Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Turné Malého prince, příští zastávka Astronomova planeta

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 1. 2013

Diane Fayolle: Malý princ #5Malý princ stále křižuje vesmír, aby zachraňoval jednu planetu za druhou. Pátou stanici na jeho osobním jízdním řádu představuje Astronomova planeta a Malý princ se zde ocitne v největších lapáliích, které ho dosud na jeho putování zastihly.

úvodní Diane Fayolle: Malý princ #5

Na Astronomově planetě záleží všechna úroda na hvězdném svitu. Co se stane, když hvězdy začnou mizet v podezřele velikém množství? Kdo za tím stojí, a spasí vše opět Malý princ? Že se vůbec ptáte, vždyť mají všechny díly úplně stejné schéma.

Pierre Makyo                                                       
Vlastním jménem Pierre Fournier. Šedesátiletý francouzský komiksový tvůrce začínal krátkými příběhy do časopisu Spirou, svou vlastní slávu si ale vydobyl až alby podle Jerome K. Jeromeho (spolu se Sergem Le Tendrem, scénáristou Výpravy za ptákem času) a sérií Balade au bout de monde.

Londýn volá The Clash, Astronomova planeta (a čtyři předchozí jakbysmet) Malého prince. Žádná velká obměna, naprosto stejné dobrodružství jako v předchozích čtyřech knihách, jen v jiných kulisách.

Malý princ představuje superhrdinu. V průměrném a milionkrát omletém příběhu nečekaně zachrání svět, jako by to nic nebylo. Obklopí ho černobílí hrdinové a padouši. Člověk, který četl jeden díl, jako by četl všechny.

obálka Diane Fayolle: Malý princ #5

Jediné, čím se pátá povídka odlišuje od předchozích, je dopad na Malého prince. Poprvé jde o něco důležitého, poprvé se hrozba netýká jen samotné planety, ale sápe se po samotných kořenech Malého prince. Alespoň nějaké ozvláštnění, i když konec každý čeká a jinak než happy endem už zaběhlé schéma nemůže končit.

Jako vždy i tentokrát hlavní, téměř padesátistránkový příběh doplňuje kratší, čtyřstránkový. Tentokrát ho obstaral Pierre Makyo.

Přečtěte si recenze předchozích čtyř dílů:
Malý princ a Větrná planeta
Malý princ a Planeta Ohnivého ptáka
Malý princ a Planeta hudby
Malý princ a Nefritová planeta

Kde se ale obvykle objevoval obří kvalitativní rozdíl mezi dlouhou a krátkou částí, tentokrát nic. I když působí kratší segment lépe, rozhodně už to není takový skok vzhůru. Přestože sází na podobné karty. Protože sází na podobné karty?

Dokonce se mu i podaří vystavět si nějakou atmosféru uvědomující si a využívající svou dětinskost, ale pak vše zahodí. Vykouzlí lehký nádech absurdna, ale nedovede plně rozvinout jeho potenciál. Někde nad průměrem, nic víc, nic míň.

Cyklus Malého prince pokračuje a spirálovitě se točí na v podstatě stejném místě. Série, kterou vaše děti neopovrhnou, dokonce si ji i užijí, ale že by se vyloženě těšily na další díl? To rozhodně ne. Snad Malý princ alespoň vaše potomky naláká k původní literární klasice, když cyklus sám jejímu kouzlu nešlape ani na paty.

Originální název: La Petit Prince: La Planète de l’Astronome
Přeložený název:
Malý princ a Astronomova planeta
Scénář:
Guillaume Dorison, Pierre Makyo
Kresba: Diane Fayolle, Pierre Makyo
Překlad: Lucie Šavlíková
Obálka: Diane Fayolle
Počet stran: 56
Vazba: Vázaná
Rozměry: 215 x 290 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2012
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Turné Malého prince, příští zastávka Astronomova planeta

Hide picture