Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE knihy: Sarah J. Maasová, Skleněný trůn 4 – Královna stínů

Olga Buriánková

Olga Buriánková

13. 11. 2017

Proměněná a vycvičená Celaena se vrací zpět do Adarlanu, aby se ujala dědictví a vypořádala s králem. Ten ji prozatím snad nepodezírá a neprohlédl léčku povstalců. Jenže štěstí se brzy může obrátit a první obětí by mohl být princ Dorian.

Populární série klasické fantasy Skleněný trůn ve svém čtvrtém dílu znovu přivádí oblíbenou královu vražedkyni a vílí královnu v jednom i se všemi bytostmi, jež nenávidí nebo miluje. Po návratu z Wendlynu, kde cvičila ovládnutí síly ohně a přijetí svého omezení i moci, Cealena konečně hodlá vyřešit své nároky na trůn a postavit se adarlanskému diktátorovi. Nejprve však musí srovnat dluhy z minulosti a pokusit se ochránit přátele.

Nový svazek debutového vyprávění Sarah J. Maasové, stále oblíbenější a úspěšnější autorky literární fantastiky nejčastěji žánru young adult, fanoušky temné magie i krvavých detailů opět mile překvapí. Královna stínů do poslední stránky dostojí svému názvu, protože stíny a temnota halí nejen krásnou vražedkyni i její minulost, ale zakrývá též její budoucnost. Do cesty se vílí bojovnici totiž staví pořád děsivější překážky a vražednější nebezpečí.

Sarah J. Maasová

Newyorčanka narozená v roce 1986 je autorkou debutového Skleněného trůnu (zatím vyšla ještě Půlnoční koruna, Dědička ohně, Královna stínů a patří sem i prequelová novela The Assassin’s Blade) – bestselleru New York Times a USA Today. Psát ho začala v šestnácti letech (originál vyšel v roce 2012), byl přeložen do 23 jazyků a stal se jednou z nejlépe mezinárodně prodávaných knih. Kromě debutové série vychází i dva díly cyklu Dvůr trnů a růží, Dvůr mlhy a hněvu pracuje na The Starkillers Cycle. V roce 2008 nadmíru úspěšně vystudovala tvůrčí psaní a vedlejší religionistiku na Hamilton College. V současnosti žije v Bucks County v Pensylvánii s manželem a psem.

Návrat do pekelné říše přinese záchranu i zmar

Cealena Sardothien (Aelin Ashryver Galathynius) je ženou mnoha tváří. Zatímco se vydává za osobního zabijáka vládce Adarlanu, probudila svou magii a získala spojence. Nyní se vrací do temného království, v němž ji čeká jen bolest a smrt. Konečně je však připravena domáhat se terrasenské koruny a možná si splnit také o dost pochmurnější sen. Rodinný odkaz totiž zatím nenaplnila kvůli intrikám i černé magii adarlanského panovníka. Přišel ale čas odplaty.

Sarah J. Maasová - Královna stínů

Zdroj: knižní obálka.

Zlatovlasého assassina podporují nejen vílí bojovníci či lid Terrasenu, ale také povstalci a mnozí další. Problém je, že někteří její drazí se ocitli v moci krutého diktátora. Kvůli tomu musí Celaena na čas opustit myšlenky na pomstu a pokusit se o záchranu milovaných. Zrada však číhá blízko, spolu s prastarými konkurenty, jež trýzněné dědičce pořádně zatopí. Nemluvě o jejích zjevnějších rivalech číhajících v temnotě. Je zde ale jistá šance, že se pár nepřátel přikloní na stranu Aelin.

Následnice trůnu vše ztratila, ale snad může i získat

Sarah J. Maasová - Dědička stínů

Zdroj: knižní obálka.

Další svazek neustále epičtějších příběhů z cyklu Skleněný trůn, tentokrát s podtitulem Královna stínů, vrací k natěšeným ctitelům fantastiky stále drsnější a drsnější hrdinku – Aelin. Vyprávění ale čtenáře také přivádí do známého prostředí sídelního města Adarlanu. Z barevně děsivé a děsivě barevné země víl i ostatních magických tvorů vklouzl sexy zabiják nadmíru šikovně zpět do temných městských uliček, aby zde vytrvale šířil strach i spravedlnost.

V podání terrasenské dědičky se zabíjení dost podobá jízdě na kole, a proto se úspěšně vtělí do známého alter ega – Cealeny Sardothien a díky tomu zmákne bývalého přítele i s novými povstalci nebo bývalého šéfíka inovovaného podsvětí. Za bojovnicí slídí podezíravý král s hordou čarodějnic, ale najde se zde také lecjaký vražedný a vraždící nováček. Každý má vlastní příkazy i plány a svými pohnutkami nebo akcemi skvěle zpestří rozvíjející se děj.

Navíc se všem daří pořádně rozčísnout hladinu už dostatečně bouřlivých a prohlubujících se temných vod příběhů o statečné, děsivé a již dlouho osiřelé Aelin. Čtvrté vyprávění plynule navazuje na příběh s názvem Dědička ohně, a to hned v několika rovinách. Cealenin příběh se nadále rozpíná do šíře i hloubky a vyprávění i jeho ústřední protagonistka se stávají neustále děsivější a brutálnější.

Královna ohně, stínů i srdcí musí o vládu bojovat

sarah-j-maas-cealene-2-pulnocni-koruna

Zdroj: knižní obálka.

Snad je patrné, že cyklus nazvaný Skleněný trůn postupně graduje a logicky je díl za dílem dramatičtější i napínavější. Díky/kvůli tomu ústřední hrdinka zabředává do stále bezvýchodnějších situací a jediný krůček směrem k vítězství nebo svobodě následuje dalších deset skoků zpět k prohře či beznaději. Což jako obvykle spíše ocení čtenáři, než hlavní postavy, které se ocitají pořád častěji tváří tvář smrti.

Také ve čtvrtém svazku debutové série populární Sarah J. Maasové čeká hlavní hrdinku nespočet akčních, dechberoucích a zlomových okamžiků i událostí, nevyhne se mnoha napínavým a emotivním situacím, protože se zlehka pohnou i Cealeniny srdeční záležitosti. Příběh rozvíjí již nadnesené dějové linky a znovu sleduje i každou z ústředních postav.

Od počátku komplikované intriky v zámku i podzámčí jsou stále nepřehlednější, kouzla létající mezi postavami temnější a snad i více smrtící, nenávist či láska je zde nekonečná a bez hranic. Fanoušci se i v dalším pokračování série dočkají všeho, co dosud tvořilo (a tvoří) kostru i syrové maso pozoruhodné young adult série. Proto se zde najde prakticky vše, co milovníci očekávají a co je potěší.

sarah j maasova_skleneny trun

Zdroj: knižní obálka.

Díky zvětšujícímu se rozsahu každého nového svazku čtenářům i Královna stínů přichystala delší a příjemněji strávený čas nad jejími stránkami. S ohledem na tendenci autorčiných knih lze navíc předpokládat, že nejnovější pátý díl – Říše bouří – si pro čtenáře připravil ještě děsivější trable královny Aelin, které si fanoušci budou moci vychutnávat ještě o poznání déle.

Český název: Královna stínů. Název originálu: Queen of Shadows. Autor: Sarah J. Maasová. Překlad: Ivana Svobodová. Nakladatel: CooBoo – Albatros Media, 2016. Počet stran: 656. Doporučená cena: 299 korun.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

RECENZE knihy: Sarah J. Maasová, Skleněný trůn 4 – Královna stínů

Hide picture