Menu
FANZINE.cz
Literatura

Co bylo v roce 2013 lepší. Fantastické knihy nebo filmy podle nich?

Redakce

Redakce

31. 12. 2013

FOTO: Percy Jackson: moře nestvůr

Dnes se představí dalších několik sci-fi a fantasy filmů roku 2013, jež vznikly na motivy svých žánrových knižních předchůdců. Pokračuje srovnávání letošních filmů a jejich tištěných předloh. Kdo vítězí – kniha nebo film?

FOTO: Percy Jackson: moře nestvůr

Předčil druhý díl filmového Percyho Jacksona toho knižního?
Zdroj: 20th Century Fox

Světová válka Z

Kniha: Zajímavý pohled na zombie apokalypsu od autora Maxe Brookse, kterému ani není příliš co vytknout. Knihu pod stejným názvem vydal Zoner Press.

Film: Filmu se na rozdíl od knižní předlohy dá ledacos vytknout, ale fanoušky zřejmě potěší alespoň přítomnost Brada Pitta. Jinak je snímek oproti knize mírným zklamáním.

Co je lepší? Kniha!

FOTO: Světová válka Z

Správně, Brade, na zombíky jedině se sekerou!
Zdroj: Paramount Pictures

Percy Jackson: Moře nestvůr

Kniha: Druhý díl bestsellerové série Percy Jackson od Ricka Riordana navazuje na první knihu a nese se ve stejném duchu. Rick čtenářům i hrdinům odkrývá další střípky hlavního příběhu a stále velice dobře využívá starých řeckých legend a pověstí. Českou verzi knihy vydal Fragment.

Film: Druhý adaptovaný film si oproti tomu prvnímu polepšil, to se mu musí nechat. Stále ale si režisér spoustu věcí upravil podle sebe a pokoušel se z Percyho Jacksona udělat něco, co není. Ta snaha o vytvoření druhého Harryho Pottera je stále znatelná, a dokud se jí tvůrci nevzdají, nikdy to nebude stoprocentní.

Co je lepší? Kniha!

FOTO: Percy Jackson: Moře nestvůr

Percy ve svém druhém filmovém dobrodružství zestárl, ale zlepšil i svou celkovou kvalitu?
Zdroj: 20th Century Fox

Mortal Instruments: Město z kostí

Kniha: Cassandra Clare stvořila pozoruhodnou fantasy sérii, která se rozhodně v dnešní fantasy literatuře neztratí. Tedy neztratila by se, kdyby o ní někdo vůbec věděl. K navýšení popularity měl letos přispět i stejnojmenný film, ale ten nakonec příliš nepomohl. V českém překladu Nástroje smrti vydává Knižní klub.

Film: Bohužel snímek skutečně popularitu knižní série nezvýšil, v našich končinách dokonce prošuměl bez povšimnutí. A to samotný film ani není tak špatný, i když knize se nevyrovná.

Co je lepší? Kniha!

FOTO: mortal Instruments: Město z kostí

Hrdinové ságy Mortal Instruments jsou pěkně drsní.
Zdroj: Unique Features

Enderova hra

Kniha: Orson Scott Card vytvořil dnes již kultovní ságu o budoucnosti lidstva bojujícímu proti mimozemským nepřátelům. Rozsáhlé dílo vyniká především skvělým vykreslením politiky a mocenských bojů. U nás ho vydává nakladatelství Laser.

Film: Enderova hra je sice skvělá vizuální podívaná, ale ani zdaleka ne tak obsáhlá jako knižní série. Vizuál se tedy povedl, děj už zase tak moc ne.

Co je lepší? Knihy!

FOTO: Enderova hra

Jednu z hlavních rolí si v Enderově hře střihnul i veterán Harrison Ford.
Zdroj: Lionsgate

Hunger Games: Vražedná pomsta

Kniha: Autorka Suzanne Collinsová dokázala dnešní mladé generaci zprostředkovat jedinečný pohled do totalitního světa ovládaného jedním jediným mužem. Tomuto muži a jeho krvavým tradicím se však postaví jedna jediná dívka a další budou následovat. Druhý díl série Hladové hry, kterou u nás vydává Fragment, působil jako epičtější první díl. Zároveň však poukázal na nutnost sjednocení se proti společnému nepříteli.

Film: Vražedná pomsta oproti Aréně smrti učinila po změně režiséra rázný krok kupředu. Konečně se na filmovém plátně naplno projevil potenciál knihy, i když stín na tento úspěch vrhá příliš dlouhá stopáž a místy tzv. hluchá místa.

Co je lepší? Kniha (ale jen o kousek).

FOTO. Hunger Games: Vražedná pomsta

Druhý díl Hladových her je daleko lépe natočený než ten první.
Zdroj: Lionsgate

Hobit: Šmakova dračí poušť

Kniha: Malá knížečka J. R. R. Tolkiena vynikala především příběhem o odvaze, říkankami, hádankami a poetičtějším průběhem než u epického Pána prstenů. V mnoha ohledech je tedy Hobit lepší než jeho sequel. U nás si Hobita můžete pořídit od nakladatelství Argo.

Film: Režisér Peter Jackson si ale očividně společně se studiem řekl, že z prequelu Pána prstenů vyždímá co nejvíce peněz, a tak zbytečně natahuje, obohacuje příběh svými vlastními přídavky. Dělá tak z Hobita příběhově daleko větší prequel Pána prstenů, než jím byla kniha. Na druhou stranu se musí Jacksonovi přiznat, že Šmakova dračí poušť má své světlé momenty a je o něco lepší a údernější než Neočekávaná cesta.

Co je lepší? Kniha!

FOTO: Hobit: Šmakova dračí poušť

Bilbo ve druhém dílu Hobita stane tváří v tvář strašlivému nepříteli.
Zdroj: Warner Bros.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co bylo v roce 2013 lepší. Fantastické knihy nebo filmy podle nich?

Hide picture