Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Naruto je jistě Úžasný nindža, ale je to i úžasný komiks?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 1. 2013

Masaši Kišimoto: Naruto #10Vyšel již desátý díl hitové manga série Naruto. Jak si na tom stojí? Obsahuje alespoň stejnou dávku prostoduchosti jako předešlé díly, nebo se karta obrátila a Naruto zabřinkal na hlubší a dospělejší strunu?

úvodní Masaši Kišimoto: Naruto #10

Třetí kniha vařící stále ze stejné vody. Děj se nikam nešoupe, dál pokračují vyřazovací souboje. Přichází souboj té nejzajímavější postavy, nelítostného Gaary, s tlustoobočňákem Rocke Lee. I přes nenápaditost vývoje děje kupodivu zvládne Masaši Kišimoto upoutat čtenáře.

Masaši Kišimoto
Jeden z nejvýznačnějších autorů mangy se narodil 8. listopadu 1974 v Japonsku. Navždy bude spojen právě se zřejmě nekonečnou sérií Naruto. Sám se touto ultrasérií proklel – za vše další mu budou fanoušci již jen nadávat. Ne že by mu nechal Naruto na něco jiného dostatek času.

Abychom odpověděli hned zkraje na otázku. Je Naruto úžasný komiks? Ne, rozhodně ne. Ani zdaleka. Přesto je úžasné, jak bohatý příběh Kišimoto tvoří. Je úžasné, kolik postav s vlastní mytologií vymyslel. Je úžasné, kolik čtenářů zvládl pobláznit. Člověk je až v úžasu.

I když děj působí zdlouhavě a nenápaditě (což není jen zdání), člověk musí smeknout nad Kišimotovou snahou vytvářet co nejbohatší pozadí. Každému vymyslí spousty historek z dětství a dějových odboček. A přestože leckteré z nich mají nudný a nezáživný účinek, snaha se cení.

Ačkoli velká část komiksu pak čtenáře nemá šanci zaujmout a jeví se nezábavně, umožňuje to Kišimotovi vytvořit zázemí pro napínavou akci. Fádní historky vytvoří dostatečný prostor k tomu, aby čtenáře najednou akce upoutaly a dokonce i fandil některé z postav. A právě desátý díl v tomhle vyniká.

obálka Masaši Kišimoto: Naruto #10

Bohužel však s sebou snaha obohatit postavy nese i jistý neduh. Přeplácanost. Přílišné množství flashbacků člověk přežije, ale tajné techniky? Když poprvé někdo vytáhne techniku, o níž nikdo kromě ní neměl tušení, může čtenáře překvapit. Když podruhé, je to už ohrané.

A když potřetí? Čtenář se rozzlobí, jak si Kišimoto vymýšlí, jestliže mu dojdou nápady na řešení situace, šoupne tam supertajnou zakázanou techniku, o níž nikdo ani neslyšel. A to přestože už u první postava ve svém vlastním vnitřním monologu tvrdila, že to je její jediné eso v rukávu a hrozí mu použitím smrt. Přestože si sama řekla, že nic lepšího nezná a je to její poslední tajemství. Ne ne, tohle omrzí.

Přečtěte si recenze předchozích devíti dílů:
Naruto #1: Naruto Uzumaki
Naruto #2: Nejhorší klient
Naruto #3: Pro své sny
Naruto #4: Most hrdinů
Naruto #5: Vyzyvatelé
Naruto #6: Sakuřino rozhodnutí
Naruto #7: Správná cesta
Naruto #8: Boj na život a na smrt
Naruto #9: Nedži versus Hinata

Kresebně to vypadá, že se už Kišimotův nezmění. Stále s tou správnou dávkou ikoničnosti, nijak detailní a přesto čitelný. A v akčních scénách často nepřehledný. A postavy vypadají naštěstí naprosto rozeznatelně a jejich vizáž se nemění (což ale může být v případě těžce homosexuálního záporáka i na škodu).

Naruto vyjel na úspěšnou cestu. Sice se jeho úroveň kvality zvětšuje jen pomalu, ale vždyť on má spoustu času a spoustu dílů před sebou. Desítka zatím představuje nejlepší díl, uvidíme, co bude čtenáře čekat příště. A nakonec malé pošťouchnutí vydavatele: Crew vydala tenhle komiks v roce 2013, ne 2012, jak uvádí tiráž.

Název originálu: Naruto #10: Úžasný nindža
Český název: Naruto #10
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 200
Vazba: paperback
Rozměry: 110 x 175 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Naruto je jistě Úžasný nindža, ale je to i úžasný komiks?

Hide picture