Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Jim Butcher – Bílá noc je smrtící atrakcí pro Harryho i jeho kolegy v magii

Olga Buriánková

Olga Buriánková

22. 7. 2015

Murphyová přichází za čarodějným detektivem s případy sebevražd. Na místech úmrtí začínajících mágů se najdou stopy jen pro něho. Stopy vedoucí k Dresdenovu upířímu bratrovi. Pátrání mu však ztěžuje pozice Strážce, vlastní city i návrat první lásky.

Harry Dresden si i v knize Bílá noc musí dávat pozor, aby přežil. Zdroj: výřez knižní obálky.

Harry Dresden si i v knize Bílá noc musí dávat pozor, aby přežil. Zdroj: výřez knižní obálky.

Stejnojmenná románová série Jima Butchera k fanouškům již podeváté přivádí populárního a sympatického čaroděje, jediného oficiálního mága v chicagském telefonním seznamu, Harryho Dresdena. Jako vždy má plné ruce práce. Hubený dlouhán se slabostí pro ženské pohlaví, klobouky archeologů a plamenné hole se bude muset dost ohánět.

Milovníci adrenalinu i samorostlých hlavních hrdinů si opět přijdou na své. Nový případ degradované Harryho parťačky a policistky tělem i duší Karrin na první pohled vypadá jako několik dalších sebevražd. Na ten druhý je však Harrymu jasné, že mrtví měli co do činění s magií a jako nový Strážce se za jejich konec cítí částečně zodpovědný.

Jim Butcher

S první částí série o Harry Dresdenovi prorazil již roku 2000 (u nás 2007 – Bouřková fronta). Následovaly Bláznivý úplněkTemná hrozbaLetní rytířMasky smrtiOko zlaV posledním taženíVinen, Bílé noci, včetně audioknih. Zatím vyšlo patnáct knih z plánovaných dvaceti čtyř a překládány jsou do mnoha jazyků. Na motivy příběhů vznikl dvanáctidílný seriál, komiks a RPG hra. V roce 2004 se vrátil ke klasické fantasy Kodex Alera (Živly Calderonu,Akademův živelKurzorův živel a tři další), jiným projektem je steampunkový cyklus The Cinder Spires. Aktuálně se živí psaním, žije v Missouri s manželkou Shanon (autorka romancí). Kromě literární činnosti se věnuje bojovým uměním a jízdě na koni.

Zahrávat si s nekromantskou magií vážně zavání průšvihem

Harryho trable začaly i tentokrát celkem nevinně. Jeho přítelkyně a křehká spolubojovnice se zlem, Karrin Murphyová, si jej přizvala ke konzultaci. Nezdá se jí několik případů sebevražd a bez ohledu na fakt, že čaroděje musí platit ze svého, žádá o radu. Samozřejmě jsou podezřelá úmrtí vraždami a pocházejí z nadpřirozeného světa. Někdo si dává záležet, aby Dresdenovi bylo jasné, že je do případu zapletený. Nejenže oběťmi jsou ženy (což je pro něj jak rudá pro býka), ale i proto, že byly čarodějkami. Je divné, že jako oblastní Strážce o tom všem nemá ani tušení. Ještě divnější je, že oběti byly pokaždé viděny s vysokým černovlasým mužem v šedém plášti Strážců. Harry ví, že nevraždil a skálopevně věří i v nevinu svého bratra. Musí se proto zaměřit jinam. Třeba na to, jak do všeho pasuje návrat Elaine, kterou učil stejný mág jako jeho, a kterého zavraždil. Nebo na to, kdo a proč oživuje armádu ghúlů.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Boj se zlem se s láskou příliš nekamarádí

V životě čaroděje a detektiva Harryho Dresdena se toho sice děje až moc, ale příliš mnoho se vlastně nemění. Hlavně v té oblasti, kde mu jde každý okamžik jeho bytí o život a příčetnost, je to stále stejné. Což je ostatně v profesní i soukromé sféře bez rozdílu. Přestože se jeho schopnosti stále rozrůstají a magická síla roste, s obdobnou rychlostí se na něho řítí i další smrtící výzvy.

Jako hostitel stínu Lasciel (neodolatelné démonky) sice Harry získal spojence, který ho zčásti chrání před smrtí a podobným nepohodlím, dokonce poskytne i nevídané informace, zároveň ale musí odolávat jejímu vábení. A protože jsou cesty do pekel dlážděny dobrými úmysly, je to pro bojovníka světla dost těžké. Kromě této „výhody“ je sám Dresden velmi silný mág, díky čemuž nepřišel o spálenou ruku, pomaleji stárne a povýšil – je členem obávané Bílé rady.

S tím však souvisí i krach jeho srdečních záležitostí. Karrin je „pouhá“ smrtelnice a jejich vztah nemá perspektivu. Jeho další milovaná asi bude žít dlouho, ale možná jen díky krvi. Jeho první láska je také nezvěstná a navíc jí hrozí smrt od Bílé rady, která ohrožuje i jeho novou učednici a dceru nejlepšího přítele. Dívčino selhání by mohlo oba stát život, ale leckdy pomůže Harryho díky magii, která je pro něj nedostupná.

Drsní správňáci se neokoukají nejen v městské fantasy

Třebaže se sympatický kouzelník Harry stal Strážcem, jeho „špatné“ návyky mu zůstaly. Nejenže před kolegy tají identitu svého bratra, ale opět i své první lásky Elaine. Zároveň zůstal bojovníkem samotářem a za své přesvědčení i rodinu se navzdory důkazům bije do roztrhání těla. Pochybné povýšení mu také výrazně ztěžuje komunikaci a spolupráci s magickou populací.

Naštěstí i přesto mu zůstávají jeho nadpřirození i obyčejní přátelé nablízku a věrní. Kromě starých známých kladných hrdinů se však na scénu vracejí i stejně povědomí špatňáci, což Dresdena stojí nejen Malé Chicago, ale skoro i příčetnost. A s příchodem rozporuplných charakterů čeká detektiva-čarodeje také nejedno překvapení a mentální i emocionální kotrmelec. Není totiž lehké rozlišit, kdo je kdo.

Stejně tak nepolevuje napětí a válka čarodějů s upíry. Boje, který by mohl smést nejen magickou komunitu, ale celé lidstvo. A podobné je to i s dalším žánrovým potěšením milovníků urban fantasy, které se objevuje v celé Butcherově série. Každý díl je částečně založen na některé z fantastických žánrových bytostí. Někdy jsou kromě Harryho hlavními hrdiny vlkodlaci, jindy upíři či démoni.

V Bílých nocích jsou to ghúlové. Ať již se však jedná o jakoukoli nadpřirozenou entitu, vždy je ku prospěchu vyprávění a jako pokaždé zůstává otevřenou otázkou, která z nich bude v příštím románu hrát prim. Další ověřeným benefitem, který v Dresdenově příbězích čtenáře potěší, je sympatický humor (narážky na Dresdenovu sexuální orientaci nebo nejnovější Thomasovo zaměstnání vykouzlí úsměv na tváři).

Stejně tak nezklame strhující akce probíhající na zemi, v podzemí, ve vzduchu nebo třeba v zamrzlé řece. Naštěstí je velmi pravděpodobné, že všechno to nebezpečí a smrtící útoky i nástrahy přežije nejen Harry, ale i jeho nejbližší. A tenhle pocit bezpečí těší fanoušky čaroděje i jeho světa stejně mocně, jako jeho šokující adrenalinové příhody. A tak to má být!

Český název: Bílá noc. Název originálu: White Night. Autor: Jim Butcher. Překlad: Zdeněk Uherčík. Obálka: Chris McGrath. Nakladatel: Stanislav Juhaňák – Triton, 2015. Počet stran: 440. Doporučená cena: 279, zlevněno e-shop – od 195 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jim Butcher – Bílá noc je smrtící atrakcí pro Harryho i jeho kolegy v magii

Hide picture