Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Magie na vzestupu opět dokazuje, že ovládá kouzlo čtivosti

Petra Vlková

Petra Vlková

6. 2. 2015

Jednu chvíli by člověk vážně začal věřit tomu, že to knihou Magie zabíjí skončilo a žádné další díly nebo jejich překlady se již nechystají. Naštěstí, ač po delší odmlce, se Kate Danielsová vrací zpátky na scénu. 

Za přečtení stojí i série o Kate Danielsové. Zdroj: ilona-andrews.com

Magie na vezestupu přivádí Kate Danielsovou již pošesté. Zdroj: ilona-andrews.com.

Na začátku, když v tuzemsku vyšel první díl série urban fantasy s názvem Magie mrtvých, to vypadalo na pentalogii. Čtyři následující knihy by tomu ještě odpovídaly. Avšak při čtení páté už bylo čtenáři jasné, že k předpokládanému finálnímu rozuzlení ještě jen tak nedojde.

Při dosavadní zdařilosti všech děl si na jednu stranu člověk pomyslel, že by byla věčná škoda Kate a jejím přátelům definitivně zamávat. Na druhou stranu možná leckoho napadlo, zda již nehrozí riziko, že dějová linie upadne do stereotypu, nové díly už nic nového nepřinesou a cyklus začne zkrátka nudit. To bychom však autorské duo Ilona Andrews zjevně podcenili.

Ilona Andrews

Jméno je pseudonym manželské dvojice Ilony a Andrewa Gordonových, která sklidila se sérií o Kate Danielsové ohromný úspěch. První díl Magic Bites vyšel v roce 2007 (Magie mrtvých) a v tuzemsku čtenáře již potěšili i Magie spaluje, Magie útočí, Magie krve, Magie zabíjí, Magie na vzestupu, Magií zlomená a Magie změny čeká na vydání, stejně jako prequelová povídka, dvě novely i povídky v antologiích. Kromě série o Kate se pustila i do cyklu The Edge a Svět Kate Daniels – první díl vyšel pod názvem Magie střelného prachu. Andrew je rodilý Američan, který byl prý tajný agent a Ilona pochází je ruská špionka, která ho svedla. Dvojice vše popírá a tvrdí, že se potkali na vysoké, kde Ilona z předmětu tvůrčího psaní získala lepší známku než Andrew. Bydlí v Oregonu se dvěma dětmi, třemi psy a kočkou.

Hurá za hranice Atlanty

Anotace i různé ochutnávky z knihy Magie na vzestupu napovídají, že se Kate Danielsová nebude pohybovat pouze po zruinované Atlantě, notoricky známé a mnohokrát detailně popsané v předchozích dílech. Tím, že se řada, ba i většina dobrodružství tentokrát odehrává na cestě po oceánu a dále na Evropském kontinentě, se tento díl od svých předchůdců do určité míry liší. Zároveň dodává příběhu nový nádech a šmrnc. Oblíbené, natož ústřední postavy pochopitelně nechybí, avšak ani zástupy dosud nepoznaných nepřátel a stvůr. S nimi se musí Kate a parta kožoměnců pro změnu popasovat.

Magie na vzestupu. Zdroj: knižní obálka

Magie na vzestupu. Zdroj: knižní obálka

Něco starého, něco nového

Kate, toho času přebývající v Pevnosti spolu s Pánem šelem Curranem, již nějakou dobu oslovují nejen kožoměnci titulem Choť. Jelikož až do této chvíle série prakticky neřešila otázku sňatku, ani čtenáře nejspíše nenapadlo se jí nějak blíže zabývat. V této knize však vztah Kate s Curranem dostává poměrně zabrat a narážky na potencionální ne/vznik manželství se zde objevují relativně často.

V dané souvislosti může nejednoho napadnout nikoli podstatná, avšak logická myšlenka. Zda – ať již autoři či jen překladatelé, zvolili pro označení oficiální družky Pána šelem to správné slovo. Jinak řečeno, pakliže má být svatba v sérii určitým významnějším milníkem, status choti ještě před ní působí přinejmenším zvláštně.

Být vždy ve střehu

Možná, že na tom má svůj podíl zmíněná inovace příběhu co do odlišného a vzdálenějšího místa děje. V každém případě se v Magii na vzestupu tentokrát nenajde snad jediná pasáž, již by čtenář nejraději přeskočil, respektive vypustil pro nudnost a nadbytečnost.

Pravda, že se stále nic nezměnilo na opakujícím se připomínání záležitostí, jež skalní fanoušek zná z předchozích dílů už nazpaměť  (jak se střídá vláda technologií a magie, čím se vyznačují jednotlivé postavy, či kolik a jaké moci v sobě má hlavní hrdinka)

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Na to se dá však v rámci tolerance s případnými nováčky zvyknout, a tím spíše, když i přes tuto skutečnost dokáže kniha udržet čtenáře v napětí a očekávání od první do poslední stránky. Za celou sérii to tak nemusel vnímat člověk vždycky, avšak v tomto díle nepostrádá svižný spád, logickou návaznost a originalitu snad žádná z kapitol.

Poutavost a vtáhnutí do děje je knihám o Kate Danielsové vlastní, Magii na vzestupu nevyjímaje. Když se Kate právě rozčiluje, čtenář automaticky zuří taky. Když zrovna bojuje s chutí dát Curranovi do čenichu, není na to sama. Zápletky a rozuzlení mají pokaždé vcelku překvapivý charakter.

Ačkoli pokud člověk oplývá bujnější fantazií, nakonec se může dočkat překvapivého závěru. Že vlastně nebyl se svými představami o tom, jak to nakonec dopadne, daleko od pravdy.

A zase ty chyby

Celou sérii jako věrný pes doprovází stejný opakující se nešvar. Fanoušek se pochopitelně pouští do oblíbeného čtiva kvůli jeho obsahu a málokdo na text nahlíží z pohledu kritika a jazykovědce. Avšak jen stěží čtenáři unikne řada překlepů, nelogismů, opakujících se vět či slov a dalších chyb, jež by však stoprocentně spravila jen preciznější práce korektora.

Zatím nelze sérii hodnotit ve smyslu, zda se zde chyby objevují či nikoli. Ale spíše, zda se jich v aktuálním díle nachází více, či méně. V tomto případě (kupříkladu oproti knize Magie útočí) platí bohužel varianta číslo jedna. Jistě, chyby a nesrovnalosti v textu patří mezi rušivé a ne zrovna příjemné elementy. Lze však jen obtížně odhadnout, kolik by jich muselo být, aby přebily hordu nesporných pozitiv.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Jimi Magie na vzestupu oplývá a všechny z nich čtenář od dobré knihy zpravidla očekává. Ilona Andrews se svými srozumitelně a svěže napsanými příběhy ze světa Kate Danielové doslova přišpendluje čtenáře na zadek, rozesmává je vtipnými obraty i dohání k slzám, když se rozhodne násilným způsobem vyřadit některou ze zažitých a známých postav.

Dokud tomu tak bude i nadále, pak už je lepší korekce textu jen jedna z mála věcí, jež se dá ještě na magické sérii vyšperkovat.

Název originálu: Magic Rises. Český název: Magie na vzestupu. Autor: Ilona Andrews. Nakladatel: FANTOM Print, 2014. Počet stran: 320. Doporučená cena: 319, FANTOM Print – 223 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Magie na vzestupu opět dokazuje, že ovládá kouzlo čtivosti

Hide picture