smrt, Salmana Rushdieho, psychouše psychiatra a v neposlední řadě bradavky přemítající o smyslu života. Jo, a při tom všem se samozřejmě pobavíte na účet milence bez naděje Ruda.

Daniel Majling
Na komiksové scéně je svým Rudem (už dříve publikovaném na facebooku) nováček, Daniel Majling (*1980) se totiž mnohem více věnoval divadlu, především dramaturgii. A to dokonce i ve Slovenské národním divadle v Bratislavě. Za asi nejzajímavější počin se dá považovat adaptace Irvina Welshe Ucpanej systém.

Rudo slovenského autora Daniela Majlinga má na sobě stigma Explicit content. A ještě cosi o nekorektním černém humoru a sexu. Jejejej, člověk už tak trochu přistupuje opatrně, neboť se několikrát spálil, že ne vždy tato lákadla nalákají na dobré věci. Prvoplánost, jednoduchost, primitivita, znáte to (navíc v České republice je nějaká nekorektnost úplně zbytečná). Ale v případě Ruda nejde o suchá lákadla, komiks stojí za to, ať už zmíněné plní, nebo ne.

Hlavní hrdina (?) Rudo je smolař, tragéd, nula, nicka, beznadějný případ, lůzr. Přesně ten typ protagonisty, jehož každého správného škodolibého čtenáře baví sledovat. Bod jedna.

Co se týče příběhu, nejde o nic hlubokého, ovšem, ale o opravdovou, neurvalou prdel. Dělat si srandu ze všeho, zesměšňovat, co jde. Nechat příběh jet, kam až se vyvine a nevázat ho. Čtenáři přece chtějí, aby papež žádal o práci v KFC, Ježíš šel nakopat světu prdel a bradavky mluvily. Čím jeblejší, tím lepší.

Zlaté časy českého komiksu?

Humor ale nejvýše povyšuje styl. Postavy mluví věcně, nápaditě (i co se týče zahraničních komiksů se Rudo umisťuje na předních příčkách v počtu geiálních hlášek na stránku) a hlavně intelektuálně.

Daniel Majling: RudoA právě perfektní mix intelektuálně podaného primitivního humoru (což se u nás objevuje právě jen u československých tvůrců, čím to?) z knihy dělá něco víc. Něco, u čeho se budete smát od začátku u konce a rozhodně po tomhle zřídle smíchu ještě někdy v budoucnu sáhnete.

Abychom však nebyli přehnaně pozitivní a hatefree, ke kresbě se vyjádřeme s několika ale. Černobílá kresba se k černému humoru hodí, ale občas by nějaký vtip lépe vyzněl ve veselejším, barevném prostředím (málokdy, malinkaté ale). Větší ale: Hrubost kresby také dobrá, ale čas od času trochu nepřehlednější. Moc pěkná gramáž papíru, ale někdo pak může být překvapený, že je to jen 250 stran (výběrové ale).

Labyrint po trochu sušším Na odstřel (a předtím zbytečném Zámku) začal Mojí knihou Vinnetou excelentní časy. Svérázný Rudo, který by neměl chybět nikomu, kdo se rád bez ostychu zasměje, tuto cestu potvrzuje jiným, ale také výtečným způsobem. Roztrhá vám bránici ostnatým drátem. Pokud si ho teda i přes anotaci (co v ní dělá Woody Allen?) koupíte.

Název: Rudo
Autor: Daniel Majling
Počet stran: 250
Vazba: Paperback
Vydal: Labyrint, Praha 2015
Doporučená cena: 349 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Při komiksu Rudo buď zrudnete, nebo se zrůdně nasmějete

Hide picture