Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Batman a Robin nezemřou. Prožijte jejich znovuzrození

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 9. 2013

Frank Quitely: Batman & Robin #1 - Batman znovuzrozenyMorrison nechal Batmana zemřít. Co s ním ale dělat dál? Hrát s mrtvou postavou asi není to pravé ořechové, a tak přichází Batman znovuzrozený. Nové postavy ve staronových kabátech a snad i nové příběhy. Nebo jen dokola omílané staré schéma?

Poslední dobou mají fanouškové DC Comics zkrátka hody. Prší na ně obrovské množství kvalitních (ale bohužel i nekvalitních) komiksů a ze všech se jako obrovský kvalitní monument, jako úžasná perla, tyčil Batman Granta Morrisona. Povede se mu vytvořit něco podobně výjimečného i tentokrát?

Grant Morrison
Skotský komiksový a divadelní scenárista, který účinkuje i v klipech My Chemical Romance. Z jeho věhlasných děl u nás vyšli třeba New X-Men, JLA, nějaký ten Superman a nejeden komiks s Batmanem. Za svou práci byl oceněn i anglickou královnou, jmenovala ho Member of the British Empire.

Miluješ mě, zeptal se Batman. Grant Morrison se jen otočil a zpod víka popelnice zašeptal, ano. A poté ho vlekl kanály sraček, svinstvem, šuntem, šílenstvím, totálním rozkladem mozku a to všechno jen proto, aby ho mohl popravit. Stvořil nečisté a nepřístupné mistrovské dílo. Teď bude mluvit o čistotě méně, nebo vůbec.

Tak ale šup k novému komiksu a to prvnímu svazku Batman a Robin. Pokračoval dál tou alejí mršin, nebo s novými postavami přišla radikální změna, jak bychom od někoho tak silného čekali? Samozřejmě změna. Přišel brak a typický středněproudový mainstream. Uvážlivý krok. Bohužel.

Je to tak. Ne vždy je správný krok tím nejlepším. Čtenáři od Morrisona čekají vizionářství, ne tohle. Příběh, který vídáme téměř všude. Dobrá, plyne dobře, akce čas od času funguje, jedna hláška z celého komiksu možná taky vtipná,  ale člověk chce něco jiného. To, co tu před sebou má, je v podstatě jen líbivá rychlokvaška. Zabaví, ale nic víc. Tuctovka!

obalka Frank Quitely: Batman a Robin

Podobně mainstreamová je kresba. První půlku obstaral Frank Quitely, druhou Philip Tan. Ale o to, že jde o něco okoukaného a lacině zábavného alespoň u vizuálu nejde, protože tak pasuje k vyprávění. Člověka nezdržuje prohlížením obrázků, ale jen ho vede dál a dál.

Zřejmě nejlepší částí komiksu jsou obálky. Moderně vykreslené retro obálky působí vlastním duchem, drží si atmosféru padesátých heroických přímočarých let a přitom nevyvolávají dojem zastaralosti. Vlastně úplně jako vnitřek, jen s tím, že jsou to rychlíky, a tak člověka nezvládnou znudit. Perfektně vybrané a sedící.

Když jsou na komiksu nejlepší obálky

Spolu s obálkami člověk musí pochválit bonusy, ve kterých Morrison popisuje nejen vzniky postav, ale také právě tyto ilustrace. Jediné, nad čím tam člověk kroutí hlavou, je překlad. Proč se Killing Joke jednou nepřeloží a podruhé normálně přeloží na český Kameňák? To na to u prvního výskytu zapomněli?

Tak tak. Pokud chcete mainstreamovou okoukanou přímočarou šaškárnu, dostanete přesně to, po čem toužíte. Pokud očekáváte Morrisonovo šílenství a hlubší inovativní exhibici, radši se opět vraťte k jeho R.I.P.u.

Název originálu: Batman & Robin: Batman Reborn
Český název: Batman & Robin: Batman znovuzrozený
Scénář: Grant Morrison
Kresba: Frank Quitely, Philip Tan
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Frank Quitely
Počet stran: 168
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Batman a Robin nezemřou. Prožijte jejich znovuzrození

Hide picture