Menu
FANZINE.cz
Sci-fi a fantasy filmy

Nejlepší sci-fi filmy roku 2011: Cestovalo se časem a bojovalo s emzáky

Redakce

Redakce

6. 1. 2012

Vybrat nejlepších 10 sci-fi filmů za uplynulý rok byl poměrně těžký úkol. Předkládáme TOP 10 sci-fi filmů roku 2011.

Je tu rok 2012, a tudíž můžeme ten rok předcházející uzavřít a společně se podívat, co nám hezkého dal. Doufejme, že tato vydatná zásoba nám vystačí do doby, kdy si naše oči opět pošmáknou na nových výtvorech sci-fi režisérů. Snad budete souhlasit a nalákáme vás zhlédnout ty, které jste ještě neviděli.

10. Světová invaze

Začneme trošičku zeširoka – Světová invaze nepatří mezi filmy, které by oplývaly originalitou či strhujícím příběhem. Hodnocení, které si můžete na internetu najít o tomto filmu, bývá většinou nepříliš vysoké, ale jedná se o jedno z mála klasických sci-fi, jež se nezabývá globálním pohledem na problém, záběry na prezidenta (povětšinou USA, jak už to tak bývá, který samozřejmě zastupuje celou planetu) a na přežití celého lidstva.

Zde se vtělíme do skupiny vojáků nasazených na obranu proti neznámému nepříteli. Pakliže jste milovníci sci-fi, nedávejte pozornost jen názorům jiných lidí a udělejte si ho sami. U tohoto snímku je to obzvlášť potřeba.

9. Melancholia

Velice kvalitní zpracování, výborní herci a nádherná atmosféra. Film, u kterého si můžete sednout (s trochou štěstí i lehnout) s partnerkou a bavit se budete oba dva.

Na romantiku většinu chlapů sice příliš neužije, nicméně když je to podané v líbivém provedení se zvláštními efekty a velkou rudou planetou, jsou někdy až neskutečně ochotní překousnout leccos.

8. Captain America: První Avenger

Nikdy se nestal kapitánem a nedá se ani říct, že by byl typickým Američanem – možná právě proto je takový sympaťák a jeden z nejoblíbenějších komiksových hrdinů vůbec. Film jako by byl speciálně natočen pro typické nerdy, že i vytáhlí, vychrtlí klučinové s brýlemi můžou za pár minut mít postavu, kterou vídají jen přes vitríny u posiloven (když procházejí kolem).

Není příliš nutné vysvětlovat, o co jde. Typický příběh hodného kluka, jenž je neschopný, zakřiknutý a chtěl by konat velké dobro, přičemž do rukou dostane moc (což by se mohlo stát už stálou definicí superhrdinů) – jenže neměl být vůbec nástrojem dobra, nýbrž pouze jakousi propagandou. U čehož samozřejmě nezůstane.

Koho by mátl První Avenger, tomu malé vysvětlení:  Jedná se o uskupení superhrdinů, přičemž každému z nich postupně vychází film. A již se nám blíží snímek o celém uskupení –  v češtině s názvem Mstitelé.

7. Paul

Každý si mimozemšťany představujeme jinak. Někdo jako malé šedivé mužíky, jiný zase jako obrovské chapadlovité mutanty. Stejně tak rozlišujeme jejich povahu – útočnou, mírumilovnou, šílenou či navýsost inteligentní.

Zamyslel se ovšem někdo z vás, jak by se asi choval takový mimozemšťan, jehož osobnost se dá srovnat s puberťákem, který si rád dá trávu nebo alkohol, ještě raději pokřikuje na ženské a nějaké mezidruhové záležitosti ho tolik netrápí?

Tak teď máte možnost se přesvědčit. Film nabízí pořádnou porci zábavy a nejeden z nás by jistě rád zažil víkend s takovýmhle kamarádem do nepohody.

Sci-fi kombinované s komedií často končí nešťastným kýčem, ale tvůrcům filmu Paul se povedlo výborně vybalancovat porci zábavy se správnou špetkou záhadna.

6. Zrození Planety opic

Každý správný filmový fajnšmekr zná sérii o Planetě opic. A každý si taky někdy lámal hlavu nad tím, jak to vlastně všechno začalo. Proto příchod filmu o zrození Planety opic nadzdvihl nejednoho z nás ze židle.

Inteligentní opice pomalu pohlcující naši planetu se jistě vryjí do podvědomí. Snímek je důstojným následníkem (předchůdcem) celé série.

5. Thor

Inu, zde se dostáváme jistě na rozcestí, které občas potká každého z nás. Jaký žánr to tady vlastně stojí? Někteří by se možná přeli, že jde o fantasy, nicméně tento film vzhledem ke své podstatě a vyprávění o jednom z The Avengers zapadá i do sci-fi odvětví. Především proto, že se pojednává o božstvu, které je ve skutečnosti mimozemskou rasou na jiné planetě.

Blonďatý sympaťák jistě nezklame jak komiksové uctívače, tak slečny prahnoucí po fešných hrdinech.

4. X-Men: První třída

Ne-lidské mutanty jsme mohli potkat na plátnech kin a obrazovkách již třikrát a poslední film nás vracel do historie jednoho z hrdinů. Nyní se ponoříme ještě hlouběji do minulosti a odhalíme prvopočátky X-menů, první rozepře a důvody, proč nakonec proti sobě stojí dvě frakce mutantů s odlišnými názory. Uvidíme jak obávaného Magneta, tak jeho (ne)přítele Xaviera.

Ať už věříte v suverenitu mutantů, či hrdinnou oddanost lidem, tento film na vás jistě zapůsobí. Buďte svědky začátku!

3. Ocelová pěst

Co nejde řešit silou, jde vyřešit ještě větší silou. A to i vztahy mezi otcem a synem, jak ukazuje nový film Ocelová pěst. Syn má rád roboty a ještě víc má rád, když se roboti mlátí hlava nehlava. A otec, ten zase rád mlátil lidi. No a co vyléčí rodinný nesvár lépe, než spojit dva koníčky dohromady? Není hezčí pohled, než sledovat představitele Wolverina, jak učí dva a půl metru vysokého robota boxerským trikům.

Je menší, je slabší, ale má lepší trénink. A hlavně za ním nestojí jen touha po penězích, ale i touha jednoho rodiče dát se dohromady se synem. Že to zní jako klišé? Zhlédněte film a už vám to tak připadat nebude.

2. Zdrojový kód

Představte si možnost prožít osm minut v těle cizího člověka těsně před jeho smrtí? Kdo by to chtěl udělat, říkáte si? A co když ten člověk může odhalit atentátníka, jenž má odpálit v centru Chicaga bombu, a co víc – zabránit tomu. A vás to ještě ke všemu neohrozí. Pokud se do toho samozřejmě nepřiplete žena a tak trošku i vaše duševní zdraví.

Akční nářez s troškou té psychologie a romantiky může působit někdy více jako vědeckofantastická fikce, než sebelepší efekty, mimozemšťané a roboti. Zdrojový kód je toho důkazem.

1. Všemocný

Jaké to je být všemocný? A jaké to je, mít jen pocit, že jste všemocný? To všechno zažívá hlavní hrdina Eddie Morra, kterému se život nevyvíjí přesně podle představ, dokud nepodlehne droze známé jako NZT. Mozkový stimulant podporující vnímání okolí a celkovou funkci mozku. Jen si představte kolik informací, které jdou do vaší hlavy, je nevyužitých, co všechno zapomenete, co všechno máte ve své paměti, ale přesto to nedokážete použít. A teď si představte, že byste mohli.

Jen si to přiznejte, odolal by někdo z vás? Je lepší prožít život v postupném úpadku, nebo jej žít naplno a s riziky, které to obnáší? Tento úsudek již necháme na vašem pohledu na věc.

A jaký sci-fi snímek roku 2011 byl nejlepší podle vás?

[poll id=“10″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší sci-fi filmy roku 2011: Cestovalo se časem a bojovalo s emzáky

Hide picture