Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Výběr 10 nejúspěšnějších upírských knih: Od hororu po romantiku

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

12. 8. 2019

Asi nikdo nepohrdne dobrým upírským příběhem. Ať jsou v něm zachyceni jako jako krev sající nestvůry nebo zoufale nepochopené půvabné bytosti. Každý si vybere, stačí jen hledat. Zde je deset nejlepších upířích příběhů, do kterých se dá zakousnout.

FOTO: Bela Lugosi Dracula 1931

Herec Bela Lugosi ztvárnil Draculu ve filmu z roku 1931. Zdroj: film Dracula 1931

 1.      Bram STOKER: Dracula

Dílo, které definuje celý upírský žánr. Příběh hraběte Drákuly už byl převyprávěn nesčetněkrát. Ať již na filmovém plátně či na televizní obrazovce. Je proto až obdivuhodně jednoduché zapomenout, jak bezprostředně a silně dokáže zapůsobit původní román.

Zejména úvodní zápisy v Harkerově deníku jsou děsivé. Toto mistrovské dílo bylo mnohokrát imitováno, ale jen zřídkakdy se někomu podařilo jej překonat. Jedná se zkrátka o klasiku, která by neměla chybět na polici žádného milovníka literatury.

2.      Stephen King: Prokletí Salemu

Mnozí by za nejlepší Kingovu knihu označili Osvícení, ale jeho druhotina je stejně tak zábavná, emotivní a strašlivá. Spisovatel Ben Mears se vrací do svého rodného města v Nové Anglii, aby napsal příběh, který prožil jako dítě. Příběh o domu, kam se zrovna přistěhoval nový majitel a temnota se rychle rozpíná.

V Prokletí Salemu, prodchnutém gothic tradicí, autor zároveň využívá svého přirozeného talentu pro popis zkázy malého mírumilovného městečka. Zlo, které se šíří ze záhadného domu obrátí obyvatele města jednoho proti druhému. Výsledkem je výjimečně hrůzná atmosféra upírského románu, který si zaslouží velký obdiv a stává se jedním z nejlepších vůbec.

3.      Laurell K. Hamilton: Anita Blake Provinilé slastiFOTO: Provinilé slasti

První díl je jen rozjezdovou plochou pro pozdější úspěšnou knižní sérii. Už před více než deseti lety zaznamenaly Provinilé slasti obrovský úspěch a staly se jedním z hlavních New York Times bestsellerů. Čtenáři se dozvědí, jak se Anita dostala ke svému povolání oživovatelky zombie, nebo kdy potkala upířího nápadníka Jean Clauda. Ve světě, který se jen hemží monstry, nemůžou chybět ani krvesajové. Z Anity Blake se tak stává jedna z nejlepších knižních hrdinek, které těmto bytostem čelí.

4.      John Ajvide Lindquist: Ať vejde ten pravý

Švédský román o dětské osamělosti a o touze po společnosti přátel. Oskar je nucen ve škole dennodenně čelit šikaně. Svým spolužákům se nedokáže postavit, dokud se neseznámí s Eli. Nová sousedka s ním začne trávit hodně času, i když oba tuší, že by se neměli kamarádit vůbec.

Příběh se dočkal chvály i ve svém filmovém zpracování. Román je však otevřenější k popisu hororových prvků. Jedná se o příšernou pohádku, která hravě znázorňuje útrapy osamoceného dospívání. Svou nekritickou chválu si kniha právem zaslouží.

5.      Anne Rice: Interview s upíremFOTO: Interview s upírem

Upíří romány Anne Rice jsou pravděpodobně těmi nejvlivnějšími interpretacemi upírů. Její stvoření jsou tragická, elegantní, krásná, neukojitelná. Toužebně zírají na lidská hrdla. Autorka jimi připravila cestu pro návaly pozdějších napodobitelů.

Středem pozornosti autorčina prvního románu je šťastná rodinka Claudie, Louise a Lestata, kteří působí nezapomenutelně i bez vlastního příběhu. Hypnotizující a smyslově podmanivá kniha je nabita také filosofií. Postavy žijí naplno, ale často dumají i nad otázkami lásky, ztráty, hříchu.

6.      Richard Matheson: Já, legenda

Kultovní příběh se obejde i bez Willa Smithe v hlavní roli, a tak je tomu i u románu Richarda Mathesona. Řádí upíří nákaza, které unikl jediný přeživší, který se pravidelně za denního světla vydává na lov. V noci však přichází upíři oplatit mu jeho laskavost.

Zanedlouho je Robert Neville postupně nucen přehodnotit své postavení v tomto novém světě. Hororový žánr protkaný silným pocitem osamocení a morálními otázkami v tomto podání, je pro každého milovníka upířích hororů povinou četbou.

7.      Joseph Sheridan Le Fanu: CarmillaFOTO: Carmilla

V Carmille čtenář nalezne spojení vzrušujícího pradávna a psychologického hororu. Carmilla vznikla téměř 20 let před Draculou a zásadně ovlivnila dílo Brama Stokera. A to nejen svým tajemným prostředím, ale i tragickou láskou.

Příběh autora Le Fanu vypráví o mladé ženě, která se stane obětí půvabné upírky. Již v této době autor zdůrazňuje možnost milostného potenciálu upírů a kniha se tím příčí všem zvyklostem své doby. Čtenáře, který si libuje v napětí, kniha svým hrozivým způsobem zaujme a nepustí.

8.      Elizabeth Kostova: Historička

Historička, stejně jako mnoho dalších děl, si pohrává se strukturou a podrobnostmi Stokerova Draculy. Kostova jich využívá ke stvoření rozdováděného dobrodružného příběhu. Helen zjistí, že se její otec pokoušel vyhledat skutečné stopy po Drakulovi. Sama se do lovu také zapojí poté, co si uvědomí, že temné síly zla jsou skutečné a připravené. Hrdinka se tak se svým bystrým a inteligentním přístupem, ponoří do desítky let staré historie své rodiny.

9.      Justin Cronin: PřechodFOTO: Přechod Zdroj: Knižní klub

V tomto napínavém příběhu jsou upíři výsledkem vědeckého bádání. Naštěstí je tu Amy, která by měla být schopna globální katastrofě zabránit.

Zajímavé rysy připomínající sci-fi dodávají knize nový způsob, kterým se dá na nemilosrdné upíry nahlížet. Kniha, a zejména její poslední část, za sebou ponechává pocity mrazení. Ty mají možnost vyvrcholit také v druhém díle s názvem Dvanáctka.

10.  Jiří Kulhánek: Noční klub

V románu Noční klub nechybí nadsázka a černý humor. Vyprávění o tajemné skupině svérázných bojovníků proti bezpráví, která se ukrývá v pražských kasematech tuzemské čtenáře uchvátilo. Stejně jako nečekané dějové zvraty, upíří téma nebo šílené tempo hojně smáčené nejen lidskou krví a dlážděné mrtvolami či jejich částmi.

Z celého románu je navíc patrné, že se autor nebere příliš vážně a dokáže se nad téma povznést a čtenáře počastovat nejedním žánrovým odkazem. Vytváří tak velmi čtivý a pozitivně přijatý příběh s tématikou, která právě letí. Současní milovníci upírských příběhů si tak při jeho četbě přijdou na své a při tom se náramně pobaví.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Výběr 10 nejúspěšnějších upírských knih: Od hororu po romantiku

Hide picture