Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme nejznámější 3D zážitky. Nechybí mezi nimi Star Wars ani Avatar

Jan Chalupa

Jan Chalupa

14. 2. 2012

Právě v těchto dnech mají filmoví diváci možnost navštívit kino a opět si vychutnat (případně se nechat znechutit) první epizodou Hvězdných válek. Na filmy s 3D efekty existuje poměrně široká divácká poptávka, takže se ji filmová studia snaží uspokojit. A někdy se to povede více, někdy méně.

Stále nemůže věřit, že celý svět kolem ní je 3D., Zdroj: distributor filmu

Asi nejznámějším příkladem povedeného 3D zážitku je obecně uznávaný snímek Jamese Camerona Avatar.

Avatar se povedl

Film, který kolem sebe vytvořil obrovskou komunitu fanoušků totiž využíval 3D nikoli jako nějakou berličku, ale jako chytrý způsob, jak prohloubit zážitek ze samotného filmu.

Diváci se nedočkali tolik hojně využívaných létajících předmětů z plátna na diváka, ale především pocitu, že se na celý příběh dívají jakoby z okna. To bylo pro velkou část diváků osvěžující a velmi atraktivní.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=kHsVbptb1RU[/youtube_660]

Existuje ale i opačné stanovisko. Například Pavlína Nouzová ve své recenzi k 3D pojetí filmu uvádí: „Já sama z něj zrovna odrovnaná nejsem. Jistě, je to báječný pocit sledovat lístky a chmýří, které poletuje vzduchem až k nám do sálu. Mohli si s tím ale filmaři vyhrát ještě víc. Cameron vyčkával od svého posledního díla Titanic 12 let, během té doby vymyslel miliony detailů, jež v Avataru použil. I tak ale mohl z 3D vymačkat víc.“

Dočkáme se všech Star Wars dílů ve 3D?

George Lucas měl velký sen. Převést všechny díly Star Wars do 3D a umožnit tak fanouškům zažít tento velkolepý příběh o boji za demokracii v totalitním režimu v úplně novém formátu. To, co se zdálo jako výborný nápad, ale poněkud ztratilo na lesku ve chvíli, kdy Lucas dodal, že s převodem do 3D začne od Epizody I.

Redakce FANZINE.cz společně s fanoušky probrala Star Wars. Na PragoFFestu 2012

Sen mnoha fanoušků o tom, že si budou moci vychutnat na stříbrném plátně klasické díl série (tedy epizody IV–VI) se tak trochu rozplynul do dalekého ztracena.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=PVNgQ_-5H20&feature=player_embedded[/youtube_660]

V českých kinech navíc nebudou uvedeny žádné další epizody, pokud si Epizoda I na sebe dostatečně nevydělá.

Což možná bude problém. Matouš Márai k tomu ve svém článku o Star Wars ve 3D dodává: „Máte velké očekávání, čekáte, stále čekáte a najednou se objeví titulky. Bohužel nejlépe zpracované 3D scény jsou s infantilním Jar-Jar Binksem. Přijde chvíle, kdy se bojíte, že vám svými zuby ukousne hlavu.“

Efektní podívaná nespasí brak

Ukázkovým příkladem nepovedeného 3D zážitku jsou třetí pokračování Transformers. Snímek byl sám o sobě technologicky na špici. Efektům nebylo co vytknout, akce střídala akci. Filmu ale zoufale chyběl kvalitní scénář.

Jak píše Radek Lang: „Noví Transformeři pokračují v trendu posledních Bayových filmů. Více akce, více nepřehlednosti, více efektů, více popkultury a schematismu, méně originality. Nelíbí se mi tenhle trend. Proč nemůže film založit na kvalitním scénáři jako třeba kdysi u Skály? Nastavuje tak masové společnosti plytká měřítka pro příjem umění i zábavy a stanovuje normy pro úspěch, vztahy a další sociální interakce ve velmi povrchním duchu.“

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=4Cm5uujJySA[/youtube_660]

Film je ve výsledku absolutně zoufalý. Redakce TOPZINE.cz ho zařadila i do výběru nejhorších filmů roku 2011 s velmi trefným titulkem Umírali jsme u dementních robotů a upírů.

Koncertní atmosféra 3D velmi svědčí

Velmi kvalitně odvedenou prací se ukázal být i dokumentární snímek U2 3D, ve kterém si fanoušci téhle irské rockové bandy mohli vychutnat záznam z jejich show z pohodlí kinosálu.

Snímek dokázal ultimátně zprostředkovat zážitek živého vystoupení bez jakýchkoli kompromisů. Divák měl skutečně pocit, že se nachází mezi diváky stadionu, nebo v nejbližší blízkosti Bona a dalších členů kapely.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=hhHjqmjeZww[/youtube_660]

Tento trend by byl jistě hodný následování. Snad bychom se tak mohli dočkat i záznamů koncertů dalších klasiků žánru.

Co nás ještě čeká?

V roce 2012 budeme moci v 3D zažít mnohé z nejočekávanějších žánrových filmů tohoto roku. 3D projekce se budou konat i u Hobita, třetího Batmana nebo The Avengers.

Z minulých zkušeností již ale víme, že 3D efekty ke kvalitnímu zážitku rozhodně nestačí.

Doufejme tak, že filmaři předvedou i něco více.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme nejznámější 3D zážitky. Nechybí mezi nimi Star Wars ani Avatar

Hide picture