Menu
FANZINE.cz
Komiks

10 nejlepších komiksů roku 2013. Přitemněte a přitvrďte

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

30. 12. 2013

komiksy 2013 perexMezi pojídáním cukroví jsme se zamysleli a trochu bilancovali. Výsledkem tohoto přemítání je žebříček deseti nejlepších komiksů podle redaktorů FANZINE.cz, něčím nové, nebo by prostě měly stát za to si je přečíst. Podívejte se, co redaktory Fanzine zaujalo v roce 2013!

Batman se tento rok opravdu vyvedl!

Batman se tento rok opravdu vyvedl!

Batman – Soví tribunál
Mrazivá detektivka, která se stáčí k thrilleru až hororu, je nejen batmanovská, ale i komiksová událost roku. Arogantní Bruce Wayne a zároveň Batman na konci svých sil, psychologická hra uvnitř knihy i čtenáře, skvělé vyprávěcí taktiky – to vše je Soví tribunál. Scott Snyder dokázal vzít batmanovskou legendu a dát jí nový kabát, po svém a přeci v rámci zažité mytologie.

Sláine – Poklady Británie
Máte rádi barbary? Co takhle Barbar Conan. Ne? Zdá se vám, že mu něco schází. Pak zkuste objevit magii rohatého boha, Sláineho, který má mysl, zásady a pořádně nabroušenou sekyru. A není to jen on, kdo dává svým příběhům kouzlo, ale především svět mýtů a legend, do kterého vás komiks naplno vtáhne.

Drsná škola
Sci-fi odehrávající se v blízké budoucnosti je dalším mistrovským dílem Franka Millera. Společnost, kterou ovládají velké korporace, násilí, vulgarita, anarchie. Hledání cesty ven z krize identity. I když je komiks napsán už před nějakou dobou, je pořád strašidelně aktuální a rozhodně by byla škoda, kdybyste si ho nechali ujít.

Před Strážci: Minutemani / Hedvábný přízrak
Ačkoli originální autor Strážců se vůči této sérii dost hlasitě ohradil (jak taky jinak), byla by hloupost ji úplně smést ze stolu. Detailní biografie Minutemanů odhalí stará tajemství, ukáže, jak se tým skládal dohromady a nabídne nový pohled na svět Strážců. Skvělá kresba a oživení starého příběhu o další souvislosti.

Darwyn Cooke, Amanda Conners - Před Strážci

Ragemoor
Mrazivý gotický horor převedený do současnosti. Minimum krve, maximum odpudivých scén a strachu. Děsivý příběh, který autor rozehrává pouze s pár postavami a na velmi omezeném prostoru, je přesto naplněn úzkostí. Málokterá kniha dovede vytvořit při čtení tak nepříjemný pocit, abyste se ošívali a kontrolovali, jestli je opravdu zamčeno.

Sandman: Věčné noci
Letošní sandmanovská událost, možná dokonce nejlepší Sandman všech dob. Bonusová kniha nazvaná Věčné noci jistě fanouškům mystického Morfea udělá radost. Gaiman s ansámblem výtvarníků přináší sedm povídek zabývajících se sedmi Věčnými. Otevřou se nové záhady a zároveň se zodpoví staré otázky. A ta cesta stojí za to.

Transmetropolitan: Lék
Akce, zábava, násilí a rychlé tempo. Spider Jerusalema žene dopředu touha po pomstě a jelikož mu už nic nezbylo, nic ho ani nezastaví. Futuristický, lehce šílený komiks, který předčil předchozí díl o několik příček. Bizarnostem se meze nekladou!

Warren Ellis - Transmetropolitan

Profesorova dcera
Milostný příběh mumie Imhotepa IV. a profesorovy dcery budí trochu úžas, ale především úsměv. Ačkoli působí jako dětská kniha, nenechte se mýlit – ač zní fráze zábava pro celou rodinu trochu jako klišé, zde platí beze zbytku. Přitom si u tohoto komiksu, od kterého byste to nejspíš nečekali, užijete zábavné dobrodružství. Sice nepatří mezi nejakčnější, zato je smysluplný, poťouchlý a funguje perfektně.

Batman R.I.P
Podobně jako Scott Snyder u Sovího tribunálu, i Morrison si pohrává s Batmanem sraženým na kolena. Stejně tak se setkáme i s odkazy do gothamského univerza a chaotickým stylem vyprávění. Zde není na prvním místě akce, ale promyšlený, pomalý příběh dotáhnutý do posledního děsivého detailu. Hodně symbolů, blízkost šílenství a smrti, úzkost: čtení, které rozhodně není pro každého, ale pokud máte rádi náročnější komiksy a Batmana, R.I.P. je sázka na jistotu.

Staří mistři
Komiksový monolog, který vychází z knihy Thomase Bernharda. Je na něm opravdu znát láska a péče, kterou jí autor věnoval. Stařík, který sedí a mluví, rozhodně nesymbolizuje nějaký výnosný trhák. O to více oceníte prazvláštní atmosféru, jež vás obklopí. Mezi masovou produkcí je výběr dobrých kousků stále těžší. A výjimek, které prozkoumávají další cesty, kudy se komiks může ještě vydat, je třeba si vážit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších komiksů roku 2013. Přitemněte a přitvrďte

Hide picture