Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE knihy: Jim Butcher, Harry Dresden 10 – Drobná laskavost

Olga Buriánková

Olga Buriánková

11. 11. 2016

Harry si užívá klid a pozici mentora. Během cvičení s Molly však na něj a na Michaelovu rodinu zaútočí smrtonosní rohatci. Čaroděj s rytířem musejí žádat o pomoc další bojovníky se zlem, protože ve hře o život a duši proti nim nestojí jen denariáni.

Jim Butcher - Harry Dresden 10 - Drobná laskavost

Nejnovější příběh Jima Butchera s čarodějem Harry Dresdenem v ústřední roli. Zdroj: výřez knižní obálky.

Prvotřídní románový cyklus Harry Dresden, s vytáhlým čarodějem s kouzelnou holí a neodmyslitelným Jonesovským kloboukem v hlavní roli, konečně završil první desítku jeho neobyčejných příběhů. Již podesáté se milovníci řádně temné městské fantasy, z pera skvělého amerického autora Jima Butchera, setkají s jediným mágem v chicagském telefonním seznamu, který nedávno povýšil na Strážce rady čarodějů.

I když se zdá, že díky trvajícímu příměří Bílé rady a Rudého dvora si může vydechnout i těžce zkoušený čaroděj se zbytnělým pocitem odpovědnosti, záhy se všichni zúčastnění trpce přesvědčí o opaku. Jako ostatně pokaždé, také v příběhu s podtitulem Drobná laskavost, půjde o vše nejen Harrymu, ale i jeho nejbližším. Zmíněnou službičku si u něj totiž přijde vyzvednout sama královna sidheského Zimního dvora.

Jim Butcher

S první částí série o Harry Dresdenovi prorazil již roku 2000 (u nás 2007 – Bouřková fronta). Následovaly Bláznivý úplněkTemná hrozbaLetní rytířMasky smrtiOko zlaV posledním taženíVinenBílá noc a Drobná laskavost, včetně audioknih. Zatím vyšlo patnáct knih z plánovaných dvaceti čtyř a překládány jsou do mnoha jazyků. Na motivy příběhů vznikl dvanáctidílný seriál, komiks a RPG hra. V roce 2004 se vrátil ke klasické fantasy Kodex Alera (Živly Calderonu, Akademův živelKurzorův živel a tři další), jiným projektem je steampunkový cyklus The Cinder Spires. Aktuálně se živí psaním, žije v Missouri s manželkou Shanon (autorka romancí) a kromě literární činnosti se věnuje bojovým uměním či jízdě na koni.

Sliby se možná mají plnit o Vánocích, ty dané Mab ale vždy

Život dvorného i zásadového Harryho Dresdena je od dětství adrenalinový i turbulentní jako horská dráha a to platí dodnes. V jednom okamžiku je chicagská nadpřirozená komunita v naprosté pohodě, aby se vzápětí nový Strážce ocitl (i s učednicí a její rodinou) v centru vražedného útoku. Ať jsou podivní kozlodlaci vyslaní kýmkoli, neomezují se při likvidaci na čarodějovu osobu a Harry s rytířem Michaelem si opět musejí poradit také se šílenými denariány a jejich démonskými vládci.

Jim Butcher - Harry Dresden 10 - Drobná Laskavost

Zdroj: knižní obálka.

Naštěstí se osamoceným bojovníkům se zlem dostane vytoužené i nečekané pomoci, třebaže jsou řady obránců dobra značně prořídlé kvůli válce s upíry, s lotry ulice i s krátkozrakými lidskými zákony. Díky posilám možná bude mít Dresden šanci zachránit Chicago a své blízké, ale snad také vyhovět nevypočitatelné vládkyni Zimního dvora. Není moudré mít závazek u žádného ze sidhe, avšak dlužit Mab je čiré šílenství.

Klid před bouří nesmí znaveného mága zmást

Jim Butcher - Harry Dresden 9 - Bílá nocČarodějný detektiv Harry Dresden si klid neužije ani ve chvíli, kdy lenoší všichni ostatní, protože se snaží potřít každé zlo a zachránit i zatracené duše. Zdá se, že mu tahle vyčerpávající taktika vychází (minimálně zatím přežívá a nezpronevěřil se svým zásadám), navíc získává kladné body u čtenářů i u ostatních postav. Problém je, že Harryho pravidla se moc často nekryjí s magickými či lidskými zákony.

Vinou střetů s nadřízenými a nutnosti rozhodovat se mezi špatným nebo ještě horším si často ušpiní ruce i karmu a ještě bojuje s vlastní frustrací, což jej činí poněkud cynickým. Naštěstí jen tolik, aby zůstal sympatický a měl naději na polepšení. Nekope ve dresu zákonného dobra a chápe lecjakou slabost, ale se zlem nemá slitování. Přes všechny chyby jej svým věrným přátelstvím oceňují bezúhonní a stateční nejbližší. Dokonce budí respekt také u neochotných spojenců či mágů Bílé rady.

Na druhou stranu, kvůli Harryho postojům k jemu samému a závazkům ke všem ostatním (ať reálným či nikoli) hází snaživému ochránci pravidelně záporáci klády pod nohy. Ti nejhorší zajdou ještě dále a usilují mu o život, přičemž je lhostejné, zda jde o nováčky temné strany nebo již známé nepřátele. Podobné radosti si čarodějný detektiv užívá v každém svazku populární temné série Harry Dresden a výjimkou není ani ten nejnovější, Drobná laskavost.

S čerty nejsou žerty, ale to ani s faeskou šlechtou

jim-butcher-harry-dresden-8-vinen

Zdroj: knižní obálka.

V desátém románu o soukromém očku a talentovaném mágovi, který se ohání drsnou magií a ještě tvrďáčtější vizáží, se do popředí vrací milovaná i nenáviděná Mab s celým sidheským ansámblem a rozporuplnými úmluvami, jež si Harry za ta léta vysloužil. Ale zkrátka nepřijdou ani čtenáři, kteří si oblíbili spíše ďábelské protivníky čaroděje s plamennou holí, ti se mohou těšit z návratu vlastníků démonských mincí i jejich vozků.

Milovníky nadpřirozena i děsivých stvoření čeká exhibice působivě vražedných kouzel a spektakulárních čarodějných soubojů (do bitvy o budoucnost města i lidstva se po Dresdenově boku zapojí první magická liga), stejně jako přehlídka detailně popsaných démonských a faeských netvorů. Na své si přijdou také fanoušci autorova humoru a vybroušeného literárního stylu i mnoha rozmanitých charakterů, jež čtenářům za ta léta představil.

Jim Butcher - Harry Dresden 7 - V posledním tažení

Zdroj: obálka knihy.

Ctitelé osamělého mága se zkrátka mohou opět připravit na vše, co si zamilovali v předchozích dílech série prvotřídní městské fantasy, jež je zasazená do skvěle vyvedeného temného prostředí současného Chicaga. Čtenáři se ocitnou ve víru dech beroucí akce, v níž jde oblíbeným hrdinům o život jednomu po druhém, nebo všem zároveň, opět si užijí mnoho hodin napínavého i překvapivého vyprávění a jako pokaždé se vskutku královsky pobaví.

Na rozdíl od nich bude mít Harry záplavu magického svinstva velmi brzy plné zuby, což jej ovšem ani zdaleka nemá šanci zastavit, aby se propadl ještě hlouběji do paranormálních trabů. Naštěstí již samotná existence dalšího románu série o magické soukromém očku, tentokrát s podtitulem Turn Coat, naznačuje, že se Dresden i z téhle čarodějné šlamastiky dostane živ, když již ne tak úplně zdráv. Otázkou zůstává, jestli takové štěstí budou mít všichni jeho spolubojovníci…

Český název: Harry Dresden 10- Drobná laskavost. Název originálu: Small Favour. Autor: Jim Butcher. Překlad: Zdeněk Uherčík. Obálka: Chris McGrath. Nakladatel: Stanislav Juhaňák – Triton, 2016. Počet stran: 464. Doporučená cena: 299, zlevněno e-shop – od 209 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE knihy: Jim Butcher, Harry Dresden 10 – Drobná laskavost

Hide picture