Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Anita 15 – Harlekýn mezi upíry i lidmi rozsévá smrt, ne smích

Olga Buriánková

Olga Buriánková

24. 11. 2014

Oživovatelka zombií Anita vyšetřuje, kdo hodil na Církev věčného života vraždu. Zmítá jí ardeur a řeší milostné vztahy. Je na roztrhání. Doslova. Hlavně když do města přijede upíří komando – Harlekýni. Zabiják Edward jí jede na pomoc. Jenže není sám. 

Anita musí bojovat dokonce i s upíří policií. Zdroj: výřez knižní obálky.

Anita musí bojovat dokonce i upíří policií. Zdroj: výřez knižní obálky.

K milovníkům paranormálních romancí, možná spíše milovnicím této lechtivější fantastiky, přichází již popatnácté drsná policejní konzultantka přes nadpřirozeno, Anita Blakeová. V předposledním dílu populární literární série (který u nás zatím vyšel) si Laurell K. Hamiltonová, zakladatelka tohoto oblíbeného žánru, pro hlavní hrdinku přichystala další lahůdku.

Románem s názvem Harlekýn představila čtenářům dosud neznámou a pekelně tajnou komunitu upířích strážců pořádku. Jenže je otázka, kdo si poradí s prohnilými poldy, když přestanou hrát fér a mají neomezenou moc krvesajů.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se v únoru roku 1963 ve státě Arkansas v USA. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová užila v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – nakonec se jí stala hrdinská fantasy Nightseer (1992). Rok poté byl poprvé publikován první díl z dnes dvacetidílné série o Anitě Blakeové – Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat. V současnosti vychází také další série – Merry Gentry.

Více v profilu autorky

Harlekýni jsou strašliví upíří zabijáci, ale vyděsí i ti lidští

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Anita Blakeová je soukromá nekromantka, policejní konzultantka, federální šerif a popravčí upírů. Tím však její aktivity nekončí. Je součástí dvou upířích mocenských trojúhelníků, partnerkou alfy leopardodlaků i aktivistkou v koalici kožoměnců. Zároveň musí pravidelně sytit ardeur a ještě stíhat normální rande.

Navíc se dozvídá, že do města přijela tajemná skupina mocných upírů, která dělá zubatcům policii. Není jisté, zda Harlekýni přijeli umravnit jedinou upíří církev, jejíž členové jsou obviněni z vraždy, nebo stále mocnějšího vládce města a jeho blízké.

Ohrožení hlavních postav sílí, proto Anita žádá o pomoc někoho ještě nebezpečnějšího. Zabiják a její přítel Edward sice má novou rodinu, ale i staré libůstky. Jenomže s ním přijíždí i mladíček Petr a psychopat Olaf.

Magie pro každý den i noc, magie napořád

Realita, již L. K. Hamiltonová stvořila, je téměř ve všech odhledech stejná jako ta naše. Až na jeden detail. Funguje v něm magie a obyčejní lidé se mohou setkávat s fascinujícími nadpřirozenými bytostmi, jako jsou upíři, vlkodlaci, ghůlové, zombie, elfové, čarodějové a nepočet dalších. To vypadá atraktivně, jenže autorčina nejznámější hrdinka Anita Blakeová by potvrdila, že tenhle zvláštní svět je spíše krutý a smrtící.

Přitažlivá brunetka se totiž setkává zejména s odvrácenou stranou magické reality. Jako „žena zákona“, navíc s nejedním kouzelným „darem“, spatřila více hrůzných paranormálních vražd, než by kdokoli měl. Stále výraznější rolí v nadpřirozené komunitě se do jejího bahna propadá čím dál hlouběji.

Dříve výrazná kriminalistická i „oživovatelská“ linie sice ustupuje Anitiným sexuálním problémům s ardeur a krvesajno-kožoměneckým intrikám, ale přesto se v sérii zatím drží alespoň malíčky. A podobně jako se vyvíjejí okolnosti nekromantčina života, musí leccos překousnout i ona sama.

Zdroj: distributor.

Zdroj: distributor.

Nadpřirozený sex je super, ale jde při něm o krk

Blakeová je katolička, jež dříve snila o manželovi, dětech a domku s bílým plotem. Dokázala si představit vztah a sex pouze s jediným mužem, kterého miluje z celého srdce. Stejně jako vlkodlačí alfa Richard. Jenomže ona z podobných snů vyrostla. Už chápe, že když je třeba, dokáže mít sex i vztah s tolika bytostmi mužského pohlaví, že jednička je pouze část této číslice (i když kvůli tomu přichází o nejednoho přítele či přítelkyni).

Pochopila, že umí milovat všechny, kteří si to zaslouží a nezáleží na tom, kým nebo čím jsou. Už ví, že Bůh ji nezavrhl kvůli nestandardním sexuálním vztahům (které jsou na knižních stránkách líčeny stále explicitněji), ani kvůli tomu, že se svými činy mnohdy blíží monstrům, s nimiž musí bojovat.

Podstatné je, že dokáže skutečně milovat, že umí podpořit své přátele a ty, kteří jsou na ni odkázáni. Třebaže těch, o které se musí starat, je stále více. Anita se se svou situací vyrovnala, Richard nikoli. Otázka zní, jak se zhrzený vlkodlak zachová při jejich konečném zúčtování. Které možná opravdu přijde. Znovu.

Opakování je matka moudrosti – a navíc baví

Podobně se opakují některé dřívější motivy – jako je ohrožení triumvirátu vinou potenciální smrti jeho hlavního člena, probouzení dalších Anitiných šelem, nová akce Krkavčí mámy, opětovný konflikt s policejním oddělením a další uchazeči o místo na oživovatelčině sexuálním jídelníčku (dost možná i v jejím srdci).

Pravda, mnoho se v přibývajících vyprávěních nemění. Ale v každém novém je nebezpečí větší, počet ohrožených vyšší, hrozby příšernější a intriky, vztahy i situace komplikovanější. Naštěstí roste také Anitina moc, proto ti „hodní“ nejsou úplně bezmocní.

Literární cyklus Anity Blakeové se začíná pomalu blížit spíše seriálovému pojetí, což je ale pochopitelné. Kromě samostatných zápletek v každém dalším dílu se totiž celou sérií vinou i zápletky mnohem dlouhodobější. A mají pořád více na vrch. Není to na škodu, jen je třeba mít načteny všechny reálie i hrdiny série, aby se ve vyprávění dalo bez problémů orientovat.

Příběhy L. K. Hamiltonové jsou propracované, plné napětí a řemeslně skvěle zvládnuté. Svazek nazvaný Harlekýn rozhodně není výjimkou. Nováčky nebo útlocitnější povahy by snad mohla šokovat sexuální otevřenost, krvavé detaily nebo by je dokázal zmást vysoký počet účinkujících postav.

Milovníci drsnější fantastiky a její skalní fanoušci jsou ale na autorčin styl zvyklí a s potěšením si užijí další akční příběh. Ze stejného důvodu se pak budou těšit i na zatím poslední díl s podtitulem Temná krev. O to více, že zase mohou jen dumat, co si autorka na milovanou drsňačku zase připravila.

Název originálu: The Harlequin. Český název: Harlekýn. Autor: Laurell K. Hamiltonová. Překlad: Dominika Moulíková.  Nakladatel: Epocha – edice Fantastická Epocha, 2014. Počet stran: 416. Doporučená cena: 349, e-shop Epocha 262 korun. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Anita 15 – Harlekýn mezi upíry i lidmi rozsévá smrt, ne smích

Hide picture