Menu
FANZINE.cz
Literatura

5 populárních seriálů podle knižních předloh. Hra o trůny a spol.

Redakce

Redakce

6. 12. 2013

hra-o-trunyV poslední době se zejména ve Spojených státech daří televizním seriálům s fantasy a sci-fi tematikou. A většina je vytvořená podle knižních předloh. Díky kterým pěti knižním sériím byl umožněn vznik populárních seriálů?

FOTO: Hra o trůny

Hra o trůny patří v současnosti k nejpopulárnějším seriálům založeným na knižních předlohách. Zdroj: Reprofoto YouTube.com

Televizní seriály s mysteriózní, fantasy a sci-fi tematikou si obzvláště u mladých diváků vybudovaly obrovskou popularitu. A i když v Česku na pořádný fantasy seriál vlastní výroby asi nikdy nenarazíme, Amerika nás neustále zásobuje četným počtem titulů. Ona ale zase výroba takového seriálu hraničního žánru není jednoduchá. Manažerům nikdo nezaručí, že se jim jejich investice vrátí.

Většinou právě proto televize hledají náměty na fantasy a sci-fi seriály s náročnými triky a efekty v již oblíbených tématech. Častokrát se pak uchylují k seriálové adaptaci populární knižní série. Přesně tak se na obrazovky dostala i pětice seriálů v našem výběru. Jakých pět knižních sérií či jednotlivých knih s fantasy a sci-fi tematikou se dočkalo vlastního seriálu?

 1) Upíří deníky

Zdaleka nejsledovanější a nejznámější seriál americké televizní stanice pro mladé The CW se začal vysílat v roce 2009, když scénárista Kevin Williamson do televizní podoby zpracoval populární upírskou ságu spisovatelky L. J. Smithové.

První kniha pod názvem Upíří deníky: Probuzení představila malé městečko Mystic Falls, v němž se už od pradávna usidlovaly temné síly. Ústřední hrdinka Elena Gilbertová se pak zamiluje do uhrančivého a záhadného Stefana Salvatora, aniž by tušila, že ten je již desítky let upírem. Vše se zkomplikuje ve chvíli, kdy do městečka dorazí i Stefanův zlý bratr Damon.

Po prvních čtyřech publikovaných dílech si dala autorka od psaní dlouhou pauzu, dokud se série v roce 2009 znovu nevrátila. Přesto L. J. Smithová u psaní Upířích deníků vydržela jen další tři knihy. Poté se o tvorbu dalších dílů staral tzv. ghost writer. Tedy ten spisovatel, který knihu napíše, dostane za ni honorář, ale není zveřejněn jako autor.

FOTO: Upiri deniky

Hlavní hrdinové seriálu Upíří deníky.

2) Pod kupolí

V letošním létě se na televizi CBS objevila seriálová adaptace bestselleru Stephena Kinga Pod kupolí vydaného v roce 2009. Jak už název sám vypovídá, ústřední námět seriálu zůstal stejný jako v knize. Na městečko Chesters Mill dopadne obrovská a záhadná kupole, která si vytváří vlastní atmosféru a dovolí uvězněným lidem přežívat, ale už je nepustí z města.

Seriál se ihned po své premiéře stal hitem a dočkal se objednávky na druhou řadu. Přesto by se dalo říct, že až na úvodní námět nemá seriál s knihou téměř nic společného. Tvůrci seriálu se totiž nechtěli snižovat k tomu, aby pouze okopírovali Kingovu knihu. Děj obohacují o své vlastní nápady a téměř celá druhá polovina první řady se významně odchýlila od děje v knize. Pravděpodobně i proto je seriál tak úspěšný.

FOTO: Pod kupolí

Seriál Pod kupolí se stal hitem letošního léta. Zdroj: Reprofoto YouTube.com

3) Pravá krev

Seriál Pravá krev se na obrazovky HBO dostal v roce 2008 a dostál reputaci stanice, když divákům pravidelně servíroval sexuální scény, násilí a další „zvrácenosti“. Jinými slovy HBO plně využila potenciál knižních předloh a dala divákům to, co chtěli.

Pravá krev je adaptací knižní série The Southern Vampire Mysteries od autorky Charlaine Harrisové. Hlavní hrdina Sookie Stackhousová se zamiluje do upíra Billa Comptona, ale poté také do upíra Erica Northmana. Hlavní námět tedy sice zní jako z Upířích deníků, ale zpracování je diametrálně odlišné. Pravá krev je daleko více naturalistická a surovější. Oproti ní se dají Upíří deníky považovat téměř za pohádku.

FOTO: Pravá krev

Upír Eric Northman neuhranul jenom Sookie Stackhouseovou, ale i divačky po celém světě. Zdroj: Reprofoto YouTube.com

4) Dracula

Asi každý zná příběh Brama Stokera o krvežíznivém hraběti Draculovi a o jeho souboji s Abrahamem Van Helsingem. Málokdo už ale ví, že to bylo všechno trochu jinak, Dracula se dostal do Londýna, kde se prezentuje jako americký vynálezce. Nebo tak se nám to alespoň snaží vysvětlit tvůrci nového amerického seriálu Dracula televize NBC.

FOTO: Dracula

V Draculovi se to krásnými ženami jenom hemží. Zdroj: Reprofoto YouTube.com

5) Hra o trůny

Představovat Hru o trůny snad ani není nutné, o to se postaral stejnojmenný televizní seriál od HBO, který se stal fenoménem téměř po celém světě. Hlavní dějová zápletka se točí kolem mocenských bojů o Železný trůn. Kromě násilí a sexu nám autor George R. R. Martin ve své knižní sérii Píseň ledu a ohně servíruje neuvěřitelně propracované charaktery a obrovitánský fikční svět, jímž proplouváme skrze desítku vypravěčů.

První díl, který dal jméno rovnou i celému seriálu, Hra o trůny vyšel v roce 1996. Seriál vznikl teprve až v roce 2011, ihned si ale na svou stranu získal diváky i kritiky. Ti všichni teď dychtivě očekávají další díly celosvětového fenoménu. A my s nimi.

Četli jste knižní předlohy ke zmíněným seriálům?      

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 populárních seriálů podle knižních předloh. Hra o trůny a spol.

Hide picture