Menu
FANZINE.cz
Literatura

Ceny Locus 2011: Čtenáři ocenili Teda Chianga i Chinu Miévilla

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

27. 6. 2011

Letošní Ceny Locus se nesly v režii šampiónů, neboť čtenáři vsadili zejména na opravdu zvučná jména. Vítězkou kategorie nejlepší sci-fi román je možná trochu překvapivě Connie Willisová. Z ocenění za nejlepší fantasy román se raduje China Miéville.

Oceněný román Kraken vyšel už i v češtině Ilustrace: Edward Miller

Čtenářské ocenění Locus, jehož autoři nedostávají sošku, nýbrž certifikát, zná své letošní držitele. Ve většině kategorií se tentokrát radovala jména dobře známá i českým uším, což však není zase takové překvapení. Mnohdy totiž nad kvalitou vítězí dlouhodobá popularita. To nicméně neznamená, že by si vítězné tituly nezasloužily plnou pozornost českého čtenářstva.

Návrat Connie Willisové, sedmá Cena Locus pro Miévilla

Zkušená a cenami ověnčená autorka Connie Willisová získala od čtenářů nejvíce hlasů za svůj sci-fi román ve dvou dílech Blackout / All Clear a potvrdila tak nedávné obdržení Nebuly za tentýž diptych. Významná autorka tak slaví návrat ve velkém stylu, když v předchozích letech sbírala ocenění spíše sporadicky. Přitom na sklonku 80. a zejména v 90. letech se snad žádný ročník literárního ocenění bez jejího jména na štítku neobešel. Předloni byla autorka uvedena do Síně slávy science fiction, letos prokázala, že se s ní musí počítat.

obálka Connie Willis: Blackout (EN)

Willisová za svými zády totiž nechala nejedno současné eso žánru. Pouze mezi nominovanými zůstal Ian McDonald, legenda cyberpunkového žánru William Gibson, zkušená Lois McMaster Bujoldová i skotský prozaik Iain M. Banks.

V kategorii nejlepšího fantasy románu se radoval China Miéville, který tradičně patří k čtenáři nejčastěji oceňovaným autorům. Román Kraken mu vynesl jeho sedmý certifikát, přičemž současně obhájil i loňské vítězství za Město a město. Pouze s nominací se musí spokojit Guy Gavriel Kay s románem Under Heaven, který výhledově chystá v českém překladu nakladatelství Argo.

Radovali se i Ted Chiang a Paolo Bacigalupi

Dva talentovaní povídkáři Ted Chiang a Paolo Bacigalupi se také vyšplhali až na vrcholek čtenářské ankety, každý ve své kategorii. Zatímco Bacigalupi uspěl s románem pro mládež Ship Breaker, s nímž porazil stále oblíbenějšího Scotta Westerfelda i poslední příspěvek do zeměplošského cyklu Terryho Pratchetta, román I Shall Wear Midnight, Chiang zabodoval s novelou The Lifecycle of Software Objects (č. Životní cyklus softwarových objektů, XB-1 2011/04) v neméně kvalitní konkurenci George R. R. Martina, Elizabeth Bearové či Alastaira Reynoldse.

Jak dopadly Ceny Locus v loňském roce? Čtěte zde.

Mezi románovými debutanty se radovala N. K. Jemisinová, jejíž román The Hundred Thousand Kingdoms patří podle řady faktorů k tomu nejlepšímu, co v loňském roce v žánru vyšlo. Kniha zachycující boj o trůn a vládu nad několika zeměmi, do něhož je po vraždě své matky a původní dědičky zatažena i mladá dívka Yeine, byla nominována už na Nebulu, kde se však musela sklonit před uměním Connie Willisové, a Huga, jehož výsledky budou zveřejněny až v létě. Taktéž se dostala do speciálního výběru editora online knihkupectví Amazon.

Kratší prózu ovládl Neil Gaiman

Kategorie kratších próz, tedy noveletu a povídku, ovládl všem dobře známý Neil Gaiman s dvojicí svých příběhů. V kratší kategorii u čtenářů časopisu Locus zabodoval příběh The Thing About Cassandra, nejlepší noveletou byl poté podle čtenářův Gaimanovo dílko The Truth Is a Cave in the Black Mountains. Nejlepší editorkou byla zvolena Ellen Datlowová.

Souhrn letošních vítězů Locus Awards

  • nejlepší sci-fi román: Blackout / All Clear – Connie Willisová
  • fantasy román: Kraken (Kraken) – China Miéville
  • debutový román: The Hundred Thousand Kingdoms – N.K. Jemisinová
  • román pro mládež: Ship Breaker – Paolo Bacigalupi
  • novela: Životní cyklus softwarových objektů (The Lifecycle of Software Objects) – Ted Chiang
  • noveleta: The Truth Is a Cave in the Black Mountains – Neil Gaiman
  • povídka: The Thing About Cassandra –Neil Gaiman
  • magazín: Asimov’s
  • nakladatelství: Tor
  • antologie: Warriors – George R.R. Martin & Gardner Dozois (eds.)
  • sbírka: Fritz Leiber: Selected Stories – Fritz Leiber
  • editor: Ellen Datlowová
  • umělec: Shaun Tan
  • literatura faktu: Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century: Volume 1: 1907-1948: Learning Curve – William H. Patterson, Jr.
  • art book: Spectrum 17 – Cathy & Arnie Fenner (eds.)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ceny Locus 2011: Čtenáři ocenili Teda Chianga i Chinu Miévilla

Hide picture