Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Knihy vs filmy 2013. Srovnání knižních předloh a filmových adaptací

Redakce

Redakce

30. 12. 2013

FOTO: Mrtví a neklidní

Blíží se ten okamžik, kdy se rozloučíme s rokem 2013 a vstoupíme do nového s označením 2014. Ještě než se tak stane, je ten správný čas na menší rekapitulaci. Které filmy natočené podle fantasy a sci-fi knižních předloh letos kina nabídla? A které stály za to? 

FOTO: Hostitel

Hostitel. Stephenie Meyerová má na triku další romanci, tentokráte mimozemskou. Zdroj: Universal Pictures

John na konci zemře

Kniha: Autor David Wong v roce 2007 nabídl velice pestrou knihu o droze, po které začnete vidět takové věci, až se vám z toho zatočí hlava. Jeho novela byla plná nových a neotřelých nápadů, které hraničily na pomezí hororu a surrealismu. Pokud byste si knihu John na konci zemře chtěli přečíst i vy, můžete. Vydalo ji nakladatelství Jota.

Film: Nezávislá filmová adaptace knihy John na konci zemře je přinejmenším podivná. Režisér příliš věrný předloze nezůstal. Namísto toho se pokusil ze svého snímku udělat obyčejnou popcornovou zábavu. U tohoto snímku však rozhodně není doporučeno cokoli jíst.

Co je lepší? Kniha!

FOTO: John na konci zemře

Filmové zpracování knihy John na konci zemře je lehce šílené.
Zdroj: Magnet Releasing

 Mrtví a neklidní

Kniha: Hlavním hrdinou příběhu knihy autora Isaaca Mariona je zombie, který si říká „R“, jelikož si na své pravé jméno nepamatuje. Jeho prostřednictvím nám je představen postapokalyptický svět plný zombií a touhy po lidském mase. Přesto se u R rozvine lidský cit – láska – k lidské dívce jménem Julie. A ano, je to variace na slavnou hru Romeo a Julie od Williama Shakespeara.

Pakliže si budete chtít knihu přečíst i v češtině, vydalo ji nakladatelství Argo pod názvem Chutná těla.

Film: Pravděpodobně si rovnou řeknete, že to bude zase něco jako upírská sága pro puberťačky – Stmívání. To je ale chyba, jelikož Mrtví a neklidní daleko více než na romanci vsázejí na pořádnou porci humoru. Už jen proto stojí tento film za zhlédnutí.

Co je lepší? Film!

FOTO: Mrtví a neklidní

Mrtví a neklidní přinášejí humornější pohled na zombíky.
Zdroj: Lionsgate

Nádherné bytosti

Kniha: Pokud jsem předchozí titul srovnával se Stmíváním, bylo to neprávem. Zato Nádherné bytosti z per Kami Garciové a Margaret Stohlové si s touto upírskou ságou mohou podat ruce, protože jsou jako přes kopírák. Jen s tím rozdílem, že tu nejde o lásku upíra a člověka, ale člověka a čarodějnice. V českém překladu knihu pod názvem Kronika prokletých zaklínačů 1: Nádherné bytosti vydal Knižní klub.

Film: Snímek jasně útočí na mladé dívky velkým romantickým příběhem okořeněným trikovými efekty. Fanynky Stmívání to zřejmě potěší a není to zase takové peklo, ale na filmový Olymp se Nádherné bytosti rozhodně nezařadí.

Co je lepší? Kniha!

FOTO: Nádherné bytosti

Jsou Nádherné bytosti jen další nadpřirozenou romancí?
Zdroj: Warner Bros.

Hostitel

Kniha: Autorka Stephenie Meyer se pokusila odpoutat od upírské látky své předchozí bestsellerové ságy Stmívání pomocí novely o mimozemské invazi na Zemi. V centru dění opět stojí láska dvou mladých lidí na opačných stranách barikády. Na jedné se ocitne pohledný mladík, na druhé dívka ovládnutá mimozemskou inteligencí.

Zase se ale musí uznat, že tato kniha je mnohem více strhující a vyspělejší než předchozí série. Hostitele vydalo s českým překladem nakladatelství Tatran.

Film: Stephenie zřejmě asi nikdy nebude mít štěstí na režiséry filmových adaptací jejích knih. Ani Hostitel nedokázal plně využít potenciál předlohy a místy sklouzával k dalšímu Stmívání s o něco lepším rozpočtem.

Co je lepší? Kniha!

Druhá část tohoto srovnání vyjde již zítra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihy vs filmy 2013. Srovnání knižních předloh a filmových adaptací

Hide picture