Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

6 pohledů na festival FanCity 2012: Od Minecraftu po Svijany

Redakce

Redakce

1. 11. 2012

FOTO: Anakin Skywalker na FanCityV neděli 28. října skončil jeden z největších conů v Česku, druhý ročník festivalu FanCity. Tým magazínu FANZINE.cz na akci zavítal a nyní přináší šest pohledů členů redakce, od conů neznalého Marka Hofmana až po zkušeného conaře Jana Neumana.

FOTO: Anakin Skywalker na FanCity

Krátce o FanCity

FanCity navazuje na desetiletou tradici s původním názvem Festival fantazie Speciál, který se konal v městečku Chotěboř na Vysočině. Patří do série spolu s Festivalem fantazie (od 1996) a PragoFFestem. První ročník redesignovaného festivalu se uskutečnil v roce 2011 v prostorách KC Novodvorská na pražské Lhotce. Hlavními hosty se tehdy vedle tuzemské elity spisovatelů v žánrech sci-fi, fantasy a horor stali zejména zahraniční herci Danny John-Jules (Kocour v Sitcomu Červený trpaslík) či Tony Amendola (představitel jaffského mistra Bra‘taca z Hvězdné brány).

Letošní ročník návštěvníkům opět nabídl konzolové, počítačové či deskové hry, besedy se spisovateli, přednášky o filmech a seriálech. Ze zahraničních hostů byli pozváni herci Gary Graham (velvyslanec Soval ze Star Treku), Gareth David-Loyd (Ianto Jones z Doctor Who), Alaina Huffman (Tamara Johansen z SGU) a písničkářka Marian Call z Aljašky.

Pohledem Marka Hofmana:

FOTO: Marek HofmanFanCity 2012 bylo prvním conem, kterého jsem se zúčastnil. Moc jsem tedy netušil, co můžu očekávat. Trochu jsem se obával, že přijdu někam mezi geeky jako vystřižené ze seriálu Teorie velkého třesku. Dost jsem se ale zmýlil. Pravda, můžete zde potkat jedince, kteří se oblékají do kostýmu postavy z animáku My Little Pony, ve skutečnosti jsou to ale běžní lidé. Jen trochu výstřední.

Na FanCity se mi líbila jeho různorodost. Člověk mohl zajít na přednášky a debaty zabývající se tématy od Hry o trůny po steampunk. Spoustu vyžití nabízela i velká herna s deskovkami a nejnovějšími videohrami. Jen to chtělo trochu trpělivosti. Počítače a konzole byly totiž v neustálém obležení převážně mladších účastníků.

Co bych opravdu nečekal, je rozšíření hudebních obzorů. Koncert aljašské písničkářky Marian Call patří k tomu nejlepšímu, co jsem na FanCity viděl a slyšel. Musím ocenit její originalitu, hru na psací stroj, příjemný hlas a texty inspirované seriály jako Firefly a Battlestar Galactica. Navíc jde o zrzku se sněhobílou pletí. Co víc si může mužský fanoušek fantastiky přát?

Pohledem Jana Chalupy:

FOTO: Jan ChalupaFestival FanCity 2012 byl opět kvalitně a profesionálně zvládnutou fanouškovskou sešlostí. Pokud máte v oblibě filmy a hry s fantastickou tematikou, nemohli jste se minout. K dispozici bylo vše, co od podobného festivalu můžete očekávat. Přijeli herci ze známých seriálů, přednášky se zabývaly jak těmi obyčejnými, tak i těmi velmi neobyčejnými tématy, komunitní pohodová atmosféra to vše obklopovala. Vyzdvihl bych především sobotní sešlost nad seriálem Hra o trůny, která připomněla, proč je tento televizní trhák právem řazen ke klenotům z originální produkce HBO.

Pohledem Martina Pešky:

FOTO: Martin PeškaVe srovnání s minulým ročníkem FanCity 2012 chyběla bomba, jakou se stal před rokem herec Danny John-Jules alias Kocour z Červeného trpaslíka. Na první pohled bylo ale zřejmé, že festival nalákal na svůj program obrovské množství nových mladých návštěvníků, zejména z řad hráčů hry Minecraft, což může být signálem, jakou cestou se bude FanCity v dalších ročnících ubírat.

Pohledem Marka Jedináka:

FOTO: Marek JedinákFanCity 2012 se pro mě stalo synonymem zábavy. Přednášky a jiné kulturní či společenské vyžití patří jistě mezi velice zábavné aktivity, avšak ta opravdová špička přichází až s večerní improvizovanou částí programu, kterou především osmnáctiletým a starším návštěvníkům nelze nedoporučit. Lehké alkoholické opojení pivem totiž rozproudí opravdu férové mimoprogramové aktivity. Večer tak lze zahlédnout zvýšenou koncentraci opravdu hustých kostýmů. Mezi mé favority patřil Karlík z továrny na čokoládu, Sandokan v civilu, Stone Cold a rozdováděná děvčata dovádějící s mečem Anakina Skywalkera, a to v některých případech i bez spodního prádla!

Za naprosto epický večer celého conu pak považuji Večer fantazie, který si příští rok zaručeně nesmíte nechat ujít. Zábavu totiž rozproudila exotická tanečnice Atíja předvádějící dechberoucí kousky s orientálními šavlemi, které si pokládala na dekolt.

Pro všechny nerozmazlený kluky mám dobrou zprávu. Ačkoli se nepodařilo zjistit, jak je to možné, na cony jezdí spousta pěkných holek, což si zaslouží jednoznačně palec nahoru. Mezi nimi je pak zvýšená koncentrace těch s červenými vlasy, což po večerech nenechá jistě nikoho suchým.

Pohledem Martina Pevného:

FOTO: Martin PevnýKdo přišel letos na FanCity, zjistil, že nuda tam rozhodně nebyla, ba naopak program celého festivalu byl nadmíru uspokojivý. Mohli jste přijít na besedu herečky Alainy Huffman, která prozradila mnohé o seriálu Stargate. Například, že seriál Stargate Atlantis skončil kvůli velice oblíbenému kolegovi Joe Flaniganovi. Nebo jste mohli přijít na debatu o velice úspěšném seriálu Hra o trůny či zajít na přednášku o tajemstvích a záhadách ve hře Assassins Creed. V přízemí se nacházela velká herní místnost, kde si každý přišel na své, ať už s počítačovými, deskovými či konzolovými hrami. Ke všeobecné spokojenosti přispělo také to, že pořadatelé festivalu dali na anketu mezi našimi čtenáři, která zjistila, že nejoblíbenější pivo fanoušků sci-fi jsou Svijany…

Pohledem Jana Neumana:

FOTO: Jan NeumanLetošní FanCity se od toho loňského lišil především programem pro fanoušky počítačové hry Minecraft, kterých se v Praze objevilo opravdu hodně. Návštěvnost kulminovala v sobotu, kdy to chvílemi vypadalo, že už nebude kudy projít. Další změnou bylo upravení jedné z přednáškových místností na místo pro posezení, které loňský rok chybělo. Bar nebyl tak přeplněný a k posezení bylo možné si nechat pustit nějaký z vašich oblíbených seriálů. Nejčastěji běžela nová série kultovního Červeného trpaslíka nebo nové díly The Big Bang Theory.

Stejně tak bylo možné potkat postavy z žánrových seriálů. Nejzajímavějším byl asi Gary Graham, se kterým bylo možné si promluvit ať už ve VIP salónku, nebo přímo na baru. Popovídat si návštěvníci mohli i s Alainou Huffman, se kterou po chodbách pobíhala její malá dcera, která podle představitelky TJ ze Stargate měla největší radost z her s účastníky.

Letošní ročník se opravdu povedl, přišlo velké množství návštěvníků, a tak se mohli lidé mezi sebou seznamovat a bavit se o tom, co mají nejraději. Snad se s nimi se všemi a možná ještě s dalšími potkáme i na ročníku příštím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 pohledů na festival FanCity 2012: Od Minecraftu po Svijany

Hide picture